Kupujesz gry? Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy

Siedem zasad bezpieczeństwa, o których musisz pamiętać, gdy kupujesz gry i przedmioty w grach.

Lubisz kupować gry w internecie? Chcesz się popisać fajnymi skrzynkami i łupami? Jesteś w stanie oddać swoją prawą rękę za dobrą obniżkę, a także ufasz internetowym sprzedawcom bezkrytycznie? Gratulacje, dla cyberprzestępców jesteś jak siedząca kaczka. Jak wiadomo, polują oni na informacje związane z kartą kredytową i konta graczy, a także handlują nieistniejącymi przedmiotami. Wyjaśniamy, jak kupować w Sieci bez ryzyka wyrzucenia pieniędzy w błoto.

  1. Kupuj w oficjalnych źródłach

Może to brzmi jak oczywista oczywistość, ale sklepy oficjalne to jedyne miejsce, w którym należy kupować gry, wirtualne akcesoria, gadżety do gier i inne tego typu przedmioty. Nie dlatego, że tak robią dobre dzieci; zwyczajnie to jedyny sposób, aby mieć chociaż trochę gwarancji. Jeśli kupisz coś na podejrzanej stronie, a sprzedawca zniknie, Twoje pieniądze przepadną.

Zatem naszym pierwszym zaleceniem w kwestii kupowania gier na komputer PC jest korzystanie z dobrze znanych platform, takich jak Steam czy GOG, lub oficjalnych stron producentów, aplikacje mobilne pobieraj ze sklepu App Store lub Google Play, a przedmioty dla gier kupuj tylko w grach.

Jeśli chcesz kupić jakiś niestandardowy mod, poszukaj go na stronie producenta. Na przykład na platformie Steam Workshop można znaleźć rzeczy utworzone przez innych graczy. Jednak w tym przypadku nieznane strony, oferujące niesamowite mody, nie są warte ryzyka.

  1. Oszczędzaj mądrze

Wyprzedaże i promocje są dobrym sposobem na oszczędzenie pieniędzy — o ile zachowujesz ostrożność. Na przykład sklep Epic Games regularnie wyprzedaje gry. Jednak nie spiesz się z klikaniem łączy w e-mailach obiecujących ogromne promocje najnowszych tytułów. Najbardziej kuszące oferty są zwykle oszustami. Zamiast tego, lepiej ręcznie wprowadzaj adres internetowy strony producenta lub sklepu w pasku przeglądarki i zobacz, czy jest tam informacja o wyprzedaży — jeśli nie, proponowana oferta jest oszustwem.

Może się wydawać, że innym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest odkupowanie od kogoś konta lub klucza do giry na czarnym rynku. Nie rób tego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedmiot został skradziony i zostanie zablokowany — a ponieważ producenci i legalni wydawcy są poza takim schematem zakupu, możesz nie odzyskać pieniędzy.

  1. Sprawdź politykę zwrotów

Zanim coś kupisz, poznaj zasady sklepu w kwestii zwrotu gry. Może się przecież okazać, że nowy nabytek Ci się nie spodoba lub nie będzie działać na Twoim komputerze. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz pewności, czy gra rzeczywiście jest warta tych pieniędzy.

Większość autoryzowanych sklepów detalicznych oferuje możliwość zwrotu, ale mają różne warunki. Na przykład w przypadku gier ze sklepu Google Play masz 48 godzin od chwili zakupu, w których możesz się rozmyślić. Steam może odmówić zwrotu za grę, w którą kupujący grał ponad dwie godziny.

Co więcej, zasady mogą być inne w zależności od gry. Na przykład gra z wyprzedaży może nie podlegać zwrotom. Lepiej więc wiedzieć takie rzeczy wcześniej.

  1. Użyj specjalnej karty do zakupów w internecie

Strony internetowe czasami są hakowane — naprawdę! Jeśli takie nieszczęście spotka Twój ulubiony sklep, Twoje szczegóły płatności trafią w ręce cyberprzestępców. Błędy mogą również skutkować wyciekiem informacji wrażliwych, jak to miało miejsce w przypadku platformy Steam. Zamiast łączyć jakąś kartę z dostępem do większej ilości gotówki, nabądź specjalną do zakupów w internecie i doładowuj na niej saldo w miarę potrzeb. W ten sposób, jeśli ktoś się włamie, niewiele zyska.

Niektóre banki wydają karty wirtualne specjalnie w tym celu. Możesz również poszukać kart płatniczych przeznaczonych dla graczy, które oferują dodatkowy zwrot gotówki w platformach growych i bonusy w grach.

  1. Korzystaj z bezpiecznego połączenia

Podczas połączenia z sieciami publicznymi informacje, które wysyłasz przez internet — czy to szczegóły kart kredytowych, czy dane logowania — czasami przesyłane są w postaci nieszyfrowanej, co oznacza, że administratorzy sieci i hakerzy mogą je odczytać. Dlatego najlepiej jest logować się do sklepów internetowych tylko z domu (oczywiście z właściwe skonfigurowanej sieci domowej).

Jeśli jesteś akurat w kawiarni, a promocja trwa jeszcze dosłownie chwilę, skorzystaj z rozwiązania VPN. Na przykład nasze rozwiązanie, które nazywa się Kaspersky Secure Connection, może ochronić Twoje dane przed przechwyceniem w sieciach publicznych.

  1. Zabezpiecz swoje konta

Nie zapominaj o zabezpieczeniu swoich kont, bo to właśnie na nich przechowywane są zakupione przez Ciebie przedmioty. Aby oszuści nie sprzedali Twojej kolekcji i nie wydali pieniędzy z Twojej karty, zabezpiecz swoje konto w serwisie Steam i Battle.net, a także w każdym profilu sieci społecznościowej, którego używasz do logowania się do sklepów z grami (pamiętaj, aby nie używać tych kont w sieciach społecznościowych do logowania się w innych miejscach).

Z tego samego względu warto sprawdzać, do których stron się zalogowaliśmy za pomocą sieci społecznościowych. Na przykład aby znaleźć taką listę stron na Facebooku, przejdź do opcji Ustawienia, kliknij Aplikacje i witryny.

  1. Zabezpiecz swoje urządzenia

Komputery, smartfony i tablety, których używasz do grania, również wymagają ochrony. Porządny antywirus zablokuje oszukańcze strony internetowe i szkodliwe programy oraz poinformuje Cię o problemach z bezpieczeństwem. Trzeba jednak tu wspomnieć, że w przeciwieństwie do popularnego przekonania nie zepsuje rozgrywki. Tryb gracza, który znajdziesz we współczesnych rozwiązaniach zabezpieczających, włącza się automatycznie, gdy grasz w trybie pełnoekranowym.

Porady