W jaki sposób epidemia wpływa na naszą pracę

W jaki sposób prawie ogólnoświatowe przestawienie się na pracę z domu wpływa na życie pracowników i ich podejście do bezpieczeństwa.


Nowy koronawirus COVID-19 radykalnie zmienił krajobraz zagrożeń dla firm. Środki podjęte w związku z kwarantanną zmusiły wiele osób do przestawienia się na pracę zdalną. Aby w miarę szybko zareagować na te zmiany, przyjrzeliśmy się prognozom i badaniom ekspertów, zmianom w zapytaniach klientów i aktywności cyberprzestępczej. Brakowało nam tylko punktu widzenia tych pracowników, którzy teraz pracują z domu. A więc w celu dopełnienia obrazu nasi koledzy przepytali ponad 6 000 osób z całego świata, aby poznać ich opinie. Oto najciekawsze wnioski.

Sprzęt

Aby zapewnić firmie bezpieczeństwo, należy wiedzieć, jakiego sprzętu używają pracownicy zdalni oraz w jaki sposób. Używanie firmowego laptopa do wykonywania zadań w domu to jedno, ale jeśli laptop ten służy również do celów osobistych, bezpieczeństwo może być zagrożone.

Ponad dwie trzecie ankietowanych (68%) twierdzi, że korzysta z własnych komputerów. Oznacza to, że nikt nie wie, co się dzieje na urządzeniach, które przetwarzają dane firmowe lub mają dostęp do infrastruktury firmowej. Na przykład 33% ankietowanych przyznało, że na komputerze prywatnym, który jest wykorzystywany także do celów firmowych, odwiedza strony dla dorosłych. Jak wiadomo, pornografia to popularny wektor wśród cyberprzestępców, którzy wykorzystują go jako przynętę w celu łapania ofiar. Mogą oni próbować zdobyć szczegóły kart płatniczych lub podstępem nakłaniać użytkowników do instalowania szkodliwego oprogramowania.

Połączenie

Innym ważnym aspektem jest sposób, w jaki pracownicy łączą się z sieciami firmowymi.

Po pierwsze, pracownicy potrzebują dostępu do wewnętrznych systemów i usług, a wiele firm musiało w trybie pilnym zainstalować oprogramowanie do zdalnego zarządzania pulpitami, za którym ogólnie eksperci od cyberbezpieczeństwa nie przepadają, w przeciwieństwie do cyberprzestępców. Od początku marca zwiększyła się liczba ataków na porty otwarte dla RDP będącego najpopularniejszym protokołem połączeń zdalnych.

Po drugie, łącząc się zdalnie z siecią firmową z domu, pracownicy często zapominają o innym sprzęcie, który może być połączony z routerem domowym. Może to być inteligentny odkurzacz, który w rzeczywistości ma jeszcze inne funkcje, niż myślimy (dzięki implantom lub lukom w oprogramowaniu układowym). Sam router może mieć słabe zabezpieczenia, a nawet być zhakowany.

Może się wydawać, że oba problemy można rozwiązać za pomocą technologii VPN, dzięki której komputery firmowe komunikują się z siecią firmową bezpiecznym kanałem, a połączenia bezpośrednie z nimi są co do zasady zakazane. Jednak według raportu z jakiegoś powodu zaledwie 53% pracowników korzysta z VPN-a do łączenia się z sieciami firmowymi.

W raporcie znaleźć można wiele innych ciekawych wniosków i przydatnych porad. Jest on dostępny w tym miejscu.

Porady