Zasady bezpiecznej pracy z domu

Epidemia koronawirusa zmusiła wielu pracowników biurowych do pozostania w domu. O czym warto pamiętać, aby nie narazić siebie i firmy na niebezpieczeństwo?

Nowy koronawirus atakuje cały świat, zmuszając ludzi do zmiany nawyków i postępowania. Państwa zamykają swoje granice, linie produkcyjne są wstrzymywane, a wielu pracodawców wysyła swoich podwładnych do domu, skąd mają pracować zdalnie. Ma to wiele zalet: jeśli Twoja praca nie musi odbywać się w zakładzie, pozostanie w domu zmniejsza prawdopodobieństwo złapania i rozprzestrzeniania koronawirusa, a pracodawca nie ponosi z tego tytułu żadnych szkód.

Jednak praca w biurze a praca w domu to dwie różne sprawy. Nie tylko dlatego, że w biurze panuje atmosfera pracy, a dom kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem.

Prawdziwym problemem — a przynajmniej z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa, jak również produktywności — jest fakt, że w biurze firmy skrupulatnie zabezpieczają sieci i urządzenia. Tymczasem o ile nie jesteś dyrektorem generalnym, administratorzy systemu prawdopodobnie nie odwiedzą Cię, aby skonfigurować wszystko zgodnie z firmowymi standardami. Jeśli z Twojego domowego komputera wycieknie dokument firmowy, konsekwencje spadną na Ciebie.

Dzięki naszym poradom zmniejszysz ryzyko wpadki podczas pracy w domu.

Zabezpiecz urządzenia rozwiązaniem antywirusowym

Ogólnie firmy podejmują wiele działań na rzecz ochrony komputerów przed szkodliwym oprogramowaniem. Instalują rozwiązania zabezpieczające, uniemożliwiają pracownikom instalowanie aplikacji, ograniczają nieautoryzowanym urządzeniom dostęp poprzez internet itp. W domu znacznie trudniej jest zapewnić taki poziom ochrony, jednak nie wolno pozostawiać komputera podatnym na ataki, gdy znajdują się na nim dokumenty firmowe. Gdy zostaną one skradzione lub ulegną uszkodzeniu, poniesiesz konsekwencje.

Aby zapobiegać takim sytuacjom, zainstaluj niezawodne rozwiązanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach, które mają do czynienia z firmowymi danymi. Jeśli ten krok jest dla Ciebie zbyt kosztowny, skorzystaj z darmowego antywirusa. Znacząco zmniejszy on ryzyko infekcji.

Zaktualizuj programy i systemy operacyjne

W aplikacjach i systemach operacyjnych co chwilę wykrywane są nowe luki, a cyberprzestępcy nie mogą się oprzeć pokusie uzyskania dostępu do czyjegoś urządzenia za ich pomocą. Często wykorzystują naszą opieszałość w aktualizowaniu oprogramowania, ponieważ w najnowszych wersjach luki w oprogramowaniu zwykle są załatane. Dlatego bardzo duże znaczenie ma tu regularne aktualizowanie wszystkiego, co jest zainstalowane na tych urządzeniach, które są wykorzystywane do pracy.

Skonfiguruj szyfrowanie sieci Wi-Fi

Zabezpieczenie komputera nie pomoże, jeśli atakujący uzyska dostęp do używanej przez Ciebie sieci Wi-Fi lub routera. Wówczas może przechwycić wszystko, co wysyłasz lub wprowadzasz przez internet, w tym hasła do dostępu zdalnego do komputera znajdującego się w pracy czy firmowej poczty. Dlatego koniecznie poprawnie skonfiguruj swoje połączenie z internetem.

Najpierw upewnij się, że połączenie jest szyfrowane, aby zabezpieczyć informacje przed ciekawskimi oczami. Jeśli podczas uzyskiwania dostępu do Twojej sieci Wi-Fi należy podać hasło, połączenie jest szyfrowane (a zatem nikt nie będzie podglądał tego, co robisz w internecie). Jednak standardów szyfrowania sieci Wi-Fi jest kilka, a część z nich jest przestarzała. Najlepiej jest wybrać WPA2. Użyj ustawień routera, aby wybrać lub zmienić rodzaj połączenia — i pamiętaj, że hasło do sieci Wi-Fi powinno być silne. Najpierw przeczytaj nasz post o tym, w jaki sposób utworzyć silne hasło.

Zmień login i hasło do routera

Jeśli Twoje dane logowania potrzebne do zmiany ustawień routera są takie same od zawsze, czas je zmienić. Domyśle hasła dla wielu modeli są nie tylko zbyt słabe, ale także dostępne w internecie i łatwe do wyszukania.

Ponadto atakujący często wpisują je w kodzie szkodliwych programów — jeśli zadziałają, router zostanie przechwycony i stanie się botem. Ponadto osoba postronna może również Cię szpiegować, ponieważ wszystko, co wysyłasz przez internet, przechodzi przez router. Nazwę użytkownika i hasło do routera znajdziesz w jego ustawieniach.

Używaj VPN-a, gdy przebywasz w kawiarniach i miejscach publicznych

Jeśli nie obawiasz się pandemii koronawirusa i lubisz pracować w kawiarniach lub miejscach publicznych, stosuj dodatkowe środki ostrożności. Publiczne sieci Wi-Fi często nie są w ogóle szyfrowane, a nawet jeśli są, to każda osoba może uzyskać hasło.

Aby inny klient nie mógł podglądać Cię przez publiczną sieć Wi-Fi, skorzystaj z wirtualnej sieci prywatnej. Gdy łączysz się za pomocą VPN-a, wszystkie dane są szyfrowane bez względu na ustawienia sieci, z której korzystasz, a więc nikt nie będzie mógł ich odczytać.

Blokuj urządzenie, gdy się od niego oddalasz

Ktoś może rzucić okiem na Twoją korespondencję służbową, gdy pójdziesz zamówić filiżankę herbaty czy wyjdziesz do toalety. Dlatego w takich sytuacjach należy blokować ekran. Tak niewiele trzeba, aby zapewnić bezpieczeństwo danym firmowym.

Warto pamiętać o tym nawet jeśli pracujesz w domu i żadna osoba obca nie ma dostępu do pokoju. Nie chcesz przecież, aby na przykład Twoje dziecko przypadkowo wysłało coś do szefa. Ani tego, aby po klawiaturze przeszedł kot i wysłał niedokończoną wiadomość do dyrekcji. A zatem jeśli gdzieś się wybierasz, zablokuj ekran. Oczywiście pamiętaj również, aby odblokowanie wymagało podania hasła.

Używaj firmowych serwisów do poczty e-mail, komunikowania się itp.

W Twojej firmie pracownicy na pewno używają kilku serwisów IT, np. Microsoft Office 365, firmowego komunikatora typu Slack czy HipChat, jak również firmowej poczty e-mail. Narzędzia te są odpowiednio skonfigurowane przez firmowy dział IT.

Jednak dział ten nie jest odpowiedzialny za ustawienia dostępu na przykład do prywatnego Dysku Google. Czy masz absolutną pewność, że plik, do którego wysłałeś link, zobaczy tylko Twój kolega z pracy — i nikt inny? Jeśli plik będzie dostępny dla każdej osoby posiadającej link, wyszukiwarki mogą go zindeksować. A jeśli ktoś będzie szukać informacji na temat, który będzie związany z tym dokumentem, może on pojawić się w wynikach wyszukiwania i zainteresować kogoś, kto nawet nie wiedział o jego istnieniu.

Dlatego podczas wymiany dokumentów i innych informacji pozostań przy korzystaniu z firmowych zasobów. Ogólnie dyski chmurowe dla firm są skonfigurowane znacznie lepiej niż darmowe wersje dla użytkowników. Z kolei poczta firmowa odbiera mniej spamu i żadnej korespondencji prywatnej, co zmniejsza ryzyko przeoczenia istotnej wiadomości e-mail czy przekazania na niewłaściwy adres. Poza tym inne osoby z pracy będą mieć pewność, że nikt się pod Ciebie nie podszywa.

Zachowaj czujność

Niestety czasami do firmowej poczty może przedostać się szkodliwa — i bardzo przekonująca — wiadomość. Szczególnie sytuacja ta dotyczy pracowników zdalnych, ponieważ ilość cyfrowej komunikacji znacząco się zwiększa podczas pracy zdalnej. Dlatego należy dokładnie czytać wiadomości i nie spieszyć się z odpowiedzią. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje ważnego dokumentu lub żąda dokonania natychmiastowej płatności za fakturę, sprawdź dwa razy, z kim korespondujesz. Nie bój się zadzwonić do tej osoby, aby otrzymać potwierdzenie danego zlecenia.

Szczególną podejrzliwość zachowaj w odniesieniu do wiadomości e-mail zawierających linki. Jeśli łącze do rzekomego dokumentu nie prowadzi do firmowego zasobu, lepiej go zignoruj. Jeśli nie masz zastrzeżeń, a po kliknięciu łącza otwiera się strona przypominająca na przykład OneDrive, nie wprowadzaj na niej swoich danych logowania. Lepiej wpisz adres OneDrive ręcznie w przeglądarce, zaloguj się i otwórz plik.

Notuj swoje postępy

Aby szef nie myślał, że zamiast pracy zdalnej leniuchujesz, działaj „transparentnie”. Nie oznacza to, że musisz wykazywać szaloną aktywność — zadbaj o to, by szef wiedział, nad jakimi zadaniami pracujesz i jak Ci idzie. Nie pomijaj więc wpisywania na bieżąco swoich działań w odpowiednim miejscu, a także bądź gotów do zaprezentowania swojej pracy oraz czasu, jaki na nią poświęciłeś.

Staraj się pracować w normalnych godzinach pracy w biurze, aby pozostałym osobom łatwiej było mieć z Tobą kontakt, a praca nie rozciągała się na cały dzień. Gdy nie musisz podróżować do i z biura, często okazuje się, że siadasz do pracy tuż po śniadaniu i robisz sobie przerwę dopiero wtedy, gdy robi się ciemno. W efekcie szybciej się męczysz — lepiej więc ogranicz swój dzień do standardowych godzin pracy.

Przygotuj wygodne miejsce do pracy

Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto pamiętać: nie zaniedbuj swojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli pracujesz na laptopie, wylegiwanie się na kanapie może wydawać się świetnym pomysłem. Jednak w takiej pozycji cierpią Twoje plecy, więc lepiej zorganizuj sobie wygodne biurko i krzesło.

Zwróć uwagę na oświetlenie w pomieszczeniu, w którym masz zamiar pracować, a także regularnie je wietrz. Co jakiś czas zrób kilka ćwiczeń rozciągających, napij się wody, a także wysypiaj się i odpowiednio odżywiaj.

Porady