Ochrona dla służby zdrowia

Placówki służby zdrowia zmagają się obecnie z epidemią koronawirusa, więc musimy im pomóc w cyberochronie. Oferujemy bezpłatne sześciomiesięczne licencje na nasze najważniejsze rozwiązania.

Dla zwykłych ludzi koronawirus COVID-19 jest zagrożeniem dla zdrowia. Niestety niektórzy cyberprzestępcy postrzegają epidemię jako okazję do cyberataku. Teraz organizacje medyczne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują wykwalifikowanej ochrony infrastruktury informacyjnej.

Incydenty

Phisherzy postanowili wykorzystać powszechne obawy związane z zagrożeniem COVID-19. Oczywiście gdyby nie było tematu koronawirusa, jako przynęty użyliby innych bieżących tematów. Oportunistyczni cyberprzestępcy postanowili zaatakować infrastrukturę informacyjną różnych instytucji medycznych, mając nadzieję, że towarzyszące tym szczególnym okolicznościom przeciążenie usług IT ułatwi im włamanie się do sieci klinik.

Szpital Uniwersytecki w Brnie

Klinika w czeskim mieście Brno poinformowała w zeszłym tygodniu o cyberataku. Nie ujawniła szczegółów incydentu; przedstawiciele szpitala przyznali jedynie, że atak spowodował problemy z bazą danych. Instytucja może badać pacjentów, ale nie może zapisywać danych medycznych na serwerze. Ponadto konieczne było anulowanie kilku operacji i przekierowanie pacjentów do innych instytucji. Szpital Uniwersytecki w Brnie jest jednym z największych czeskich ośrodków badań nad koronawirusem, a zatem zarządzanie incydentami jest w jego przypadku kwestią życia lub śmierci.

Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych

Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych (HHS) najprawdopodobniej również padło ofiarą cyberataku — 13 marca. Według informacji opublikowanych przez serwis Bloomberg doszło do ogromnego ataku DDoS mającego na celu sabotowanie normalnego działania serwerów HHS, utrudniając reakcję na pandemię koronawirusa. W przypadku agencji zajmującej się koordynowaniem działań zwalczających koronawirusa taki atak może wywołać znacznie więcej szkód niż zwykle.

Wyłudzanie danych logowania pracownika w Wielkiej Brytanii

Przypadki phishingu związanego z koronawirusem monitorujemy już od kilku tygodni. Na stronie Sky News opisana została niedawno dość nietypowa kampania phishingowa ukierunkowana na personel medyczny — a dokładniej na osoby, które przechodziły wewnętrzne kontrole informatyczne w organizacji medycznej. Wiadomości informowały o organizowanym seminarium na temat koronawirusa i zawierały link rejestracyjny. Łącze to prowadziło do strony wyłudzającej informacje, która podszywała się pod aplikację Outlook Web App firmy Microsoft. W ten sposób cyberprzestępcy zbierali dane logowania, jednak nie wiadomo jeszcze, gdzie i w jaki sposób będą je wykorzystywać.

Ochrona organizacji opieki zdrowotnej

Uważamy, że w tak trudnym czasie pracownicy służby medycznej powinni móc skupić się wyłącznie na swojej pracy — ochronie świata przed koronawirusem. Dlatego firma Kaspersky postanowiła ułatwić placówkom medycznym zabezpieczenie się przed zagrożeniami pochodzącymi ze świata cybernetycznego. Firmom opieki zdrowotnej na całym świecie oferujemy bezpłatne sześciomiesięczne licencje na nasze rozwiązania. Oferta dotyczy następujących produktów:

  • Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced — rozwiązanie do ochrony stacji roboczych,
  • Kaspersky Endpoint Security Cloud Plus — wersja chmurowa rozwiązania dla stacji roboczych, która chroni firmę bez obciążania zasobów IT,
  • Kaspersky Security for Microsoft Office 365 — kompleksowa ochrona usług współpracy usługi Microsoft Office 365,
  • Kaspersky Security for Virtual and Cloud Environments (Enterprise Server) — produkt, który pozwala zabezpieczyć infrastrukturę chmury hybrydowej.
Aby uzyskać licencję, należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielstwem firmy Kaspersky: https://www.kaspersky.pl/o-nas/kontakt.
Porady