7 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla użytkowników publicznych sieci Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi są przydatne, ale nie zawsze są bezpieczne. Przypominamy techniki cyberprzestępców i uczymy, jak być o krok przed nimi.

Bezpłatny dostęp do internetu w dowolnym miejscu i czasie szybko stał się powszechny i nie jest już luksusem. Hotspotów szukamy wszędzie tam, gdzie spędzamy więcej niż minutę: w metrze, w kawiarniach, w budynkach użyteczności publicznej. Ceną takiej wygody jest ryzyko natknięcia się na cyberprzestępców. Jak znaleźć właściwą równowagę między komfortem a bezpieczeństwem?

Zagrożenia związane z publiczną siecią Wi-Fi

Gdy łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi, stajesz przed bardzo realną perspektywą kradzieży danych. Przez internet przesyłamy wiele cennych informacji, a jeśli cyberprzestępcy dostaną w swoje ręce czyjeś dane służące do płatności czy logowania, dokumenty i prywatne rozmowy — mogą pozbawić tę osobę oszczędności i przejąć kontrolę nad jej kontami. Dzięki dostępowi do konta oszuści mogą na przykład podszyć się pod Ciebie i rozsyłać spam lub namówić Twoich znajomych na pożyczenie im pieniędzy, jak również znaleźć w rozmowach coś, co może nadać się na szantaż.

Jeśli połączysz się z niezabezpieczoną siecią z urządzenia służbowego, w niepowołane ręce mogą trafić tajemnice biznesowe firmy. W niektórych przypadkach cyberprzestępcy mogą nawet potajemnie zainfekować urządzenie szkodliwym oprogramowaniem, które pozostaje na nim nawet po rozłączeniu się z niebezpiecznym hotspotem. Aby zachować bezpieczeństwo w sieciach publicznych, postępuj zgodnie z siedmioma poniższymi zasadami.

  1. Podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi zachowaj ostrożność

Bez względu na to, jak kuszące lub pilne jest dokonanie przelewu, sieci Wi-Fi niechronione hasłem nie nadają się do wysyłania i odbierania ważnych informacji. Wszelkie transmitowane w ten sposób dane mogą być widoczne dla każdego, kto ma dostęp do tej samej sieci — może to być na przykład jedna z osób znajdujących się w tym czasie na lotnisku lub w pociągu. Publiczną sieć Wi-Fi można wykorzystać do czytania wiadomości, ale nie można logować się za jej pomocą do żadnych usług, ponieważ może to doprowadzić do włamania się na Twoje konta.

Jednak nawet jeśli sieć jest chroniona hasłem, nie oznacza to, że jest bezpieczna. Atakujący może połączyć się z nią równie łatwo jak Ty – takie hasła są często drukowane na paragonach kawiarnianych lub na przykład na znaku widocznym dla wszystkich.

  1. Sprawdź nazwy hotspotów

Niektórzy cyberprzestępcy nie łączą się z istniejącymi publicznymi sieciami Wi-Fi, lecz tworzą własne, na które wabią potencjalne ofiary. Nadają tym sieciom bardzo podobne nazwy: jeśli na przykład prawdziwa sieć ma nazwę „MyCoffeeShop”, nieostrożni goście mogą omyłkowo dołączyć do sieci podpisanej jako „CoffeeShop_Guest” lub „MyC0ffeeShop”, dając oszustom łatwy dostęp do swoich danych.

Zanim połączysz się z nową siecią publiczną, sprawdź nazwy dostępnych połączeń. Zwróć uwagę na poprawną kolejność słów, przeanalizuj, czy litery nie są zastąpione podobnie wyglądającymi cyframi, a także czy w nazwie nie znajdują się dodatkowe podkreślenia itd.

  1. Wyłącz automatyczne łączenie się z sieciami Wi-Fi

Nowoczesne urządzenia starają się uprościć nam życie, oferując automatyczne łączenie się z otwartymi lub znanymi sieciami. W wielu systemach operacyjnych opcja ta jest domyślnie włączona. Niestety ustawienie to pomaga również cyberprzestępcom, ponieważ łączy urządzenia z internetem, zanim użytkownik zdecyduje, czy tego chce. Może to doprowadzić do infekcji urządzenia szkodliwym oprogramowaniem lub przekazania haseł bezpośrednio złodziejom.

Aby uniknąć takich niespodzianek:

  • wyłącz Wi-Fi, gdy go nie używasz (w ten sposób zaoszczędzisz także baterię),
  • wyłącz automatyczne łączenie się z sieciami — poszukaj tej opcji w ustawieniach sieci Wi-Fi,
  • skorzystaj z opcji zapomnienia publicznej sieci Wi-Fi, gdy skończysz z niej korzystać.
  1. Nie korzystaj z niezaufanej sieci Wi-Fi, gdy usługa wymaga uwierzytelniania

O ile to możliwe, na konta zawierające dane bankowe, paszportowe lub inne poufne dane loguj się tylko z bezpiecznej sieci domowej lub firmowej. Jeśli musisz pilnie sprawdzić saldo, skorzystaj z komórkowej transmisji danych. Nawet jeśli jesteś za granicą, a opłaty roamingowe są wysokie, utrata informacji przez wątpliwy punkt dostępu będzie kosztowała znacznie więcej.

  1. Zainstaluj rozwiązanie zabezpieczające, aby chronić komunikację

Najpewniejszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa urządzeń podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi jest wyposażenie ich w niezawodną ochronę. Aplikacje wirtualnej sieci prywatnej (VPN) ochronią Twoją prywatność, szyfrując dane przed wysłaniem ich do routera i ukrywając je. Dzięki tej technologii nawet publiczne sieci Wi-Fi są bezpieczne.

  1. Korzystaj z rozwiązań zabezpieczających od renomowanych dostawców, którym możesz ufać w kwestii swoich danych

Wybierając rozwiązanie do nawiązywania bezpiecznego połączenia, upewnij się, że ufasz danemu producentowi. Wybierz renomowaną firmę, która nie będzie gromadzić ani sprzedawać Twoich danych. Na przykład  Kaspersky Secure Connection korzysta z niezawodnego i bezpiecznego protokołu OpenVPN i nie rejestruje ruchu użytkowników.

  1. Skonfiguruj aplikację VPN tak, aby automatycznie włączała się w sieciach publicznych

Zanim otworzysz ważną aplikację, możesz ręcznie aktywować bezpieczne połączenie. Jednak zamiast tego lepiej jest skonfigurować aplikację VPN tak, aby automatycznie włączała bezpieczne połączenie za każdym razem, gdy łączysz się z publiczną siecią Wi-Fi. Jeśli korzystasz z Kaspersky Secure Connection, nie musisz się martwić o przepustowość — jest ona wystarczająca nawet do przesyłania strumieniowego wideo.

A jeśli masz do czynienia z ważnymi informacjami, włącz funkcję Kill Switch dostępną w Kaspersky Secure Connection. Blokuje ona transfer danych, dopóki rozwiązanie nie ustanowi bezpiecznego tunelu i nie wyeliminuje ryzyka ich przechwycenia.

Podsumowanie

Publiczne sieci Wi-Fi niosą ze sobą wiele ukrytych niebezpieczeństw, ale nie musisz z nich całkowicie rezygnować. Ostateczna decyzja, czy poszerzyć listę dobrych nawyków związanych z cyberbezpieczeństwem, czy nabyć aplikację zapewniającą dodatkową ochronę, należy do Ciebie. Z drugiej strony, po co wybierać, skoro możesz mieć i to, i to?

Porady