Bezpieczeństwo autopilotów w samochodach

W celu ochrony systemów ADAS przed ingerencją z zewnątrz w autach należy zastosować specjalne podejście do cyberbezpieczeństwa.

Dziś wiele firm eksperymentuje na wszelkie sposoby z różnymi autopilotami. Niektórzy próbują utworzyć urządzenia, które kontrolują pojazdy bez udziału człowieka; inni tworzą zaawansowane systemy wspomagające kierowców (ADAS). Największym problemem, z jakim muszą mierzyć się producenci autopilotów, jest zapewnienie niezawodności i bezpieczeństwa. Ostatecznie od poprawnego działania takiego systemu zależy życie ludzi.

Producenci aut mogą w pewnym stopniu korzystać z doświadczenia branży lotniczej, która stosuje podobne systemy od ponad stu lat. Jednak utworzenie systemu kontroli automatycznej dla auta jest znacznie bardziej skomplikowane — między innymi dlatego, że na drodze obowiązuje więcej składowych niż w powietrzu, na przykład czasami nieprzewidywalne zachowanie kierowcy sąsiedniego pojazdu. Ponadto współczesne samochody to połączone z internetem systemy cyberfizyczne, zatem autopilot musi być nie tylko niezawodny, ale także chronić przed interwencją z zewnątrz.

Auta a cyberbezpieczeństwo

W ostatnich latach badacze z branży bezpieczeństwa informacji skierowali swoją uwagę na systemy elektroniczne w samochodach. W ramach swoich badań próbowali zatrzymać auto jadące z pełną prędkością oraz zmylić kamery autopilota. Na większości dużych konferencji o tematyce infosec prezentowany jest co najmniej jeden raport na temat luk w bezpieczeństwie znalezionych w pojazdach. Zwykle takie informacje są przedstawiane w mediach jako zwiastun apokalipsy. Jednak w rzeczywistości wiadomości nie są takie złe: wygląda na to, że po raz pierwszy badacze zainteresowali się tym problemem przed przestępcami — a przynajmniej zanim ci ostatni użyli swoich umiejętności do zaatakowania aut na dużą skalę.

Niestety nie wszystkie firmy z branży motoryzacyjnej śledzą badania przeprowadzane przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa; czasami nawet publicznie ujawnione luki w bezpieczeństwie pozostają niezałatane przez wiele lat. Są jednak producenci aut, którzy korzystają na wieloletnim doświadczeniu firm specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie. Jednym z pionierów w tym obszarze jest firma doradcza z branży motoryzacyjnej, AVL, z którą współpracujemy. AVL pracuje właśnie nad rozwiązaniem problemu z bezpieczeństwem ADAS, korzystając z naszych osiągnięć.

Ochrona specjalna dla autopilotów

Jeśli chodzi o systemy ADAS, największym potencjalnym problemem są prawdopodobne luki w bezpieczeństwie systemów elektronicznych w pojazdach, których nie można wyeliminować całkowicie (regularne wykrywanie i łatanie ich to element zarządzania każdym oprogramowaniem i sprzętem). W tym przypadku zapewnienie, że wszelkie próby użycia ich nie wpłyną na ADAS, ma znaczenie krytyczne. Innymi słowy, wymaga one specjalnego podejścia do bezpieczeństwa.

Nasz system operacyjny KasperskyOS powstał z myślą o urządzeniach, które mają większe wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Z tego względu użyliśmy go w naszej platformie Kaspersky Automotive Adaptive Platform, będącej zaawansowanym narzędziem do tworzenia bezpiecznych i niezawodnych aplikacji dla elektronicznych jednostek sterujących. Nie tylko zapobiega on wprowadzaniu zmian w procesach autopilota, ale także zapewnia bezpieczną separację systemom elektronicznym i ich procesom. To właśnie tego produktu firma AVL Software and Functions GmbH (AVL SFR) używa w swoich systemach ADAS.

AVL SFR oferuje moduł ADAS ECU, którego można użyć na etapie planowania produkcji auta. Więcej informacji na temat Kaspersky Automotive Adaptive Platform znajduje się w tej broszurze. Zobacz również, jak działamy na rzecz cyberbezpieczeństwa branży transportowej.

Porady