Powiedz mi, kim jesteś, a powiem Ci, jaki masz wzór odblokowania ekranu

Zachowanie każdego człowieka można przewidzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, a to może być łatwo wykorzystane, jeśli w grę wchodzą hasła, tajne słowa, kody PIN czy inne – wielu z nas

Zachowanie każdego człowieka można przewidzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, a to może być łatwo wykorzystane, jeśli w grę wchodzą hasła, tajne słowa, kody PIN czy inne – wielu z nas używa łatwych do odgadnięcia imion, dat urodzenia itp., nie wspominając o banalnej kombinacji cyfr 123456, która wciąż jest zaskakująco popularna. A jak to jest w przypadku wzorów blokujących ekrany urządzeń elektronicznych? Czy równie łatwo jest je przewidzieć? Okazuje się, że tak.

lock-screen-patterns-FB

Badaczka Marte Løge z norweskiej firmy Itera przeprowadziła badanie na temat tego, jakie wzory ludzie wybierają dla aplikacji do zakupów, blokady ekranu smartfona oraz bankowości internetowej. Wyniki okazały się zdumiewające.

Po pierwsze, istnieje silna zależność pomiędzy typem aplikacji, którą chce się zabezpieczyć, a stopniem skomplikowania wzoru. Ludzie mają tendencję do ustawiania zdecydowanie słabszych haseł w blokadzie ekranu niż w aplikacji związanej bankowością czy zakupami.

Po drugie, wielu ludzi (ok. 10% ankietowanych) używa kombinacji wyglądających jak litery, które są tak samo słabym zabezpieczeniem jak np. ciąg 12345. Takie hasła nie są wystarczająco silne, aby mogły ochronić cokolwiek.

lock-patterns-1

Kombinacje wyglądające jak litery są najłatwiejsze do odgadnięcia

Po trzecie, haker może wybierać spośród około 390 tysięcy kombinacji, jednak liczbę tę można znacząco zmniejszyć, jeśli weźmie się pod uwagę naturę człowieka. Większość z możliwych połączeń zawiera co najmniej 8 czy 9 elementów, ale niestety nie są one używane. W konsekwencji realna pula możliwych haseł zostaje zawężona do 100 tysięcy.

Badane wzory obejmowały przeciętnie 5 punktów – jest to zbyt mało, aby zabezpieczyć smartfona lub aplikację. Taka długość daje około 7 000 kombinacji, czyli mniej od 4-cyfrowego kodu PIN. Tymczasem najpopularniejsza wersja długości kodu (4) daje tylko 1 600 możliwych kombinacji.

Co więcej, aby zredukować liczbę możliwych kombinacji, można łatwo przewidzieć punkt początkowy wzoru. Ludzie mają tendencję do używania narożnych miejsc jako pierwszego punktu, a nawet połowa wszystkich wzorów rozpoczyna się w lewym górnym rogu. W połączeniu z lewym dolnym i górnym prawym rogiem otrzymujesz 73% wszystkich możliwych kombinacji, z których ludzie rzeczywiście korzystają.

Co ciekawe, prawie nie ma znaczenia, czy mówimy o osobach prawo- czy leworęcznych, a także czy smartfon jest używany jedną ręką (bardziej prawdopodobne przy mniejszych ekranach), czy też dwiema (większe ekrany). Liczby te są bardzo zbliżone.

Kolejnym ciekawym wnioskiem jest fakt, że kobiety mają tendencję do używania słabszych wzorów niż mężczyźni. Spore znaczenie ma również wiek – im jesteś młodszy, tym bardziej prawdopodobne, że użyjesz mocniejszego wzoru. Zatem wiedza o płci i wieku użytkownika telefonu może pomóc w odgadnięciu wzoru.

Jakie są wnioski z powyższego badania? Jeśli używasz wzorów do blokady ekranu w systemie Android lub do ochrony swoich poufnych aplikacji i chcesz zabezpieczyć swoje dane, najlepszą strategią jest wybierać wzory niestandardowe.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w osiągnięciu tego celu:

  1. Nigdy nie używaj łatwych do odgadnięcia wzorów, np. w kształcie liter. Korzystając z nich, możesz równie dobrze zrezygnować z hasła.
  2. Jako początkowy wybierz jeden z punktów, które są rzadko stosowane – najlepszy jest ten, który znajduje się pośrodku prawej kolumny. Niezłym pomysłem jest również prawy dolny róg.
  3. Najlepiej jest, jeśli wzór składa się z 8 lub 9 punktów, ponieważ daje to ogromną liczbę możliwych kombinacji. Ponadto, taka długość jest najmniej popularna.
  4. Możesz także rozważyć zamianę wzoru na standardowe hasło. Być może łatwiej będzie Ci zapamiętać hasło (nawet bardzo długie i odpowiednio skonstruowane) niż wystarczająco silny wzór.
Porady