Porady bezpieczeństwa dla osób korzystających z hotspotów Wi-Fi

Dawniej wyjazd na wakacje zwykle oznaczał zostawienie w domu niemal wszystkiego. Teraz, gdy prawie nie rozstajemy się z naszymi urządzeniami, tak już nie jest – zabieramy w szczególności wszystko, co

Dawniej wyjazd na wakacje zwykle oznaczał zostawienie w domu niemal wszystkiego. Teraz, gdy prawie nie rozstajemy się z naszymi urządzeniami, tak już nie jest – zabieramy w szczególności wszystko, co może połączyć nas z internetem. Jest jednak jeden problem w kwestii korzystania z internetu na wakacjach: miejsca publicznie udostępniające darmowe Wi-Fi – hotele, lotniska, kawiarnie itp. – posiadają niezabezpieczone sieci, a to zwiastuje kłopoty. Oto kilka porad, jak można zminimalizować ryzyko.

65_tips_wifi_vacation_hotspots

1. Jeśli to możliwe, nie używaj sieci publicznej. Spróbuj użyć bezpiecznego połączenia chronionego hasłem. Hakerzy grasują w sieciach publicznych, szukając okazji do kradzieży haseł i danych osobistych, a także do zainstalowania szkodliwych programów na sprzęcie użytkownika. Zweryfikuj nazwę sieci publicznej oraz jej adres IP u jej dostawcy; powszechnym trikiem atakujących jest udostępnianie sieci pod nazwami podobnymi do tych stosowanych przez dostawców (na przykład nazwa hotelu, operatora GSM itp.).

2. Jeśli musisz skorzystać z sieci publicznej, zachowaj szczególną ostrożność. Nie wchodź na konta na portalach społecznościowych, na których trzeba wprowadzać osobiste informacje. Nigdy nie loguj się także na stronach bankowych lub takich, na których trzeba podać numer karty kredytowej, bo w ten sposób wystawiasz swoje dane finansowe na kradzież.

3. Użyj VPN-a. Wirtualne Sieci Prywatne zapewniają użytkownikom bezpieczne połączenia internetowe oraz szyfrowanie wszystkich danych przesyłanych podczas sesji. Istnieje wiele dobrych darmowych VPN-ów, a także inne godne uwagi rozwiązania dostępne za niewysoką miesięczną opłatą 5-10 dolarów. Do popularnych płatnych VPN-ów należą Hamachi, Private Internet Access oraz Astrill. Szeroko wykorzystywane darmowe VPN-y to Shrew Soft, Comodo Unite oraz darmowa wersja Hamachi.

4. Użytkownicy mogą również wykorzystywać połączenia komórkowe swoich telefonów poprzez przełączanie ich w tryb mobilnych hotspotów lub zakupić oddzielne urządzenie tego typu. Daje to bezpieczny dostęp do internetu, ale połączenie może nie być tak szybkie jak sieci Wi-Fi. Ponadto, opłaty za korzystanie z nich są doliczane do Twojego miesięcznego zużycia danych, więc lepiej upewnij się, że masz odpowiednią taryfę lub zakup lokalną kartę przedpłaconą, jeżeli jesteś za granicą.

 

Ponieważ żadne z wymienionych rozwiązań nie jest w 100 procentach bezpieczne, zawsze powinieneś posiadać solidny pakiet bezpieczeństwa na swoich laptopach, tabletach i smartfonach. Ach, czy wspomnieliśmy, aby unikać publicznych sieci Wi-Fi jak zarazy? Na szczęście, wspomnieliśmy.

Porady