Porada tygodnia: Jak zwalczać zagrożenia ransomware?

Podczas swojej przygody z internetem na pewno słyszeliście o szkodliwych programach blokujących dostęp do komputera i żądających „okupu” za odblokowanie dostępu. Szkodniki takie nazywane są oprogramowaniem ransomware. Aplikacje ransomware często

Podczas swojej przygody z internetem na pewno słyszeliście o szkodliwych programach blokujących dostęp do komputera i żądających „okupu” za odblokowanie dostępu. Szkodniki takie nazywane są oprogramowaniem ransomware.

tip_ransomware_animAplikacje ransomware często szyfrują pliki, blokują mysz, klawiaturę, dostęp do paska zadań czy skróty. Mogą grozić na różne sposoby, ale ich aktywność zawsze sprowadza się do wyłudzenia okupu za przywrócenie normalnego stanu systemu.

W nowej wersji Kaspersky Internet Security znajdziecie funkcję Ochrona przed szkodliwymi programami blokującymi ekran. Dzięki niej można odeprzeć działania szantażystów za pomocą prostego skrótu klawiaturowego.

tip_ransomware_sc1

By mieć pewność, że funkcja jest włączona, lub ustawić własną kombinację klawiszy, należy kliknąć odnośnik Ustawienia w oknie głównym programu. W komponencie Centrum ochrony należy wybrać element Kontrola systemu i upewnić się, że w sekcji Ochrona przed szkodliwymi programami blokującymi ekran zaznaczona jest opcja Wykryj i zakończ działania oprogramowania blokującego ekran.

tip_ransomware_sc2

Tutaj, z listy rozwijalnej można wybrać kombinację klawiszy, której wciśnięcie spowoduje wykrycie i usunięcie zagrożenia blokującego ekran, zapewniając w ten sposób ochronę przed oprogramowaniem ransomware.

Porady