Limit liczby aktywacji – co to takiego?

Zamykając serię artykułów poświęconych licencjonowaniu produktów Kaspersky Lab chcemy wspomnieć o jeszcze jednej, często poruszanej przez użytkowników kwestii. Wyobraźcie sobie, że instalujecie od nowa system operacyjny. Oczywiście po zakończeniu instalacji

Zamykając serię artykułów poświęconych licencjonowaniu produktów Kaspersky Lab chcemy wspomnieć o jeszcze jednej, często poruszanej przez użytkowników kwestii. Wyobraźcie sobie, że instalujecie od nowa system operacyjny. Oczywiście po zakończeniu instalacji chcecie przywrócić wszystkie swoje ulubione aplikacje oraz program antywirusowy. Uruchamiacie więc kreator instalacji, podajecie swój kod aktywacyjny i … cóż to takiego?

activ-limit-scr

Widząc taki komunikat użytkownicy często sądzą (słyszeliśmy to wiele razy), że zainstalowali licencję na zbyt dużej liczbie komputerów. „Ale przecież mam w domu tylko jeden komputer, więc ktoś musiał ukraść mój kod aktywacyjny!”. Spokojnie, nie ma potrzeby dzwonienia na policję. W wielu przypadkach nie chodzi o liczbę chronionych komputerów, ale o liczbę przeprowadzonych aktywacji. Nawet na tym samym komputerze.

Zacznijmy tradycyjnie od szczypty oficjalnych tekstów z Umowy Licencyjnej. Informuje ona, że: „3.1. Jeśli Użytkownik zmodyfikuje swój komputer lub wprowadzi zmiany do zainstalowanego na nim oprogramowania innych dostawców, Posiadacz praw może wymagać́ od Użytkownika przeprowadzenia ponownej aktywacji Oprogramowania lub instalacji pliku klucza licencyjnego, przy czym liczba kluczy może być́ ograniczona przez Posiadacza praw”.

Ograniczenie takie zostało wprowadzone w celu walki z piractwem. Oczywiście, nasze serwery zareagują na ponadnormatywną liczbę aktywacji, jednak trwa to trochę czasu. Aby zapobiec nadużywaniu licencji, wprowadziliśmy zatem specjalny licznik liczby aktywacji. Gdy osiągnie on predefiniowaną wartość dla danej licencji, użytkownik widzi powyższy komunikat i nie może dokonać ponownej aktywacji tej samej licencji.

A jaki dokładnie jest ten „predefiniowany limit”? Gdy wprowadziliśmy ten mechanizm, limit był bardzo wysoki – dany kod można było aktywować aż 100 razy. W przypadku licencji rocznej na 2 komputery, użytkownik musiałby reinstalować obydwa systemy operacyjne w każdy weekend, aby wyczerpać ten limit. Aby skuteczniej walczyć z piractwem, postanowiliśmy przeprowadzić dokładne badania na temat jego poziomu w poszczególnych częściach świata. Następnie dla każdego regionu przypisaliśmy odpowiedni limit liczby aktywacji. Z tego powodu nie da się precyzyjnie określić, ile razy można aktywować dany kod – przez cały czas monitorujemy poziom piractwa w poszczególnych regionach i na bieżąco modyfikujemy te limity. Możemy jednak w przybliżeniu powiedzieć, że jest to od 2 do 50 aktywacji.

—Ale przecież czasami muszę przeinstalować system. Nawet wasz technik mi to zalecił…

Pełna zgoda. Jednak, przede wszystkim, reinstalacja systemu to nie jedyny sposób na rozwiązanie problemów z komputerem. Poza tym, jako posiadacze legalnych licencji na nasze produkty zawsze możecie skontaktować się z naszym działem pomocy technicznej i poprosić o pomoc w przypadku pojawienia się komunikatu o przekroczeniu limitu liczby aktywacji. Być może pamiętacie jeden z naszych poprzednich artykułów, w którym pisaliśmy o tym, jak ważne jest, by zachować kartę (lub e-mail) z kodem aktywacyjnym po instalacji programu. Właśnie w takiej sytuacji może się ona przydać. Gdy dostarczycie naszym technikom skan/zdjęcie karty z kodem aktywacyjnym (lub e-mail ze sklepu online), sprawdzą oni, czy kod nie został skradziony i jeżeli nie, limit liczby aktywacji zostanie dla was zresetowany. Jeżeli natomiast okaże się, że wasz kod został aktywowany na dwudziestu komputerach w różnych częściach świata, wówczas trafi on na czarną listę, a wy dostaniecie całkiem nowy kod.

Gdy nasz technik poprosi was o ponowną instalację programu antywirusowego lub uaktualnienie go do nowszej wersji, możecie uniknąć wymogu ponownej aktywacji. Wystarczy zaznaczyć opcję zapisania danych licencyjnych podczas usuwania starego programu. W takim przypadku, podczas instalacji nowej wersji program automatycznie pobierze dane dotyczące licencji z systemu i ponowna aktywacja nie będzie wymagana. Nie zmieni się także stan licznika liczby aktywacji. Pamiętajcie jednak, że ten sposób nie zadziała, gdy reinstalujecie cały system lub usuwacie nasze oprogramowanie przy użyciu narzędzi zewnętrznych.

Podsumujmy. Błąd na powyższym obrazku nie oznacza, że wasza licencja została używa na większej liczbie komputerów niż zezwala na to licencja. Informuje on was, że kod był aktywowany zbyt często. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy skontaktować się z działem pomocy technicznej Kaspersky Lab i dostarczyć skan/zdjęcie karty z kodem aktywacyjnym (lub e-mail ze sklepu online).

Porady