Porada tygodnia: Jak sprawdzić, czy w podejrzanym pliku czają się szkodliwe programy?

Dokładamy wszelkich starań, by nasze produkty były tak łatwe w użytkowaniu, jak to tylko możliwe. Czasem jednak nawet prosta czynność może sprawiać trudności i dlatego co tydzień publikujemy dla Was

Dokładamy wszelkich starań, by nasze produkty były tak łatwe w użytkowaniu, jak to tylko możliwe. Czasem jednak nawet prosta czynność może sprawiać trudności i dlatego co tydzień publikujemy dla Was nasze poradniki. Dzisiaj dowiecie się, w jaki sposób można szybko sprawdzić, czy w podejrzanym pliku czają się szkodliwe programy.

51_tip_reputation_check_02

Wyobraź sobie, że pominąłeś skanowanie antywirusowe pendrive’a podłączonego do komputera i skopiowałeś z niego pewne pliki lub po prostu pobrałeś coś z niezaufanej strony WWW. Gdy masz wątpliwości, czy takie pliki są czyste, i czy możesz je spokojnie uruchomić, z pomocą przyjdzie Ci chmura Kaspersky Security Network (KSN), której obsługa jest wbudowana w nasze produkty. Co więcej, wystarczą dwa kliknięcia!

Jeżeli na twoim komputerze zainstalowany jest Kaspersky PURE lub Kaspersky Internet Security 2013, kliknij prawym przyciskiem myszy żądany plik i z menu kontekstowego wybierz opcję Szukaj wirusów.

51_tip_reputation_check_04

51_tip_reputation_check_03

W przypadku plików wykonywalnych chmura Kaspersky Security Network dostarczy ci także najświeższe informacje o reputacji aplikacji. Aby przekonać się, czy świeżo pobrany program jest godny zaufania, kliknij prawym przyciskiem myszy żądany plik wykonywalny i z menu kontekstowego wybierz opcję Sprawdź reputację w KSN. Na ekranie pojawi się okno, w którym znajdziesz następujące informacje o aplikacji:

nazwa producenta,

grupa, do której aplikacja była najczęściej przypisywana przez Kontrolę aplikacji u większości użytkowników chmury KSN,

liczba użytkowników chmury KSN, którzy korzystają z danego pliku/aplikacji,

data dodania pliku/aplikacji do chmury KSN,

ścieżka dostępu do pliku, jego wersja i rozmiar, a także data i czas jego utworzenia,

szczegóły podpisu cyfrowego (jeżeli plik/aplikacja go wykorzystuje),

kraje, w których plik/aplikacja występuje najczęściej.

W tym samym oknie możesz także rozpocząć skanowanie pliku/aplikacji w poszukiwaniu szkodliwych programów.

 

Porady