Spam i phishing często pojawiają się równolegle: oszuści masowo wysyłają wiadomości e-mail z nadzieją, że uda im się wyłudzić od odbiorców określone informacje. Dla nich należące do użytkowników dane osobowe mają bardzo dużą wartość, a więc często są one na celowniku, co potwierdzają nie tylko publikowane w mediach historie, ale także nasze autorskie analizy spamu. Ogólnie celem takich wiadomości jest uzyskanie dostępu do kont użytkowników lub numerów kart płatniczych za pośrednictwem rozsyłanego pocztą phishingu czy socjotechniki.
W dzisiejszym poście przyjrzymy się pięciu okolicznościom, które oszuści stwarzają najczęściej.
1. Fałszywe powiadomienia z mediów społecznościowych
Oszuści aktywnie wysyłają fałszywe powiadomienia, podszywając się pod popularne sieci społecznościowe. Poruszają w nich temat nowych znajomych, ich aktywności, komentarzy czy polubień. Takie wiadomości często trudno jest odróżnić od oryginalnych; zwykle jedyną różnicą jest to, że zawierają odnośnik phishingowy, który niełatwo jest rozpoznać. Po kliknięciu go ofiara jest nakłaniana do wprowadzenia swojej nazwy użytkownika i hasła na fałszywej stronie logowania.
Innym częstym wariantem są wiadomości pochodzące rzekomo z sieci społecznościowych, bazujące na strachu. Informują one na przykład, że na koncie odbiorcy wiadomości zarejestrowano podejrzaną aktywność lub że wprowadzono nową funkcję, a użytkownicy, którzy nie wyrażą na nią zgody, zostaną zablokowani. W każdym przypadku wiadomość zawiera przycisk z łączem prowadzącym do phishingowej strony logowania.
2. Phishing bankowy
Phishing, którego celem jest zdobycie informacji na temat karty płatniczej danej osoby, nadal należy do najpopularniejszych oszustw. Fałszywe wiadomości mogą być wysyłane w imieniu banków lub systemów płatności. Najczęściej temat tych wiadomości jest związany z blokowaniem konta lub „podejrzaną aktywnością” wykrytą na koncie osobistym odbiorcy.
Pod pretekstem przywrócenia dostępu, potwierdzenia tożsamości czy anulowania transakcji użytkownik jest proszony o wprowadzenie szczegółowych informacji dotyczących karty płatniczej (często kodu CVV/CVC) na fałszywej stronie banku. Po odebraniu tych danych przestępcy natychmiast wypłacają pieniądze z konta ofiary. Podobnie wygląda sytuacja z systemami płatności, jednak wówczas ofiary są nakłaniane jedynie do zalogowania się do swojego konta.
3. Fałszywe powiadomienia z popularnych serwisów i od sprzedawców
Fałszywe powiadomienia są także tworzone w oparciu o popularne marki sklepów internetowych, usługi transportowe, strony umożliwiające rezerwację, platformy multimedialne, strony z ofertami pracy i inne usługi internetowe. Cyberprzestępcy liczą na to, że ich wiadomości spamowe dotrą między innymi do prawdziwych użytkowników takich usług, którzy we wszystko uwierzą, spanikują i postąpią zgodnie z ich oczekiwaniami.
4. Fałszywe powiadomienia z serwisów poczty e-mail
Oszuści wykorzystują tego rodzaju spam do gromadzenia nazw użytkowników i haseł do usług e-mail. Najczęściej użytkownicy są nakłaniani do przywrócenia swojego hasła lub zwiększenia miejsca w skrzynce pocztowej, która podobno jest zapchana. W tym drugim przypadku łącze phishingowe obiecuje znaczące zwiększenie dostępnej przestrzeni, co w erze chmury obliczeniowej i nieustannie zwiększającej się potrzeby przechowywania dużych objętości danych nie wydaje się jakoś specjalnie podejrzane.
5. Oszustwo na „nigeryjskiego księcia”
Wreszcie dotarliśmy do ostatniego, jednego z najstarszych rodzajów spamu — obietnicy zdobycia fortuny od krewnego lub prawnika działających w imieniu zmarłego milionera w zamian za dokonanie płatności z góry. Niestety, to oszustwo nadal krąży w Sieci. W jednej z jego odmian oszust występuje pod postacią celebryty, który chwilowo jest w trudnej sytuacji. Ofierze obiecuje się ogromną nagrodę, jeśli zgodzi się pomóc pechowemu milionerowi wypłacić pieniądze ulokowane w kontach różnych banków. W tym celu należy oczywiście najpierw wysłać szczegółowe informacje na swój temat (informacje odnośnie paszportu, danych konta itp.) oraz niewielką kwotę na załatwienie formalności.
Chociaż na tym nie kończy się lista ulubionych tematów i technik oszustów, wspomniane pięć metod należy do najskuteczniejszych, a więc i najczęściej wykorzystywanych.
Nie stań się ofiarą
Najlepiej jest zachować ostrożność. Ponieważ nie sposób omówić tu wszystkie porady, skupimy się tylko na najważniejszych zasadach:
- Gdy otrzymasz wiadomość e-mail z powiadomieniem od jakiejś firmy czy serwisu, sprawdź, czy została ona wysłana z poprawnego adresu. Korzystając z Google jako przykładu, wiadomość powinna pochodzić z adresu no-reply@accounts.com, a nie no-reply@accounts.google.scroogle.com.
- Gdy klikniesz łącze w takiej wiadomości, upewnij się, że przechodzisz na prawdziwą stronę, a nie specjalnie spreparowaną.
- Korzystaj z niezawodnego produktu ochronnego zapewniającego ochronę przed spamem i phishingiem — wykryje on oszukańcze wiadomości e-mail i ostrzeże Cię przed nimi.