Każdy uwielbia początek roku. Można świętować z przyjaciółmi lub ukochaną osobą, że kolejny rok za nami, cieszyć się z nowego kalendarza czy wymyślać postanowienia noworoczne. Czy zdarzyło Ci się obiecać coś sobie w Nowy Rok i nie pamiętać o tym już dwa tygodnie później?
W tym roku moglibyśmy Cię dopingować w schudnięciu 9 kg lub powrocie na siłownię, jednak zdecydowaliśmy się postawić na ulepszenie nawyków cyberbezpieczeństwa. A ponieważ wiemy, że trudno jest wytrwać w postanowieniach, proponujemy Ci, abyś wykonywał jedno zadanie na miesiąc. Dodaj ten artykuł do zakładek lub opublikuj go na swoim koncie na Facebooku, aby mogli do Ciebie dołączyć znajomi.
Styczeń: zacznij od porządnych haseł
W pierwszym miesiącu roku trzeba skupić się na pierwszej zasadzie bezpieczeństwa: używaniu unikatowych i mocnych haseł do wszystkich swoich kont. Ta nietrudna zmiana znacznie zwiększy Twoje bezpieczeństwo w Sieci. W tym poście wyjaśniliśmy, jak wymyśleć i zapamiętać dobre hasła. Jeśli lubisz kombinacje, które już znasz, nie zapomnij ich sprawdzić naszym specjalnym narzędziem.
Luty: dostosuj ustawienia prywatności dla wszystkich swoich sieci społecznościowych
W tym zimnym i ponurym miesiącu każdy tęskni za przytulnością i komfortem. Zdążyliśmy zapomnieć o świętach, a pogoda nie zachęca do wyjścia, więc wielu ludzi surfuje w internecie w domowym zaciszu. Poczytaj o zagrożeniach związanych z portalami społecznościowymi. Najwyższy czas przyjrzeć się ustawieniom prywatności swoich kont w sieciach społecznościowych.
Marzec: wzmocnij bezpieczeństwo swojej bankowości internetowej
Pierwszy kwartał zbliża się ku końcowi. Firmy bilansują konta, a pracownicy rozpoczynają oszczędzanie pieniędzy na letnie wakacje. Byłoby miło, gdyby nikt ich nie ukradł, dlatego należy odpowiednio je zabezpieczyć.
Zapoznaj się z poradami, jak zabezpieczyć swoje pieniądze. Możesz na przykład używać klawiatury wirtualnej podczas wprowadzania haseł oraz nauczyć się rozróżniać prawdziwą stronę e-banku od fałszywej. W tym miesiącu musisz nauczyć się, jak bezpiecznie używać swoich pieniędzy w internecie. Umiejętność ta przyda się w pozostałej części roku.
Kwiecień: dostosuj ustawienia prywatności w smartfonach i tabletach
Wreszcie jest jaśniej na zewnątrz – każdy chciałby skorzystać ze słońca, ale ma obowiązki w biurze. Niektórzy pracują zdalnie, używając urządzeń mobilnych. W kwietniu lepiej upewnij się, że Twoje gadżety są bezpieczne. Tutaj znajdziesz nasze porady, jak ochronić urządzenia z Androidem, a tutaj podaliśmy porady dla użytkowników iPhone’ów.
Maj: ostrożnie używaj sieci Wi-Fi
Wiele osób spaceruje, cieszy się cieplejszą pogodą i kawiarenkami na zewnątrz, korzystając z publicznych sieci Wi-Fi. Koniecznie musisz nauczyć się, jak nie ryzykować wyciekiem swoich danych osobistych. W tym poście znajduje się kilka podpowiedzi, jak bezpiecznie używać Wi-Fi.
Czerwiec: zapewnij sobie cyberbezpieczeństwo na wakacjach
Zanim wybierzesz się na wakacje, musisz wiedzieć, czego nie wolno Ci robić podczas podróży. Oczywiście musisz poznać przepisy prawa obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz, ale to nie wszystko. Musisz także pamiętać, aby nie umieszczać w sieciach społecznościowych informacji, kiedy i gdzie się wybierasz, zdjęć biletów lotniczych, a także nie chwalić się drogimi przedmiotami, które kupiłeś na wycieczce. Musisz rozważyć każdy bit informacji, którą publikujesz w serwisach typu Instagram, Facebook, Pinterest itp.
Lipiec: używaj kart kredytowych we właściwy sposób
Karty kredytowe są niezbędne do codziennych zakupów. Zapewniają wygodny i bezpieczny dostęp do pieniędzy. Jednak oszuści znają wiele sposobów, aby uzyskać do nich dostęp. Zanim wybierzesz się na wakacje, dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego używania kart kredytowych. Docenisz je wszędzie – zarówno w domu, jak i poza nim.
Sierpień: zabezpiecz swoje dane
Wakacje dobiegają końca, a Ty wracasz z toną nowych zdjęć. Jeśli nie chcesz stracić swoich danych z powodu cyberataku, zrób kopie zapasowe. Sprawdzą się także w sytuacji, gdy przypadkowo usuniesz jakiś plik lub dysk ulegnie uszkodzeniu.
Tak naprawdę każdy użytkownik powinien regularnie robić kopie zapasowe. W tym celu możesz albo używać Dropboxa, Google Drive’a czy innych specjalnych usług chmurowych, albo kopiować wszystkie krytyczne dane na nośnik zewnętrzny. My zalecamy używanie obu metod równocześnie. Do wykonywania kopii zapasowej plików możesz używać programów, które mają taką funkcję, np. Kaspersky Total Security.
Wrzesień: naucz się, jak chronić się przed oprogramowaniem żądającym okupu
Czas wrócić do pracy. Pod koniec wakacji cyberprzestępcy chętnie włączają rozleniwionych ludzi do swojej gry. Do najbardziej rozpowszechnionych i niebezpiecznych zagrożeń należą ransomware — specjalne programy, które blokują wszystkie dane na komputerze PC i wymuszają okup za udostępnienie ich użytkownikom. Dowiedz się, jak zabezpieczyć swój system przed takimi programami – możesz na przykład przeczytać nasz post poświęcony temu tematowi.
Październik: chroń swoje dane osobiste
Zaczynają się wyprzedaże: na Halloween, tradycyjne i inne, wymyślane przez specjalistów od marketingu. Kupujemy w internecie i w sklepach stacjonarnych, a sprzedawcy ochoczo zbierają nasze dane, które z pewnością wykorzystają do zwiększenia sprzedaży.
Nie chcesz, aby któryś z internetowych sklepów uzyskał Twoje dane i dowolnie używał ich do swoich celów. Dlatego nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak używać modułu Surfowanie incognito wbudowanego w Kaspersky Internet Security.
Listopad: nie daj się zwieść phishingowi
Pod koniec listopada sklepy przedłużają swoje świąteczne wyprzedaże, począwszy od Czarnego piątku aż po Cyberponiedziałek. W tym czasie cyberprzestępcy są bardzo aktywni – jest to środek najbardziej dochodowego sezonu. Bardzo ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom i pamiętać o oszustwach. Jeśli nie chcesz złapać przynęty, musisz wiedzieć, dlaczego phishing działa i jak go uniknąć.
Grudzień: zainstaluj oprogramowanie bezpieczeństwa
Mamy jeszcze jedną, ostatnią poradę. Jeśli jeszcze nie masz produktu zabezpieczającego, zainstaluj go na swoim komputerze PC i na urządzeniach swojej rodziny. Taka ochrona jest bardzo istotna w procesie zapewniania bezpieczeństwa. W zasadzie nie musisz czekać całego roku, możesz ją zainstalować już teraz!
Jeśli planujesz rozpocząć w 2016 roku nowy rozdział swojego życia, spróbuj zrealizować przygotowany przez nas plan – będzie on krokiem w dobrym kierunku.
Życzymy Ci szczęścia w nowym 2016 roku!