Nielegalne oprogramowanie: sygnały alarmujące

Dzień dobry drodzy Czytelnicy bloga Kaspersky Lab. Zawsze przypominamy Wam jak ważne jest kupowanie produktów posiadających licencję. Jednak warto mieć na uwadze, że nawet produkty kupowane w sklepach stacjonarnych czy

Dzień dobry drodzy Czytelnicy bloga Kaspersky Lab. Zawsze przypominamy Wam jak ważne jest kupowanie produktów posiadających licencję. Jednak warto mieć na uwadze, że nawet produkty kupowane w sklepach stacjonarnych czy internetowych mogą być nieoryginalne. Może się okazać, że stałeś się posiadaczem pirackiej wersji pomimo że na pierwszy rzut oka wygląda ona autentycznie. Ten problem staje się szczególnie dotkliwy w trakcie sezonowych wyprzedaży i tak zwanego „czyszczenia magazynów”.

Dlatego dzisiaj chciałbym wyjaśnić Wam i pokazać parę praktycznych wskazówek, jak nie zostać ofiarą oszustwa. Już na początku instalacji, gdy będziesz próbował aktywować produkty Kaspersky Lab pirackim kodem, program poinformuje Cię, że jest on nieprawidłowy.

piracy01

Zwrot pieniędzy za pirackie produkty nie może skończyć się powodzeniem dla oszukanego klienta. Dlatego zawsze warto dokładnie przyjrzeć się pudełku naszego potencjalnego zakupu. Pomoże Ci w tym ten artykuł, w którym przekażę parę wskazówek jak odróżnić oryginalny produkt od falsyfikatów. Wszystkie zamieszczone w artykule zdjęcia ilustrują prawdziwe przypadki pirackich kopii produktów Kaspersky Lab. Kody umieszczone załączonych fotografiach znajdują się na czarnej liście.

Design pudełek i broszur może różnić się w zależności od regionu, ale istnieją ogólne cechy wspólne, które warto znać. Jedną z takich obligatoryjnych kwestii jest poprawność językowa. Cały tekst znajdujący się w broszurach i na pudełkach powinien być napisany bezbłędnie.

Najważniejszą wskazówką, która podaje w wątpliwość oryginalność produktu jest niewłaściwie zapisana nazwa firmy. Jedyną poprawną i akceptowalną nazwą jest <<Kaspersky Lab>>.

piracy02

Wszystkie słowa w nazwie produktów powinnybyć napisane wielką literą:

piracy03

To samo dotyczy zapisu nazwiska założyciela firmy:

piracy04

Jak widać na załączonych obrazach, piraci rzadko dbają o poprawność zapisu nazwy firmy. Jest to jeden z najwyraźniejszych znaków, świadczących o nielegalności oprogramowania.

Jednak błędy językowe mogą mieć różne formy. Poniżej przedstawiam parę przykładów:

piracy05

Brak spacji,

piracy06

liter, a nawet wyrazów:

piracy07

Zdarzają się nawet przypadki, gdzie mamy do czynienia z cała gamą literówek i błędów:

piracy08

Jeżeli piraci usiłują sprzedawać swoje wersje produktów w więcej niż jednym regionie, możesz sprawdzić obostrzenie o zakazie sprzedaży umieszczone na opakowaniu, na którym powinna znajdować się nazwa kraju. Ilustruje to poniższy przykład:

piracy09

A tutaj już bardziej zaawansowany wariant:

piracy10

Jeżeli udało Ci się znaleźć już pudełko, które nie wydaje Ci się w żaden sposób podejrzane i wygląda na autentyczny produkt, nie usypiaj jeszcze swojej czujności. Dodatkowo rekomendujemy otworzenie pudełka przy obecności sprzedawcy i sprawdzenie zawartości. Co powinno się tam znajdować? Oryginalny zestaw zawiera dokument (kartę aktywacyjną albo podręcznik „Szybki start”) z kodem aktywacyjnym, umowę licencyjną użytkownika końcowego oraz nośnik z pakietem instalacyjnym. Ekspedient jest zobligowany do wręczenia Ci paragonu zawierającego pełną nazwę produktu oraz datę jego zakupu. W innym przypadku niż opisany powyżej, możesz się spodziewać że kupisz falsyfikat.

Pomimo że zwróciłeś uwagę na powyższe porady i wszystko wskazuje na to, że masz do czynienia z oryginalnym produktem, to nadal możesz natrafić na inne niezgodności. Kod aktywacyjny może być użyty tylko do jednego produktu. Na poniższym zdjęciu, niewątpliwie widać, że jeden kod został przypisany dwóm produktom:

piracy11

Kod musi składać się z 20 znaków,

piracy13

podzielonych na cztery grupy po 5 znaków każda:

piracy14

Karta zawiera różne dodatkowe informacje dotyczące kontaktu i instrukcji, ale to nie są jedyne nieścisłości. Zwróć uwagę na nazwę miasta i adres.

Jak zapewne zauważyliście, najłatwiejszym sposobem zdemaskowania pirackich produktów Kaspersky Lab, jest uważne obejrzenie pudełka oraz prześledzenie tekstów. Jeżeli nie będziecie kierować się tylko najniższą ceną, unikniecie podwójnego płacenia: firma nie ponosi odpowiedzialności za zwrot kosztów bądź wymianę produktu, który nie jest oryginalny.

Najbezpieczniejszą metodą nabycia licencji jest zakup w autoryzowanych sklepach partnerskich. Na naszej oficjalnej stronie znajdziesz listę parterów Kaspersky Lab w Twoim kraju: http://www.kaspersky.pl/partners.html?s=partner_list.

Porady