Narzędzia do współpracy z perspektywy bezpieczeństwa

Środowisko pracy współdzielonej może ułatwiać dystrybucję szkodliwych programów. Na szczęście mamy już odpowiednie środki zapobiegawcze.

Dla wielu firm masowe przejście personelu na pracę zdalną stworzyło potrzebę korzystania z nowych narzędzi. Działy IT zaczęły wdrażać gotowe, dostępne już na rynku rozwiązania do współpracy, które wzbudziły nie mniejsze zainteresowanie cyberprzestępców — wyczuli oni możliwość zdobycia dostępu zdalnego do systemów informacyjnych firm i szansę na rozprzestrzenianie szkodliwych programów w sieciach firmowych.

Nowy krajobraz zagrożeń

Jeśli chodzi o rozwiązania do współpracy, niestety w każdym momencie mogą one zostać użyte do rozprzestrzeniania infekcji w sieciach firmowych. Wystarczy jeden niedbały pracownik (który użyje oczywistego hasła, zaloguje się ze zhakowanego komputera, otworzy szkodliwy załącznik itp.), aby narazić środowisko pracownicze na atak — bez względu na to, czy logowanie następuje z biura, czy z domu.

Fala zainteresowania takimi platformami doprowadziła do pojawienia się na rynku nadmiaru prymitywnych programów, które bardziej skupiały się na wygodzie niż na bezpieczeństwie. Wiosną i latem 2020 roku temat bezpieczeństwa narzędzi do współpracy pojawiał się co chwila. Gdy sytuacja trochę się uspokoiła, firmy, które postawiły na technologie ochronne, zyskały przewagę marketingową.

Jak zabezpieczyć swoją platformę do współpracy

Wybierając bezpieczny system do współpracy, klienci ogólnie biorą pod uwagę kilka aspektów: rodzaj szyfrowania, dostępność autoryzacji wieloetapowej, fizyczną lokalizację serwera do przechowywania danych, a także metody ochrony danych. W tym ostatnim aspekcie można skorzystać z Kaspersky Scan Engine, jednego z naszych rozwiązań dla klientów korporacyjnych i partnerów technologicznych.

Łatwo się ono integruje z innymi programami i skanuje pod kątem obecności szkodliwych programów pliki, którymi pracownicy dzielą się w środowisku do współpracy.

Ochrona Nextcloud

Rozwiązanie Nextcloud dobrze zna się na bezpieczeństwie użytkowników, a ponadto umożliwia wykorzystywanie w swojej platformie do współpracy produktu Kaspersky Scan Engine jako antywirusa. Jest ono wdrażane w chmurze prywatnej po stronie klienta, a także obsługuje połączenie różnego rodzaju urządzeń. Innymi słowy, we współdzielonym środowisku pracy pliki można ładować z całkowicie różnych systemów operacyjnych. W teorii taka elastyczność zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się zagrożenia: po pierwsze dlatego, że rozwiązania bezpieczeństwa dla różnych platform zapewniają różne poziomy ochrony; po drugie, ponieważ użytkownicy niektórych rodzajów systemów (np. Linuksa) zwykle w ogóle nie korzystają z rozwiązań antywirusowych.

Aby użytkownik końcowy nie zhakował przypadkowo (lub celowo) firmowego środowiska do współpracy poprzez pobranie i dystrybucję szkodliwego pliku, autorzy platformy utworzyli aplikację bezpieczeństwa, z którą można połączyć nasz silnik skanowania. Aby z niego skorzystać, firmy muszą nabyć rozwiązanie Kaspersky Scan Engine, zainstalować aplikację Nextcloud Antivirus, a następnie skonfigurować ją tak, aby współpracowała z naszym rozwiązaniem. Wówczas aplikacja skanuje każdy plik wysłany na serwer pod katem obecności szkodliwego kodu, wykrywa ransomware, programy do ukradkowego generowania kryptowalut, oprogramowanie szpiegowskie i inne niebezpieczne obiekty. Za pośrednictwem platformy Kaspersky Security Network silnik otrzymuje informacje w czasie rzeczywistym na temat najnowszych zagrożeń i może odeprzeć atak w ciągu zaledwie kilku minut, gdy nasze technologie rozpoznają zagrożenie.

Aby zainstalować aplikację Nextcloud Antivirus i połączyć z nią nasz silnik, przejdź na stronę rozwiązania Kaspersky Scan Engine.

Innowacje w korporacji

Nasze nowe badanie pokazuje rolę, jaką odgrywa innowacja w dużych organizacjach, a także gdzie — według kluczowych osób decyzyjnych — innowacje pojawią się w następnej kolejności.

Porady