Znasz to powiedzenie: „Jeśli działa, nie naprawiaj”? Cyberprzestępcy wzięli sobie je do serca i nadal bazują na swoich starych schematach — i zawsze znajdują nowe ofiary. W zeszłe wakacje media społecznościowe na całym świecie zalewane były postami o darmowych biletach rozdawanych przez linie lotnicze. My także o tym pisaliśmy, jednak zbliża się nowy sezon wyjazdowy, a my widzimy te same posty — z niewielkimi zmianami.
Fikcyjne prezenty
Bilety lotnicze nie należą do tanich, więc otrzymanie ich za darmo to kusząca propozycja dla wielu osób. Linie lotnicze rzeczywiście czasami organizują loterie, co dodaje fałszywym ofertom wiarygodności. Wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy ogłaszają swoje „loterie” — w tym roku zaangażowali w swoją kampanię komunikator WhatsApp i rozszerzyli zakres „nagród”. teraz można wygrać nie tylko bilety lotnicze, ale także buty czy karty podarunkowe. W końcu jeśli nagrody nie są prawdziwe, oszuści mogą oferować wszystko, co przyjdzie im do głowy.
Rosyjska linia lotnicza Aeroflot ostrzegała niedawno swoich klientów o fałszywych wiadomościach rozprzestrzenianych za pośrednictwem WhatsAppa, które oferowały możliwość zdobycia darmowych biletów. Identycznie wiadomości pojawiały się w imieniu linii British Airways i innych.
Po kliknięciu łącza w celu otrzymania obiecanych biletów użytkownik musi odpowiedzieć na trzy proste pytania dotyczące danej linii lotniczej: czy już z niej korzystali, czy byli zadowoleni z poziomu obsługi oraz czy polecili by ją znajomym oraz rodzinie.
Po wypełnieniu ankiety należy udostępnić łącze trzem znajomym z kontaktów w komunikatorze WhatsApp. Umieszczone na stronie fałszywe komentarze sprawiają, że wszystko wygląda naprawdę wiarygodnie. Gdy wiadomość zostanie wysłana do trzech osób z listy kontaktów, oszukany użytkownik zostaje przekierowany na stronę partnera, na której wyświetla się kolejna krótka ankieta z „cennymi nagrodami”, atakiem phishingowym lub nawet szkodliwym progamem.
Wiadomości takie są rozsyłane w imieniu wielu różnych linii lotniczych (oczywiście bez ich zgody),a użytkownicy wspomnianego komunikatora oraz mediów społecznościowych na całym świecie nieustannie uczestniczą w tym zamkniętym kole.
Nie możesz wygrać, ale nie musisz przegrać
Trzeba mieć świadomość, że takie wiadomości są fałszywe. Jednak aby nie dać się nabrać na inne podobne sztuczki, pamiętaj o kilku prostych zasadach:
- Jeśli trafi Ci się w internecie jakaś naprawdę niezwykła okazja, zachować odrobinę zdrowego sceptycyzmu.
- Jeśli oferta wydaje się być prawdziwa, skontaktuj się z firmą, aby poznać warunki promocji. Wstrzymaj się ze skorzystaniem z hiperłączy oraz podaniem informacji osobistych, aż firma potwierdzi promocję.
- Nie udostępniaj niepotwierdzonych informacji.
- Korzystaj z niezawodnego produktu zabezpieczającego z ochroną przed phishingiem, które zablokuje wszelkie próby przekierowania Cię na fałszywą stronę wyłudzającą informacje.