Rodzice-gracze: budowanie mostów i przełamywanie stereotypów

Pierwszy na świecie projekt dla grających mam pojawił się właśnie w serwisie YouTube. Jego celem jest przełamanie stereotypów w kwestii gier wideo (i rodziców).

W 2020 roku, z uwagi na pandemię i lockdown, gry wideo stały się tak popularne jak nigdy dotąd. Oczywiście nadal wiele osób postrzega granie jako stratę czasu (w najlepszym wypadku). W szczególności strzelanki, które podobno sprawiają, że gracze są agresywni i aspołeczni. W 2018 roku uzależnienie od gier wideo zostało zaklasyfikowane jako choroba.

Z uwagi na negatywną renomę gier wideo bywa, że nawet dorośli gracze unikają rozmowy o swoim hobby z rodzicami; to właśnie starsze pokolenie ma najbardziej radykalną opinię. A może to tylko kolejny stereotyp?

Rodzice a gry wideo

Aby poznać istotę sytuacji, poprosiliśmy firmę badawczą Savanta, aby przeprowadziła dla nas globalne badanie. Młodzi gracze opowiedzieli, co ich rodzice myślą o grach i jak to wpływa na relacje rodzinne. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Ponad jedna czwarta respondentów przyznaje, że ukrywa granie przed rodzicami. Co więcej, prawie połowa twierdzi, że możliwość porozmawiania o grach ze starszym pokoleniem zmieniłaby ich życie na lepsze.

Dlaczego więc nie rozmawiają? Według graczy problem wynika z negatywnych stereotypów związanych z tą rozrywką. Wielu rodziców uważa, że gry wideo są niezdrowe i prowadzą do wielu dolegliwości takich jak otyłość czy bezsenność. Innym popularnym mitem jest to, że gry komputerowe mają zły wpływ na mózg. Niektórzy respondenci stwierdzili, że według starszego pokolenia gry są zbyt brutalne, a rodzice obawiają się cyberprzemocy.

Problemy z grami

Nie wszystkie te wątpliwości rodziców są bezpodstawne. Na przykład wielu respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że nękanie w grze rzeczywiście bywa problemem, a niektórzy przyznali, że mieli problem z oszustem.

Nie można zapominać również o oszustach: konta w grach, zwłaszcza te zawierające cenne przedmioty, są najczęstszym celem porwań. Rozmowy w gronie rodziny mogą złagodzić część wiążącego się z takimi sytuacjami stresu.

Korzyści płynące z gier

Mimo tych obaw większość graczy uważa, że granie łagodzi znacznie więcej stresu niż wywołuje — i to nie jedyny plus. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, gry mogą pomóc utrzymać umysł w formie poprzez rozwój myślenia logicznego i koncentracji uwagi. Mogą również uczyć graczy codziennych umiejętności: nie bez powodu grywalizacja (wykorzystanie elementów gier w środowiskach spoza świata gier) jest najmodniejszym słowem w biznesie, edukacji i innych dziedzinach życia.

Oczywiście branża gier, której obroty rosną z roku na rok, to także wiele miejsc pracy dla szerokiej gamy profesjonalistów. W końcu kto, jak nie gracze, będzie tworzył, projektował i recenzował najlepsze gry?

Korzyści z gier: co myślą na ten temat rodzice

Jak pokazuje nasza ankieta, nie wszyscy rodzice postrzegają gry jako dzieło diabła. Wiele matek i ojców zgadza się, że gry to pewien obszar rozwijający kreatywność. Uważają oni również, że gry mogą pomóc graczom podszkolić się z języka obcego, a także rozwijać komunikację (w tym międzykulturową), pracę zespołową i umiejętność rozwiązywania problemów — które można nabyć na drogich kursach, szkoleniach i podczas całej edukacji.

Nawiasem mówiąc, starsi ludzie dowiadują się o zaletach gier wideo nie od swoich dzieci. Babcie i dziadkowie też grają. Skąd więc ten mur między graczami a rodzicami?

Grające mamy

Aby pomóc obalić ten mur, poprosiliśmy o włączenie się do dyskusji prawdziwych ekspertów — grające mamy. Pierwszy na świecie projekt poświęcony grającym rodzicom i rodzicom graczy nosi nazwę #MumsGotGame, a biorą w nim udział trzy mamy, które albo wychowały słynnego gracza, albo stały się osobą wpływową w społeczności graczy: Anne Fish (matka gracza Benjyfishy), Keza MacDonald (redaktorka gier wideo dla brytyjskiego dziennika The Guardian) i Ruth Payne (matka gracza o pseudonimie Behzinga).

Te trzy kobiety omówiły, jak gry wideo wpłynęły na życie rodzinne, w jaki sposób rodzice i gracze mogą znaleźć wspólny język i wyzbyć się stereotypów, a także jakie widzą możliwości rozwoju osobistego i jaką pracę oferuje branża gier i e-sportu. Pojawił się również temat lockdownu, który wstrząsnął światem gier online.

Bezpieczeństwo podczas grania

Mamy mówiły również o prawdziwych problemach w grach, przez które rodzice nie przesypiają nocy, a także udzieliły porad, jak dojść do kompromisów, nie stosując zakazów ani nie ingerując zbytnio w życie dzieci.

My również mamy dla Ciebie kilka wskazówek:

  • Aby zapobiec kradzieży kont, należy je odpowiednio chronić i nie wyłączać programu antywirusowego podczas gry. „Antywirus powoduje spowolnienie działania komputera” — to kolejny stary mit, który ukuli gracze, ale prawda jest taka, że nowoczesne rozwiązania bezpieczeństwa nie kolidują z grami. Ostatnio ustanowiono rekord świata w speedrunningu, grając w grę Doom Eternal na komputerze, na którym włączone było rozwiązanie Kaspersky Internet Security.
  • Aby chronić bliskich przed agresją w internecie, porozmawiaj z nimi, jak sobie radzić z takimi sytuacjami. Wzajemne wsparcie poprawia atmosferę w domu i może dać graczom narzędzia i siłę do radzenia sobie z prześladowcami i osobami przeszkadzającymi — nie tylko w grach, ale także w innych dziedzinach życia. W czasach wymuszonego społecznego dystansowania się jest to szczególnie ważne.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do zalet gier, obejrzyj Mum’s Got Game — być może wtedy porzucisz stereotypy i przełamiesz lody ze swoimi dziećmi. Mamy nadzieję, że gry wideo staną się również Twoim hobby, a nie tylko przeszkodą w rozwoju. Powodzenia!

Porady