Niechciane wiadomości to już nie tylko źródło reklam czy produktów, a czas potrzebny na usunięcie wszystkich wiadomości spamowych z Twojej skrzynki odbiorczej to nie jedyny aspekt tego zagrożenia.
Problem niechcianych e-maili
Nie jest tajemnicą, że cyberprzestępcy używają spamu jako kanału dystrybucji złośliwych programów — z reguły do takich wiadomości dołączone są różne obiekty. Ponadto spam może zawierać odnośniki do szkodliwych zasobów sieciowych, które mogą stanowić pierwszy etap ataku phishingowego lub wstrzyknąć szkodliwy kod.
Gdy taka wiadomość trafi do skrzynki pocztowej, może otworzyć drzwi trojanom bankowym, które z kolei mogą ułatwić kradzież pieniędzy z systemów bankowości online.
Trudno znaleźć kogoś, kto nigdy nie spotkał się z jakimś rodzajem spamu. Niektórzy regularnie otrzymują wiadomości od wątpliwych nadawców, a innych dosłownie zalewa tona spamu dziennie. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab oraz B2B International pokazało, że 64% ankietowanych uważa spam za jedno z najbardziej poważnych zagrożeń.
Cyberprzestępcy nieustannie ulepszają swoje metody socjotechniki, których używają do opracowania skutecznych wiadomości phishingowych. Na przykład nasi eksperci zarejestrowali wzrost liczby wiadomości phishingowych przygotowanych na wzór dokumentów finansowych. Mogą nimi być: mandaty, potwierdzenia przelewów bankowych, powiadomienia o zaległych płatnościach, przelewach, zamówieniach internetowych, jak również skargi, informacje o e-biletach i inne.
Takie fałszywe wiadomości mogą podszywać się pod agencje rządowe, sklepy internetowe, serwisy oferujące dokonanie rezerwacji czy linie lotnicze. Czasami oszuści wykorzystują temat wakacji lub większych wydarzeń: na przykład w zeszłym roku jako przynęty użyli tematu mistrzostw świata w piłce nożnej FIFA 2014 World Cup.
Dlaczego spam jest gorszy, niż myślisz
Opracowane techniki mają za zadanie zwabić użytkowników do przygotowanej pułapki. To dlatego temat często ponagla do otwarcia wiadomości, kliknięcia załącznika lub odnośnika – które są oczywiście szkodliwe.
Nasi eksperci szacują, że udział spamu w ruchu pocztowym stanowi połowę ogółu wiadomości tego typu. Mając na uwadze poziom umiejętności oszustów, można stwierdzić, że bardzo istotną rolę odgrywają technologie potrafiące zwalczać takie zagrożenia.
Udział spamu w ruchu pocztowym (październik 2014 – marzec 2015)
Jak uwolnić się od spamu
Aby ochronić się przed niekończącym się napływem niechcianych wiadomości, możesz skorzystać z naszych porad:
- Załóż dwa konta: publiczne i prywatne. Osobistego używaj do korespondencji z ludźmi, których znasz.
- Używaj różnych danych uwierzytelniających i nigdy nie ustawiaj tego samego hasła do wszystkich kont. Chociaż na pierwszy rzut oka ta porada nie jest związana z walką ze spamem, może pomóc uniknąć pewnych kłopotów w przypadku zainfekowania szkodliwym oprogramowaniem lub wycieku.
- Nigdy nie podawaj swojego prywatnego adresu e-mail w internecie i nie używaj go do rejestrowania się w portalach – do tego ma służyć Twój adres publiczny.
- Jeśli otrzymasz wiadomość spamową lub wiadomość od nieznanego nadawcy, nigdy nie otwieraj załączników ani nie klikaj odnośników. Nie należy także odpowiadać na takie wiadomości.
- Używaj rozwiązań bezpieczeństwa, które oferują zaawansowane technologie antyspamowe.