Czy korzystasz ze wszystkich możliwości rozwiązania Kaspersky Password Manager?

Kaspersky Password Manager potrafi o wiele więcej, niż tylko przechowywać hasła.

Jeśli śledzisz nasz blog od dawna, prawdopodobnie przechowujesz swoje hasła w specjalnym menedżerze haseł, a nie na notatniku czy kartce przyczepionej do monitora. Ale czy wiesz, że  Kaspersky Password Manager to nie tylko bezpieczny sejf? Może on zrobić znacznie więcej dla Twojego bezpieczeństwa. Zobacz, jak w pełni korzystać z naszego menedżera haseł i jak znacząco wzmocnić swoje hasła.

  1. Sprawdź swoje hasła

Kaspersky Password Manager może przechowywać hasła i sprawdzać ich siłę. Analizuje te, które powtarzają się na różnych stronach internetowych, ocenia, jak łatwo można je zhakować, i sprawdza ich obecność w bazach danych zawierających loginy i hasła, które wyciekły.

Skąd pochodzą te bazy danych? Jak wiadomo, usługi internetowe są częstym celem hakerów. W rezultacie do cyberprzestępców trafiają całe zestawy danych obejmujące loginy i hasła — zazwyczaj zahaszowane, ale czasami trafiają się one w postaci otwartej, którą można odczytać. Dlatego nawet jeśli hasło do danej witryny jest silne, nie należy go ponownie używać nigdzie indziej. Jeśli to zrobisz, to w sytuacji, gdy jedna z takich stron zostanie zaatakowana przez hakerów, Twoje pozostałe konta będą narażone na włamanie.

Kaspersky Password Manager powiadomi Cię o tym, że jedno z Twoich haseł wyciekło, ale także da Ci znać, jeśli dane hasło zostało użyte w kilku miejscach — i pomoże rozwiązać problem.

Aplikacja wyświetli również komunikat, jeśli hasło jest zbyt słabe, czyli zbyt krótkie lub zbyt powszechne, a przez to można je z łatwością złamać. Na pulpicie nawigacyjnym Kaspersky Password Manager zawsze wyświetlana jest liczba słabych, ponownie użytych i złamanych haseł, znajdujących się w sejfie haseł. Aby uzyskać szczegółowy raport, kliknij pozycję Dowiedz się więcej lub przejdź do witryny Sprawdzanie haseł.

Jeśli Kaspersky Password Manager uzna którekolwiek z haseł za niebezpieczne, skorzystaj z wbudowanego generatora, aby uzyskać supersilne kombinacje znaków za pomocą jednego kliknięcia.

  1. Utwórz silne kombinacje znaków za pomocą Generatora haseł

Kaspersky Password Manager może zarówno przechowywać hasła, które wymyślisz, jak i samodzielnie generować silne kombinacje znaków, które będą bardzo trudne do złamania przez cyberprzestępców. Takie hasła nie są łatwe do zapamiętania, ale nie trzeba tego robić – menedżer haseł wprowadza stosowne hasło na stronie logowania.

Aby utworzyć silne, losowo wygenerowane hasło, otwórz aplikację Kaspersky Password Manager i przejdź do Generatora haseł. Wybierz długość hasła i zestaw dopuszczalnych znaków. To ważne, bo niektóre strony internetowe wymagają użycia np. jednej cyfry i dwóch dużych liter, a przy tym niektóre znaki są niedozwolone. Nie musisz pamiętać wygenerowanych haseł, więc możesz wybrać długie, składające się np. z 20 znaków lub więcej.

Dzięki temu łatwo można wyeliminować duplikaty haseł. Wystarczy wygenerować nowe hasło dla każdej strony, a Kaspersky Password Manager zapamięta je wszystkie za Ciebie.

  1. Ustaw silne hasło główne

Podczas korzystania z menedżera wszystkie hasła są przechowywane w jednym miejscu, więc klucz do niego — czyli hasło główne do programu Kaspersky Password Manager — musi być odporne na złamanie.

Niezawodne hasło główne powinno być długie — z pewnością nie krótsze niż 10 lub 12 znaków, ale dwa razy dłuższe będzie zdecydowanie najlepsze — i trudne do odgadnięcia. Ogólnie rzecz biorąc, masz trzy opcje tworzenia dobrego hasła głównego:

  • Wygeneruj kombinację losowych znaków w Kaspersky Password Manager i zapamiętaj ją.
  • Użyj techniki mnemonicznej do tworzenia silnych, ale łatwych do zapamiętania haseł. Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa David Jacoby ma w tym temacie kilka sugestii.
  • Utwórz hasło z prostych słów, ale niech będzie ono dość długie — niech składa się z około 30 znaków. Takie hasło będzie łatwe do zapamiętania i wygodne do wprowadzania, a brak przypadkowości będzie rekompensować jego długość.

Gdy masz już dobre hasło główne, a pulpit nawigacyjny wskazuje, że wszystkie hasła są silne i niepowtarzalne, oznacza to, że korzystasz ze wszelkich możliwości programu Kaspersky Password Manager. Gratulacje!

Podsumowanie

Podsumowując, Kaspersky Password Manager pomoże Ci wzmocnić hasła:

  • Ustaw najsilniejsze hasło główne do menedżera haseł, które będzie dla Ciebie możliwe do zapamiętania.
  • Do tworzenia wszystkich innych haseł użyj generatora losowych haseł dostępnego w rozwiązaniu Kaspersky Password Manager. Nie musisz ich pamiętać (menedżer haseł zrobi to za Ciebie), więc zadbaj o to, aby były bardzo odporne na zhakowanie.
  • Sprawdź na pulpicie nawigacyjnym Kaspersky Password Manager, które hasła są słabe, zduplikowane lub wyciekły, i natychmiast je zmień.

Porady