Co zrobić, gdy ktoś ukradnie Ci telefon

Jeśli Twój telefon wpadł w czyjeś ręce, nie panikuj. Zobacz, jak ochronić swoje dane.

Jeśli nie możesz znaleźć telefonu, nie panikuj. Najpierw sprawdź wszystkie opcje — może zwyczajnie się zawieruszył lub leży w stercie dokumentów? Jeśli nigdzie go nie ma i nie pamiętasz, co się z nim stało, niestety musisz założyć, że został skradziony. Teraz możesz jedynie zmniejszyć rozmiar potencjalnych szkód.

Najlepszy scenariusz

Ekran telefonu był zablokowany, gdy urządzenie zaginęło, znajdujące się na nim dane są zaszyfrowane, a karta SIM jest chroniona za pomocą kodu PIN. W takim przypadku:

 • Użyj funkcji Znajdź moje urządzenie (Android) lub Znajdź mój… (iOS), aby oznaczyć telefon jako zgubiony. Urządzenie wyświetli na ekranie wiadomość zawierającą numer telefonu do Twojego znajomego lub osoby z rodziny, która może się z Tobą skontaktować w przypadku, gdy ktoś uczciwy odnajdzie urządzenie i o tym poinformuje.
 • Gdy nie chcesz już dłużej czekać, usuń zdalnie wszystkie dane z urządzenia i skontaktuj się z operatorem, aby zablokować kartę SIM.
 • Kup nowy smartfon i przywróć dane z kopii zapasowej.

Po kradzieży musisz wykazywać większą czujność. Złodzieje często korzystają ze zdobytych informacji kontaktowych, zwłaszcza w przypadku droższych urządzeń, i stosują socjotechnikę, aby nakłonić właściciela skradzionego urządzenia do ujawnienia hasła do swojego konta Google lub Apple ID. Jeśli im się uda, mogą odłączyć urządzenie od konta i zarobić więcej pieniędzy, sprzedając cały telefon, a nie rozbierając go na części w celu sprzedaży.

Dlatego wszystkie odebrane wiadomości i połączenia, które mają związek ze skradzionym telefonem, traktuj z dystansem i nie ujawniaj nikomu swoich danych logowania do konta Google lub Konta Apple ID.

Najgorszy scenariusz

Jeśli smartfon wylądował w niewłaściwych rękach i nie jest w żaden sposób chroniony, nawet przez blokadę ekranu, najważniejszą rolę odgrywa czas. Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest inny telefon, z którego można wykonać kilka połączeń. Poproś pracowników sklepu lub restauracji, aby użyli Ci swojego telefonu, lub złap taksówkę i pożycz telefon od kierowcy.

Zablokuj kartę SIM

Najpierw zadzwoń do operatora, poinformuj go o utracie karty SIM i poproś o jej zablokowanie. Wówczas złodziej nie będzie już mógł podszywać się pod Ciebie (w przeciwnym razi może zadzwonić gdzieś z Twojego numeru lub na przykład odebrać wiadomość tekstową z kodem weryfikacyjnym służącym do zmiany hasła lub potwierdzenia transakcji).

Ostrzeż rodzinę i znajomych

Następnie zadzwoń do znajomego i kogoś z rodziny. Wyjaśnij im, że Twój telefon został skradziony, i poproś o przekazanie tej informacji innym osobom — osoby znajdujące się na liście Twoich kontaktów mogą odbierać telefony lub wiadomości z Twojego numeru z prośbą o pieniądze lub podanie jakichś informacji. Wszystkie takie próby kontaktu powinny być ignorowane. Możesz poprosić też kogoś, aby napisał ostrzeżenie w mediach społecznościowych, jeśli masz z tą osobą wspólnych znajomych.

Zablokuj smartfon

Aby zablokować skradziony smartfon, będziesz potrzebować dostępu do internetu. Jeśli to możliwe, użyj do tego bezpiecznego urządzenia, bo konieczne będzie wprowadzenie swojego hasła.

Najpierw zaloguj się na swoje konto Google lub Apple ID. Jeśli logujesz się z cudzego urządzenia i masz skonfigurowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe, może to być trudne — nie dostaniesz kodu weryfikacyjnego ani nie otworzysz aplikacji mobilnej w celu autoryzacji, bo nie masz telefonu. Użytkownicy urządzeń z systemem Android mogą zmienić hasło bez weryfikacji w postaci wiadomości tekstowych. W takiej sytuacji należy wprowadzić jeden z kodów zapasowych otrzymanych podczas konfigurowania uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Po zalogowaniu się na konto Google lub Apple ID:

 • Znajdź utracony smartfon na liście urządzeń w obszarze Bezpieczeństwo (dla telefonów z systemem Android) lub w aplikacji Znajdź mój iPhone (dla iPhone’ów).
 • Zobacz, czy smartfon jest zlokalizowany na mapie. Jeśli telefon jest włączony, a geolokalizacja jest aktywna, powinna pojawić się jego ikona lokalizacji. Jednak nawet jeśli widzisz na mapie miejsce przebywania złodzieja, nie próbuj go gonić. Lepiej zwróć się o pomoc do policji.
 • Wybierz Tryb utracony. System zaoferuje wyświetlenie na ekranie blokady wiadomości zawierającej numer, który umożliwi skontaktowanie się z Tobą. Smartfon będzie teraz wyświetlać tylko tę wiadomość. Jeśli telefon został po prostu zagubiony, a nie skradziony, znalazca będzie mógł do Ciebie zadzwonić. Uważaj na wiadomości phishingowe i połączenia — przestępcy mogą przedstawiać się jako przedstawiciele pomocy technicznej i kontaktować się z Tobą, aby spróbować uzyskać hasło do konta.
 • Jeśli urządzenie zawiera ważne i poufne informacje, rozważ drastyczny krok, czyli zdalne usunięcie wszystkich danych. Pamiętaj jednak, że to decyzja bez odwrotu — a ponadto oznacza rezygnację z możliwości zdalnego zlokalizowania telefonu.

Odłącz karty bankowe

Gdy zablokujesz smartfon za pomocą funkcji Znajdź moje… lub Znajdź moje urządzenie, Apple lub Google mogą sugerować odłączenie powiązanych kart. Jeśli tak się nie stanie, w ustawieniach konta odłącz ręcznie karty bankowe od urządzenia. Jeśli nie zostały skradzione wraz z telefonem, nie musisz ich blokować.

W przypadku urządzeń z systemem Android:

 • Zaloguj się na swoje konto Google.
 • W sekcji Płatności i subskrypcje wybierz pozycję Formy płatności.
 • Usuń dane swoich kart.

W przypadku iPhone’a:

 • Zaloguj się na swoje konto Apple ID.
 • W sekcji Urządzenia znajdź utraconego iPhone’a i wybierz pozycję Usuń wszystkie karty.

Zablokuj numer IMEI smartfona

W niektórych krajach oprócz zablokowania karty SIM można dodać numer identyfikacyjny skradzionego telefonu (IMEI) do czarnej listy u operatora. Aby to zrobić, musisz znać ten numer. Znajdziesz go na przykład na oryginalnym pudełku od telefonu.

System Android umożliwia poznanie numeru IMEI poprzez skorzystanie z funkcji Znajdź swój telefon. Wystarczy kliknąć literę „i” w kółku, znajdującą się obok zdjęcia telefonu.

Użytkownicy iPhone’a mogą znaleźć numer IMEI swojego urządzenia na stronie appleid.apple.com. W tym celu muszą zalogować się za pomocą konta Apple ID używanego na skradzionym urządzeniu, przewinąć w dół do opcji Urządzenia i zaznaczyć swój iPhone, aby zobaczyć jego numer IMEI.

Teoretycznie, gdy operator doda IMEI do czarnej listy, smartfon nie będzie mógł połączyć się z siecią komórkową nawet po włożeniu do niego innej karty SIM. Niestety na tę chwilę funkcja ta działa tylko w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Turcji, na Łotwie i w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej.

Co dalej?

Po podjęciu kroków mających na celu ochronę siebie i swoich danych należy zająć się złagodzeniem innych potencjalnych konsekwencji.

Skontaktuj się z policją

Zgłoś kradzież, podając policji takie dane jak nazwa operatora i numer telefonu. Szanse na odzyskanie smartfona istnieją zawsze; czasami telefony wracają do swoich właścicieli nawet po wielu latach od zaginięcia.

Zmień swoje hasła

Zmień tyle haseł w aplikacjach i przeglądarkach mobilnych, ile tylko możesz. Następnie skonfiguruj uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Przywróć swoje dane

Jeśli masz skonfigurowaną opcję wykonywania kopii zapasowej urządzenia, na nowym smartfonie odzyskasz wszystkie informacje (nawet wiadomości tekstowe).

Zobacz, jak to zrobić na Androidzie i iPhonie.

Rozchmurz się

Utrata smartfona z pewnością jest mocno stresująca i stanowi zagrożenie dla danych. Jeśli jednak wykonasz powyższe czynności, a wcześniej włączysz opcję wykonywania kopii zapasowej danych, straty z pewnością będą mniejsze. Nie rozpaczaj, że gadżet został zgubiony lub skradziony — priorytetem jest Twoje bezpieczeństwo osobiste.

Porady