Liczba tygodnia: 10 milionów szkodliwych aplikacji na Androida

Pod koniec stycznia Kaspersky Lab posiadał w swoich bazach już 200 000 unikatowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania. To wzrost o 34% w porównaniu do listopada 2013 roku, kiedy liczba próbek

Pod koniec stycznia Kaspersky Lab posiadał w swoich bazach już 200 000 unikatowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania. To wzrost o 34% w porównaniu do listopada 2013 roku, kiedy liczba próbek wynosiła 148 000. Nie może się to jednak równać ilości szkodliwych aplikacji na Androida, znalezionych przez naszych ekspertów. W styczniu ich łączna liczba osiągnęła 10 milionów!

Sympatycy systemu Android, którzy znają oficjalne statystyki Google’a, mogą nam odpowiedzieć, że jesteśmy w błędzie: w markecie Google Play znajduje się około 1,1 miliona aplikacji. Jak w takim razie możliwe jest znalezienie dziesięciokrotnie większej liczby niebezpiecznych programów? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Problem leży w ilości nieoficjalnych sklepów, w których znajduje się więcej niż milion aplikacji, a większość z nich wydaje się być szkodliwa.

Problem leży w ilości nieoficjalnych sklepów, w których znajduje się więcej niż milion aplikacji, a większość z nich wydaje się być szkodliwa. Jeżeli zatem używasz Google Play, szanse na zainfekowanie urządzenia są relatywnie małe. Wybierając nieoficjalne źródła, możesz zostać szybko oszukany. Przestępcy piszący złośliwe oprogramowanie są świadomi, jak bardzo lubiane i popularne są darmowe aplikacje. Z tego względu często nadają szkodnikom nazwy zbliżone do znanych programów narzędziowych czy bankowych.

Rezultat takich działań wydaje się być oczywisty: prywatne pliki, dane związane z bankowością i pieniądze trafiają prosto do rąk cyberprzestępców. Jedna z wersji konia trojańskiego Carberp, który został odkryty w 2012 roku w Rosji, jest dobrym przykładem tego, jak pieniądze mogą zostać skradzione poprzez użycie szkodliwej aplikacji. Prawda jest taka, że istnieje ponad 10 milionów rodzajów złośliwego oprogramowania przeznaczonego dla Androida.

Rynek mobilny wciąż się rozwija, przyciągając tym samym użytkowników, którzy skorzy są wydać więcej pieniędzy na aplikacje mobilne niż na tradycyjne programy w erze pecetów. Z drugiej strony, nie ma wielu aplikacji antywirusowych przeznaczonych na urządzenia mobilne. Wszystkie te czynniki sprawiają, że użytkownicy sprzętu mobilnego są łatwym celem dla atakujących.

Zabezpieczenie urządzenia mobilnego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zastosować się do kilku rad ekspertów:

  • Nie włączaj opcji „Tryb debugowania” na swoim urządzeniu.
  • Nie włączaj opcji „Zezwalaj na instalowanie aplikacji spoza usługi Market”.
  • Instaluj aplikacje pochodzące wyłącznie z oficjalnych źródeł.
  • Instalując aplikacje, zapoznaj się dokładnie z informacją, do jakich usług będzie miał dostęp dany program.
  • Używaj oprogramowania zabezpieczającego.

Oczywiście zachęcamy także do odwiedzania naszego bloga, gdzie znajdziecie najnowsze informacje na temat bezpieczeństwa.

Porady