Kto Cię śledzi w Sieci?

Serwisy społecznościowe, portale informacyjne, dostawcy usług medialnych, sklepy internetowe – wszystkie oferują wysokiej jakości treści (w porównaniu z „internetem w przeszłości”). Aby osiągnąć taką jakość, wymagane są duże inwestycje. I

Serwisy społecznościowe, portale informacyjne, dostawcy usług medialnych, sklepy internetowe – wszystkie oferują wysokiej jakości treści (w porównaniu z „internetem w przeszłości”). Aby osiągnąć taką jakość, wymagane są duże inwestycje. I jak ma to miejsce w większości przypadków – możesz oczekiwać odpowiedniego zysku. Bo przecież doskonale wiadomo już od dawna, że nie istnieje coś takiego jak „darmowy lunch” czy „druga sztuka gratis”. Dlatego też w następstwie tych rozważań nasuwa się naturalne pytanie – gdzie jest ulokowany „zwrot z inwestycji” w całym ogromie darmowych treści publikowanych w Sieci?

web-tracking-featured

Odpowiedź jest dość prosta: niezależnie, czy Ci się to podoba, czy nie, za większość darmowych treści płacimy swoimi prywatnymi informacjami. Wszystkie te dane pobierane są przez zaawansowane systemy reklamowe, zdolne do śledzenia użytkowników w Sieci oraz rozpoznające ich gusta oraz zainteresowania.

Jak daleko sięga śledzenie online (web tracking)?

Jak powszechne jest stosowanie systemów śledzenia na stronach internetowych? Cóż, wszystkie strony znajdujące się na liście tysiąca najczęściej odwiedzanych stron przez użytkowników, którzy korzystają z usługi Kaspersky Security Network, mają zaimplementowane przynajmniej jedno narzędzie śledzące. U większości z nich można znaleźć znacznie więcej trackerów – co najmniej dziesiątki, a czasem nawet i setki!

Spójrzmy na przykład na stronę TZM.com. Według rankingu Alexa witryna ta znajduje się na 722 miejscu na świecie pod względem odwiedzin. Jedno z narzędzi antyśledzących od Kaspersky Lab – „Surfowanie incognito” – pokazało prawie 700 zablokowanych zasobów na stronie tmz.com, co możesz zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu zrobionym 11 marca 2016 r.

trackers-tmz

Jak to w ogóle jest możliwe?

Na poniższym obrazku darmowe rozszerzenie do przeglądarek – Lightbeam – pokazuje wszystkie zewnętrzne połączenia portalu tmz.com. W samym środku poniższego diagramu znajduje się ikona tmz.com. Z nią połączone są dziesiątki kolejnych serwisów, a one z kolei mają powiązania z innymi zewnętrznymi domenami – czyli podmiotami, do których nieustannie trafiają informacje o Twojej aktywności na stronie tmz.com.

trackers-lightbeam

Mówiąc prościej, kiedy odwiedzasz stronę tmz.com, wydaje Ci się (co jest logiczne), że łączysz się tylko z jej zasobami. W rzeczywistości jednak łączysz się „przy okazji” z wieloma zewnętrznymi serwerami znajdującymi się na całym świecie. Oczywiście nie wszystkie z tych połączeń stanowią potencjalne zagrożenie dla Twojej prywatności, ale faktem jest, że po wizycie na naszej przykładowej stronie „zyskałeś” około 700 nowych obiektów śledzących. Kaspersky Lab może je wszystkie skutecznie zablokować.

Czym jest tracker?

Jedną z grup narzędzi wykorzystywanych do śledzenia online stanowią tzw. trackery behawioralne wykorzystywane głównie do personalizowania reklam wyświetlanych użytkownikom. Dotyczy to 43% wszystkich narzędzi śledzących wykrywanych przez oprogramowanie Kaspersky Lab. Ten kawałek tortu wpada do naszej kategorii Ad Agencies.

trackers-ad-agencies

Top 10 trackerów z kategorii Ad Agencies

Co prawda usługi reklamowe nie załapały się do czołowej dziesiątki (znajdują się na 15 miejscu w kategorii Ad Agencies), jednak warto na nie zwrócić dodatkową uwagę. Jest to potwierdzenie, że portale społecznościowe stały się czymś znacznie większym i zaawansowanym niż „bardziej rozbudowany chat”. Głównym przedmiotem działalności sieci społecznościowych jest śledzenie aktywności użytkowników w celach marketingowych. A stawka jest wysoka: według portalu eMarketer w 2015 r. ten biznes reklamowy wygenerował więcej niż 25 miliardów dolarów.

Pozostałe 57% składa się na kategorie Web Beacon oraz Web Analitycs. Nasza kategoria Web Analytics zawiera wszystkie usługi, które zbierają dane do celów statystycznych. I co istotne, ich zadaniem nie jest celowe śledzenie aktywności użytkownika (samo w sobie) oraz/lub w celach personalizowania treści, chociażby reklamowych. Przykładem takich narzędzi mogą być liczniki na stronach, wersje testowe A/B serwisów, ukierunkowane metryki, statystki aplikacji, mapy cieplne, geolokalizacja, pomiary czasowe i tak dalej.

trackers-web-analytics

Top 10 trackerów z kategorii Web Analytics

Kategoria Web Beacon jest połączeniem wszystkich usług wykorzystywanych do jednoznacznego śledzenia użytkowników, narzędzi monitorujących aktywność na różnych urządzeniach oraz na wielu domenach, śledzących pikseli, beaconów oraz innych twórczych metod pomiaru.

trackers-web-beacons

Top 10 trackerów z kategorii Web Beacons

Funkcja antyśledzenia w produktach Kaspersky Lab

Prawdopodobnie jednym z najlepszych dostępnych sposobów na ochronę swojej prywatności jest nasza funkcja blokująca śledzenie w Sieci, nazwana „Surfowanie incognito„. Jednak, czy faktycznie aż tak dobrze się sprawdza? Cóż, pozwoliliśmy sobie porównać nasze rozwiązanie z jednym z czołowych produktów w tym segmencie – Ghostery – i możemy podać parę konkretnych liczb. Poniższy wykres porównuje całkowitą liczbę firm śledzących zablokowanych przez Ghostery i Kaspersky Lab. Wyniki te uzyskano 4 maja 2016 r. i możemy zapewnić, że dzięki staraniom naszych ekspertów z Kaspersky Lab te liczby rosną każdego dnia.

Skąd udało nam się uzyskać te liczby? Dane z Ghostery można podejrzeć w ustawieniach samego rozszerzenia przeglądarki; w przypadku danych z produktów Kaspersky należy wejść w ustawienia programu Kaspersky Internet Security lub Kaspersky Total Security, a następnie wybrać Ochronę -> Surfowanie incognito -> Kategorie i wykluczenia. W tym miejscu możesz wybrać każdą kategorię, aby zobaczyć w czasie rzeczywistym całkowitą liczbę narzędzi śledzących znajdujących się w naszej bazie.

trackers-kaspersky-private-browsing-performance

Porównanie skuteczności modułu Surfowanie incognito

Funkcję Surfowanie incognito znajdziesz w produktach z linii Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky Total Security. Są one oferowane w 30-dniowych, darmowych wersjach testowych. Wierzymy, że w tym czasie zdążysz poczuć różnicę.

Porady