Zabezpiecz swoje zakupy w Czarny Piątek

Z okazji zbliżającego się Czarnego Piątku przygotowaliśmy prostą instrukcję, dzięki której zrozumiesz, jakie zagrożenia czekają na oszukańczych stronach internetowych i na co zwracać uwagę. Podaj dalej!

Czarny Piątek jest już niemal za pasem i jak co roku będzie głośno o oszustach próbujących wykorzystać to wydarzenie do kradzieży cudzych pieniędzy. Przygotowaliśmy prostą instrukcję, dzięki której zrozumiesz, jakie zagrożenia czekają na oszukańczych stronach internetowych i na co zwracać uwagę.

Oszuści posuwają się nawet do tworzenia wiarygodnie wyglądających stron, zatem zachowaj czujność!

1. ZWRACAJ UWAGĘ NA ŁĄCZA

Jeśli na Twoją pocztę trafiła niespotykana okazja, nie klikaj umieszczonego w niej łącza. Lepiej wpisz interesujący Cię adres ręcznie w pasku adresu przeglądarki. W ten sposób unikniesz przekierowania na stronę phishingową.

2. SZUKAJ OZNAK OSZUSTWA

Szkodliwe strony internetowe często próbują nas oszukać, upodabniając się do prawdziwych. Niektóre naprawdę wyglądają przekonująco, jednak często można dostrzec kilka istotnych różnic, które je zdradzają. Pierwszą oznaką oszustwa są najczęściej literówki, dlatego warto dwa razy sprawdzać nazwę widoczną w adresie strony. Ponadto przyjrzyj się logo i czcionce sprzedawcy.

3. SIŁA KŁÓDKI

Upewnij się, że odwiedzana przez Ciebie strona internetowa jest bezpieczna. Jeśli w lewym górnym rogu okna znajduje się ikona kłódki, oznacza to, że nikt nie widzi wprowadzanych przez Ciebie danych. Jednak nie trać czujności: Jeśli odwiedzana strona jest fałszywa, może ukraść Twoje hasła. Dlatego lepiej ćwicz swoją czujność.

4. PRZESTARZAŁA PRZEGLĄDARKA

Może aktualizacja przeglądarki do najnowszej wersji nie jest dla Ciebie zadaniem priorytetowym, jednak korzystanie ze starszego wydania może narażać Twoje dane na wyciek. Starsze standardy bezpieczeństwa stosowane we wcześniejszych wersjach mogą sprawić, że każda informacja, którą wprowadzasz w nieaktualnej przeglądarce, z łatwością wpadną w ręce osób niepowołanych.

5. HASŁA TO TWOJA PRYWATNA SPRAWA

Chociaż przechowywanie haseł i danych kart płatniczych w pamięci przeglądarki jest wygodne, z punktu widzenia bezpieczeństwa nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli zostaną zhakowane, cyberprzestępcy uzyskają dostęp do wszystkich Twoich informacji. W efekcie będą działać na Twój koszt, a nawet mogą ukraść Ci tożsamość. Nie korzystaj z opcji przechowywania w przeglądarce. Zamiast tego przechowuj je bezpiecznie w specjalnych, bezpiecznych aplikacjach, na przykład Kaspersky Password Manager.

6. ZBYT PIĘKNE, ABY BYŁO PRAWDZIWE

Jeśli trafisz na szaloną obniżkę ceny kosztownego, markowego przedmiotu, jest duża szansa na to, że tylko stracisz pieniądze. Jeśli intuicja podpowiada Ci, że coś wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest. Oczywiście wiele sklepów obniża ceny z okazji Czarnego Piątku, jednak przeciętnie rabaty sięgają około 24%.

7. NIE IGNORUJ OSTRZEŻEŃ

Komunikaty związane z bezpieczeństwem mogą irytować. Dbanie o ochronę urządzenia ma kluczowe znaczenie, jeśli kupujesz w internecie. W tym celu instaluj aktualizacje produktów antywirusowych oraz zapory sieciowej tuż po ich udostępnieniu. Ignorowanie ostrzeżeń wyświetlanych przez produkty antywirusowe może się zemścić!

Porady