Jak sprawić, aby Kaspersky Internet Security nie przeszkadzał podczas grania na Steamie

Jak sprawić, aby komputer działał szybko, ale nie kosztem niższego poziomu ochrony.

Niektórzy gracze nie pałają miłością do programów antywirusowych. Co jakiś czas ktoś narzeka w grze, że jego ulubiony strzelec laguje, na co ktoś inny radzi, aby wyłączyć program antywirusowy.

Tak naprawdę to bardzo zły pomysł. Wiele szkodliwych programów powstało z myślą o kontach na platformie Steam — nie wspominając o tym, że na urządzenie bez ochrony bardzo łatwo jest pobrać coś naprawdę paskudnego. Jeśli Twój komputer zostanie zainfekowany, doświadczysz prawdziwych opóźnień, ale także wielu innych problemów.  I czy na pewno nie zapomnisz włączyć antywirusa z powrotem, gdy skończysz grać?

Współczesne oprogramowane antywirusowe może działać, nie przeszkadzając użytkownikowi. Na przykład rozwiązanie Kaspersky Internet Security traktuje Steam jako aplikację zaufaną i domyślnie nie wpływa na jej działanie.

Jeśli podczas grania dzieje się coś niepożądanego, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Ustaw reguły sieciowe dla platformy Steam w Kaspersky Internet Security

Najpierw upewnij się, że program antywirusowy nie blokuje grze połączenia z internetem:

 • Otwórz Kaspersky Internet Security i kliknij ikonę koła zębatego znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu.
 • W menu po lewej stronie wybierz opcję Ochrona, a następnie Zapora sieciowa.
 • W dolnej części okna kliknij Konfiguruj reguły dla aplikacji.
 • Znajdź Steam na liście aplikacji i sprawdź, czy w kolumnie Sieć znajduje się zielone kółko. Jeśli jest tam inny znak, kliknij go i wybierz Zezwól.
 • Tak samo postępuj ze wszystkimi serwisami od Valve.

Od tej pory nie będziesz mieć problemów z dołączaniem do bitew w internecie.

Ustaw reguły i wykluczenia dla platformy Steam w Kaspersky Internet Security

Niektóre funkcje serwisu Steam wymagają uprawnień, do których uprawnienia mogą zostać uznane przez rozwiązanie zabezpieczające za niebezpieczne. Na przykład dla nakładki społeczności Steam i wszystkich jej funkcji wymaganych do działania klient Steam potrzebuje dostępu do procesów gry. Aby nadać aplikacji wymagane uprawnienia:

 • Otwórz Kaspersky Internet Security i kliknij ikonę koła zębatego znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu.
 • W menu po lewej stronie wybierz Ochrona i kliknij Kontrola aplikacji.
 • W dolnej części okna kliknij Zarządzaj aplikacjami.
 • Kliknij odpowiedni przycisk na nazwie aplikacji i wybierz w menu kontekstowym Szczegóły i reguły.
 • W otwartym oknie otwieraj zakładki po kolei, udzielając platformie Steam wymagane uprawnienia, np. możliwość interakcji z innymi procesami.
 • W zakładce Wykluczenia usuń zaznaczenie pola Nie monitoruj aktywności aplikacji.

Jak zwiększyć wydajność komputera podczas grania

Aby komputer działał szybko, gdy grasz w najnowszą wersje gry Assassin’s Creed, włącz tryb gry w Kaspersky Internet Security. Od tej chwili aplikacja nie będzie zawracać Ci głowy aplikacjami ani rutynowym sprawdzaniem systemu, gdy gra będzie działać w trybie pełnoekranowym.

Tryb gry jest włączony domyślnie, ale jeśli gra działa wolno lub pojawiają się powiadomienia wyświetlane przez program antywirusowy:

 • Otwórz Kaspersky Internet Security i kliknij ikonę koła zębatego znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu.
 • W menu po lewej stronie wybierz pozycję Wydajność i sprawdź, czy włączona jest opcja Użyj Trybu gracza. W razie potrzeby zaznacz to pole.

Rozwiązania Kaspersky Internet Security nie warto wyłączać z jeszcze jednego powodu: w systemie Windows 10 włączy się wtedy wbudowany Windows Defender. Nie ma on trybu gracza, więc opóźnienia w grze będą jeszcze większe.

Ale wróćmy do tematu ustawień. Pomóc może również takie ustawienie antywirusa, aby nie skanował on urządzenia, którego zasoby są mocno obciążone. W tym celu:

Teraz Twój komputer jest gotowy do battle royale (i innych wielkich bitew), a przy tym jest odpowiednio chroniony przez Kaspersky Internet Security. W innym poście podaliśmy inne sposoby zwiększenia wydajności podczas grania.

Porady