Jak wzmocnić swoją obronę przed szkodliwym oprogramowaniem podczas mistrzostw świata

Za dwa tygodnie mistrzostwa świata, a jak przy każdym międzynarodowym wydarzeniu na boisko internetowe wkroczy grupa cyberprzestępców. Największy na świecie turniej drużyn piłkarskich to dla nich nie lada gratka. Poziom

Za dwa tygodnie mistrzostwa świata, a jak przy każdym międzynarodowym wydarzeniu na boisko internetowe wkroczy grupa cyberprzestępców. Największy na świecie turniej drużyn piłkarskich to dla nich nie lada gratka.

Poziom zagrożeń przygotowywanych przez cyberprzestępców wykracza poza zwyczajne sprzedawanie fałszywych biletów i nagród, zabawę w tworzenie klasycznych stron phishingowych czy ataki mające na celu infekowanie systemów szkodliwymi programami. Wiele z tych stron jest tak zrobionych, że wyglądają jak oryginalne, nawet ich adresy URL zaczynają się od „https” – symbolu, który rzekomo oznacza bezpieczeństwo oraz wzmacnia zaufanie w kwestii danych osobistych i finansowych. Aby zwiększyć wrażenie oryginalnego pochodzenia, niektóre oferowały nawet szansę otrzymania darmowych biletów, wyświetlając użytkownikom ich dane osobiste, łącznie z adresem fizycznym – ukradzionym z innych stron internetowych. Jedna z takich stron zamieściła rzekomo możliwy do pobrania bilet, który okazał się być szkodliwą formą trojana bankowego kradnącego wrażliwe dane związane z bankowością online użytkownika.

Nie trzeba chyba mówić, że e-maile oferujące darmowe bilety lub inne kuszące oferty, które wyłaniają się w okolicach wielkiego wydarzenia organizowanego przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej, mogą być bardziej szkodliwe niż zazwyczaj. Na wszelki wypadek firma Kaspersky Lab zachęca do zapoznania się z kilkoma zasadami, dzięki którym można zwiększyć bezpieczeństwo swojego systemu i danych osobistych:

  1. Skup się i sprawdź, czy otwierana przez Ciebie strona jest bezpieczna, nawet jeśli odwiedzałeś ją już nie raz – istnieją takie strony phishingowe, które są niewiarygodnie dobrze podrobione.
  2. Pamiętaj, że adresy URL zaczynające się od „https” nie zawsze gwarantują bezpieczeństwo – cyberprzestępcy wiedzą, jak sobie z tym poradzić.
  3. Nie ufaj wiadomościom od nadawców, których nie znasz, nigdy nie klikaj odnośników i nie pobieraj załączników umieszczonych w e-mailach od nieznanych nadawców, chyba że możesz zweryfikować autentyczność ich pochodzenia.
  4. Zawsze uruchamiaj system z dobrym jakościowo, aktualnym programem zabezpieczającym.

Nie masz kontroli nad tym, jak poradzi sobie Twoja drużyna w następnym miesiącu, ale jak Twój komputer przeżyje mistrzostwa świata – zależy wyłącznie od Ciebie.

Porady