Jak ustrzec się oszustów, kupując używanego iPhone’a

Rynek sprzedaży bezpośredniej między konsumentami to świetne pole manewru dla wszelkiej maści oszustów. Wielu ludzi kupuje smartfony i inne gadżety na aukcjach internetowych i platformach takich jak eBay. Na takich

Rynek sprzedaży bezpośredniej między konsumentami to świetne pole manewru dla wszelkiej maści oszustów. Wielu ludzi kupuje smartfony i inne gadżety na aukcjach internetowych i platformach takich jak eBay.

Na takich stronach kupuje i sprzedaje się tysiące gadżetów, włącznie z popularnymi urządzeniami firmy Apple. Istnieje wiele sposobów, aby oszukać ofiarę, która ma zamiar kupić lub sprzedać telefon innej osobie. W tym poście opowiemy o kilku z nich.

  1. Zbyt niska cena i zawiła płatność

Bądź ostrożny, gdy ludzie oferują Ci towar z bardzo niską ceną i narzucają skomplikowany proces płatności. Sprzedawcy z pewnością będą mieli wiele przekonujących argumentów (natychmiastowa potrzeba pieniędzy, dwa takie same urządzenia kupione przypadkowo na prezent itp.) – zamiast otrzymać nowy sprzęt, możesz odejść z używanym, zepsutym lub w ogóle z pustymi rękami. Zaawansowana płatność to w większości przypadków pierwsza oznaka, że trzeba mieć się na uwadze. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujesz od zaufanego sprzedawcy — konto na eBay’u musi mieć dobre opinie od setek użytkowników.

  1. Zepsute urządzenia i telefony zrobione z wosku i papieru

Oszukać Cię mogą nawet lokalne sklepy i sklepy internetowe. Wielu oszustów sprzedaje uszkodzone urządzenia, których nie można sprawdzić na miejscu – a jako powód podają na przykład, że bateria jest wyczerpana i przed włączeniem urządzenia musisz ją naładować. Ludzie ci mają doświadczenie i są przekonujący.

W domu otwierasz pudełko i widzisz nieprzyjemną niespodziankę. Podobna sytuacja przydarzyła się mężczyźnie, który zobaczył ogłoszenie w serwisie Craigslist i kupił iPada Mini i iPhone’a 4S. Sprzedawca przyniósł urządzenia, wziął pieniądze i uciekł, zanim ktokolwiek zdążył go zatrzymać. A w pudełkach, zamiast urządzeń Apple, znajdowały się kostki roztopionego wosku i papierowy notes.

  1. iPhone z chińskimi korzeniami… i systemem Android

Wielu ludzi celowo kupuje fałszywe iPhone’y od chińskich producentów tylko dlatego, że są tanie. To ich wybór. Ale czasami te fałszerki są sprzedawane jako oryginalne. Co więcej, niektóre z nich naprawdę wyglądają jak oryginalne. Na przykład w poniższym filmie zobaczycie podróbkę iPhone’a sprzedawanego pod marką Goophone. Czy bylibyście w stanie powiedzieć, że to imitacja?

Jest jeden prosty sposób, jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z oryginalnym urządzeniem. Fałszywe iPhone’y posiadają zainstalowany system Android, więc musisz tylko włączyć go i sprawdzić, który sklep obsługuje: Google Play (podróbka) czy App Store (prawdziwy iPhone).

  1. Urządzenia kradzione

Jeśli masz zamiar kupić używanego iPhone’a, pewnie trafisz także na oferty kradzionego sprzętu. Nie można jednoznacznie sprawdzić legalności pochodzenia sprzętu, dlatego musisz zwracać uwagę na detale. Sprawdź profil sprzedawcy oraz komentarze wystawione przez innych klientów. Zajrzyj na inne ogłoszenia tej osoby. Porównaj kod, numer seryjny i IMEI umieszczone na pudełku z tymi, które wyświetli system urządzenia.

  1. Urządzenia odnowione

Możesz zaoszczędzić nieco pieniędzy, jeśli zdecydujesz się na kupno fabrycznie odnowionego iPhone’a – oryginalny producent ogląda urządzenie od zewnątrz i od wewnątrz oraz ostrożnie poprawia wszelkie niedociągnięcia. Uwaga: jakość naprawy może być niższa, jeśli robi to firma trzecia.

  1. Zdalne blokowanie i szantaż

Uważaj na cwaniaków! Znane są przypadki, gdy ktoś kupił używany sprzęt, po czym okazało się, że był on zablokowany funkcją Find iPhone (tylko w iOS 6 i późniejszych). Następnie oszust mógł szantażować ofiarę: np. powiedzieć, że ma jego skradziony telefon i grozić zgłoszeniem sprawy na policję. Zapobiegawczo możesz przywrócić ustawienia domyślne tuż przed zakupem.

A jeśli sprzedajesz swojego używanego iPhone’a, upewnij się, że go odpowiednio wyczyściłeś. Inaczej przygotuj się, że możesz mieć nieprzyjemnie konsekwencje, zwłaszcza jeśli na karcie pamięci przechowujesz jakieś cenne informacje. Wówczas powinieneś spróbować zablokować telefon zdalnie.

  1. Fałszywe sklepy i nieuczciwi kontrahenci

Czasami hakerzy tworzą specjalne strony – fałszywe sklepy internetowe mające na celu zbieranie informacji o kartach kredytowych i innych wrażliwych danych. W tym przypadku ofiarą może stać się osoba sprzedająca iPhone’a: kupujący żąda szczegółowych informacji związanych z bankowością, rzekomo potrzebnych do przelewu pieniężnego. Dane te mogą także zostać użyte w celu kradzieży pieniędzy z Twojej karty kredytowej.

  1. Kradzież, podrobione banknoty, oszustwa i inne znane od dawna matactwa

Jeśli kupujesz iPhone’a z drugiej ręki od lokalnego sprzedawcy, poproś o spotkanie w miejscu publicznym z darmowym Wi-Fi, aby ochronić się przed kradzieżą, i sprawdź na miejscu, czy urządzenie działa poprawnie.

Jeśli płacisz gotówką, przygotuj równą sumę. Jest to wygodne dla obu stron, a dodatkowo chroni Cię przed otrzymaniem fałszywych banknotów w postaci reszty. Nie zgadzaj się na rozmienianie pieniędzy na mniejsze nominały. Bądź czujny i nie wstydź się o ponowne przeliczenie pieniędzy lub ponowne sprawdzenie urządzenia.

Oczywiście wszystkie te porady można stosować przy każdym zakupie i sprzedaży gadżetów. Urządzenia Apple są nieco bardziej atrakcyjne dla oszustów, dlatego użyliśmy ich jako przykładu.

Porady