Prawda czy fałsz: opcja dyktowania wywołuje w iPhone’ach błąd

Z jednej strony obawiasz się spróbowania — a jeśli rzeczywiście iPhone ulegnie awarii? Z drugiej jednak ciekawi Cię, czy rzeczywiście coś się stanie. Sprawdziliśmy!

„Włącz dyktowanie głosowe w swoim iPhonie, powiedz pięć razy angielski wyraz hyphen i zobacz, co się stanie” — podpowiada wiadomość od znajomego. Propozycja wydaje się być kusząca — ciekawe, czy rzeczywiście coś się stanie. Skoro ktoś zachęca do tego, może coś w tym jest…

Z jednej strony obawiasz się spróbowania — a jeśli rzeczywiście iPhone ulegnie awarii? Chociaż brzmi to niedorzecznie, nie zapominajmy, że już kiedyś była sytuacja, w której wiadomości psuły konsole Sony PlayStation. A w przypadku smartfonów Apple to nie byłby pierwszy raz: kiedyś po ustawieniu daty na 1 stycznia 1970 roku iPhone’y wpadały w pętlę uruchamiania ponownego. Firma Apple naprawiła ten problem, ale co, jeśli ten trik z pięciokrotnym wypowiedzeniem po angielsku słowa oznaczającego po polsku łącznik to jego nowa reinkarnacja?

A zatem, czy wypowiedzenie słowa „hyphen” pięć razy może coś zrobić w iPhonie? Sprawdziliśmy to dla Was, a poniżej możecie znaleźć efekty próby:

Tak, ewidentnie coś się dzieje. Wygląda na to, że następuje błąd programu uruchamiającego system iOS i wyświetlany jest ekran startowy. Ale telefon działa normalnie, żadne informacje nie znikają, więc można bezpiecznie założyć, że nie jest to działanie wyrządzające szkody. A skoro tak — każdy z Was może to sprawdzić samodzielnie. Warunek: w opcji dyktowania musi być ustawiony język angielski.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy otwarty plik utraci zapisane w nim dane. W tym celu utworzyliśmy notatkę tekstową, a następnie powiedzieliśmy to słowo przy włączonej opcji dyktowania na głos. Okazało się, że tekst znajdujący się w notatce przed wypowiedzeniem wyrazu „hyphen” pozostał nietknięty po błędzie launchera, więc żadne dane nie zostają utracone.

Na tę chwilę potwierdzona jest informacja, że trik ten działa na iPhone’ach w wersji 6, 6s, 6s Max, 8, X i XS Max z systemem iOS 12.1. Natomiast nie działa na telefonie iPhone SE z systemem iOS 10.3.1 — być może błąd jest obecny tylko w najnowszych wersjach systemu.

Wniosek: Prawda. Mówiąc pięć razy z rzędu angielskie słowo „hyphen” przy użyciu dyktowania głosowego, wywołamy w iPhonie błąd, jednak nie jest ono szkodliwe.

Porady