Jak dowiedli tego Edward Snowden i spółka, utopia jest mitem. Antyutopijne historie znamy z życia codziennego. Postęp technologiczny jest przydatny: zapobiega przestępczości oraz pomaga w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów społecznych czy wyzwań ekologicznych. Jednak ten sam postęp niszczy również prywatność osób fizycznych na poziomie obywateli.
Nowe technologie wynoszą również bezpieczeństwo na wyższy poziom. System potrafi przewidzieć zachowanie ludzi na całym świecie – od sklepów po biura. A Ty masz reguły i pozwolenia, w obrębie których musisz się poruszać.
Ale, jak wiadomo, każda akcja wywołuje reakcję. Hakerzy, zwykli ludzie, którzy nie lubią być śledzeni, oraz projektanci wymyślili więc proste metody, jak zachować swoją prywatność. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób można oszukać systemy monitorujące.
Artystycznie
W ramach wyrażenia swojego sprzeciwu wobec nadzoru wideo artyści związani z projektem CV Dazzle stworzyli specjalny makijaż i fryzury, które dezorientują algorytmy rozpoznawania twarzy. Ponieważ technologia ta analizuje układ jasnych i ciemnych obszarów twarzy (szczególnie na brodzie, grzbiecie nosa, kościach policzkowych itp.), możesz zablokować jej wykrywanie poprzez stworzenie „anty-twarzy” za pomocą odpowiedniego makijażu i asymetrycznej fryzury.
https://twitter.com/CreativeReview/status/642280201104322560/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
Maski wykonane przez projektanta Zacha Blasa mogą równie dobrze służyć Ci na imprezę BDSM, jak i na Halloween. Twórca nazwał je cyfrowymi portretami dehumanizacji, które mają również praktyczne zastosowanie – mogą uchronić Cię przed technologią rozpoznawania twarzy.
http://mashable.com/2014/03/07/biometrics-facial-scan-mask/#JGm_niPwPgqb
Pomijając, że takie innowacje są nieco zabawne, całkiem nieźle sprawdzają się w oszukiwaniu kamer i aparatów. Jednak z pewnością zwrócisz na siebie uwagę otaczających Cię ludzi, a przecież nie o to chodzi. Dlatego to rozwiązanie świetnie sprawdzi się raczej na balu przebierańców.
Nie szata zdobi człowieka. Na pewno?
Bardzo prostym i niemalże klasycznym sposobem, aby ukryć się przed kamerami, jest założenie czarnych okularów przeciwsłonecznych i bluzy z kapturem. Gwiazdy i postacie filmowe już od dawna używają tej metody, bo wiedzą, że działa!
Nie musisz się jednak tak ograniczać. Przyjrzyjmy się ciekawszym rozwiązaniom: systemom kamer rozpoznanie twarzy mogą udaremnić okulary The Privacy Visor wymyślone przez Japoński Narodowy Instytut Informatyki. Odbijają w kierunku obiektywu aparatu światło padające z góry, powodując nienaturalne rozjaśnienie obszaru wokół oczu. I chociaż ludzie widzą na soczewkach nietypowy wzór, technologia ta rozwija się tak szybko, że całkiem możliwe, iż w najbliższej przyszłości problem ten zostanie rozwiązany.
Przemysł włókienniczy ma również coś do zaoferowania w walce o ochronę prywatności. Jeśli chcesz, aby Twoja twarz została usunięta z oka kamery, możesz założyć na siebie bluzę Flashback Photobomb Hoodie. Tkanina odzieży jest pokryta milionami szklanych nano kulek, które odbijają światło flesza. W efekcie następuje przeciążenie czujnika obrazu z kamery, a tym samym zaciemnienie obrazu.
Smartfon jest Twoim drugą, nieoficjalną tożsamością i może zostać wykorzystany do szpiegowania swojego właściciela. Brytyjska firma The Affair stworzyła autorską kolekcję maskujących ubrań zainspirowanych powieścią Georga Orwella „1984”.
Główne hasło kampanii głosi:
WIELKI BRAT PATRZY.
HAKERZY GRASUJĄ.
Nadszedł czas, aby walczyć z nimi za pomocą sprytnej odzieży.
The Affair sprzedaje ubrania przeznaczone do noszenia na co dzień, posiadające kieszenie wykonane ze specjalnej tkaniny. Włożonego w nie telefonu nie można ani wyśledzić, ani zhakować. Firma twierdzi, że ta tkanina jest w stanie blokować sygnały komórkowe RFID, GPS oraz Wi-Fi.
Jak widać, wynalazki z pogranicza science-fiction nie są już jedynie fantazją. Całkiem możliwe, że w przeciągu najbliższych miesięcy zobaczymy jeszcze więcej nowych, interesujących rozwiązań.