W ostatnim czasie polscy internauci znajdują w swoich skrzynkach mailowych coraz więcej fałszywych wiadomości, które mają rzekomo pochodzić od banków, operatorów internetowych i komórkowych, serwisów aukcyjnych, a nawet… firm antywirusowych. Przestępcy przywiązują dużą uwagę do szczegółów, przez co ciężko na pierwszy rzut oka podważyć wiarygodność takiej wiadomości. Nie warto bagatelizować tego typu ataków, gdyż w ten sposób łatwo stracić loginy i hasła do różnych serwisów i usług, a także środki zgromadzone na koncie bankowym. Z tego względu prezentujemy krótki poradnik, który pomoże rozpoznać fałszywe maile oraz odpowiednio się zachować w obliczu zagrożenia…
1. Pamiętaj, aby Twój system operacyjny oraz wszystkie zainstalowane aplikacje były zawsze regularnie aktualizowane.
2. Program antywirusowy, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i mobilnej, powinien skanować i monitorować system w czasie rzeczywistym.
3. Pamiętaj, że żadna firma nie prosi nigdy o zainstalowanie programu znajdującego się w załączniku lub zalogowanie się pod wskazanym we wiadomości adresem WWW.
4. Zwracaj uwagę na pole nadawcy – nawet jeżeli wydaje się ono prawidłowe, warto zajrzeć do szczegółów nagłówka. Może się okazać, że w rzeczywistości nadawcą jest ktoś inny.
5. Numery kont na rachunkach i e-fakturach mogą być fałszywe. Zawsze sprawdzaj, czy numer rachunku jest prawidłowy. Pamiętaj też, że wielu usługodawców pozwala opłacać rachunki po zalogowaniu się do panelu klienta na swojej stronie internetowej.
6. Nie otwieraj załączników i nie zapisuj ich na dysku, jeżeli wiadomość wzbudzi w Tobie jakiekolwiek podejrzenia.
7. W razie braku pewności co do autentyczności wiadomości, skontaktuj się z firmą, od której rzekomo pochodzi mail.