Ransomware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które kradnie użytkownikom pliki i żąda za nie okupu. Najczęściej szyfrują one pliki, a następnie oferują klucze deszyfrujące w zamian za określoną kwotę pieniędzy. Z tego powodu te szkodliwie programy są także określane jako szyfrujące (ang. cryptoware).
Oprogramowanie to stanowi obecnie duży problem, a niestety regularnie pojawiają się jego nowe wersje. Poznaliśmy już takie przykłady jak CryptoLocker, TorrentLocker, PrisonLocker, Cryptowall, CoinVault, TeslaCrypt czy CTB-Locker.
Programy tego typu są popularne wśród cyberprzestępców, ponieważ są łatwe w użyciu i dochodowe. Przestępcy zwyczajnie infekują komputer ofiary, blokują pliki i kontaktują się w sprawie zapłaty okupu. A jeśli dla ofiary są one cenne – zapłaci.
Twórcy oprogramowania szyfrującego wciąż ulepszają swoje produkty i implementują w nich coraz bardziej wyrafinowane technologie, aby zwiększyć zyski. Na przykład nowoczesne ransomware ukrywa swój serwer poleceń w sieci Tor, przez co osoby zajmujące się cyberprzestępstwami mają utrudnione zadanie, gdy chcą uzyskać klucze szyfrujące.
Aby ofiara dokonała płatności, przestępcy zaczęli nawet oferować wsparcie techniczne ze swojej strony. Ponadto nieustannie dopracowują metody dystrybucji swojego malware’u — spam, kampanie phishingowe, ogromne botnety itp.
Mówiąc wprost, ransomware jest zbyt opłacalne, aby zniknęło. Co więcej, będzie ewoluowało wśród nas i musimy się na to przygotować.
Najskuteczniejszą metodą ochrony przed oprogramowaniem żądającym okupu jest regularne wykonywanie kopii zapasowej wszystkich swoich ważnych plików. Jeśli nie masz nic do stracenia, nikt nie zmusi Cię do zapłacenia okupu.
Jak Kaspersky Internet Security chroni przed ransomware
Innym pomysłem jest używanie Kaspersky Internet Security, który oferuje tworzenie kopii zapasowej w czasie rzeczywistym, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Zasada działania jest prosta: jeśli KIS wykryje nietypowe modyfikacje Twoich plików, natychmiast utworzy nowe kopie, aby zapobiec ich potencjalnej kradzieży. Następnie sprawdza oprogramowanie, które podjęło próbę zmodyfikowania Twoich plików. Jeśli antywirus uzna program za podejrzany, zablokuje go.
Z punktu widzenia użytkownika nie jest to skomplikowane, zobaczcie poniższy film:
Jeśli jesteś klientem naszej firmy, jedyne, co musisz zrobić, to właściwie skonfigurować Kaspersky Internet Security.