Cztery sposoby pozwalające znaleźć kamery szpiegowskie

Jak znaleźć ukryte kamery w pokoju hotelowym lub wynajętym mieszkaniu.

Dla przeciętnego człowieka mikrofony kierunkowe, ukryte kamery i inny sprzęt do nadzoru to elementy z filmów szpiegowskich. Jednak takie urządzenia można znaleźć wszędzie: od małych wynajmowanych mieszkań po drogie pokoje hotelowe, od biur po siłownie, a czasami nawet we własnym domu. Dzisiaj sprawdzamy, jak można je zlokalizować.

Małe rodzeństwo Wielkiego Brata

Miniaturowe kamery nie są drogie (ceny zaczynają się od około 4 dolarów) i łączą się z siecią Wi-Fi w celu przesyłania danych, np. do chmury. Oznacza to, że prawie każdy może bawić się w szpiegowanie w prawdziwym życiu. Dlaczego?

W niektórych przypadkach właściciele wynajmowanych mieszkań instalują je na wypadek kradzieży lub uszkodzenia mienia. Innymi motywami kierują się podejrzliwi współmałżonkowie czy pozbawieni skrupułów konkurenci. Są też żartownisie i profesjonalni szantażyści. Każdy ma swoje argumenty.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że spotkasz się z inwigilacją w życiu prywatnym? Badanie przeprowadzone wśród użytkowników Airbnb ujawniło, że 11% respondentów zetknęło się z ukrytą kamerą w wynajmowanych mieszkaniach. A odsetek ten dotyczy wyłącznie przypadków, w których takie gadżety zostało znalezione — nie każdy najemca dokładnie sprawdza teren. Co więcej, znalezienie takich kamer nie zawsze jest łatwe. Soczewki mogą mieć nawet 2 milimetry średnicy, a opakowanie jest zwykle ukryte lub zakamuflowane. Skąd masz wiedzieć, że jesteś szpiegowany?

Metoda 1. Zatrudnij eksperta

Najbardziej niezawodnym sposobem na znalezienie ukrytego sprzętu szpiegowskiego jest powierzenie poszukiwań wykwalifikowanemu technikowi dysponującemu profesjonalnym sprzętem. Dziś można znaleźć takich ekspertów w prawie każdym mieście.

Plusy:

 • Szybki efekt
 • Wiarygodne wyniki
 • Minimalny wysiłek osobisty

Minusy:

 • Cena
 • Potencjalny czas oczekiwania
 • Ograniczenia dotyczące hoteli lub apartamentów

Podsumowanie

Jeśli planujesz zostać gdzieś przez jakiś czas lub wprowadzasz się, zatrudnienie eksperta może być warte czasu i pieniędzy.

Metoda 2. Skorzystaj ze specjalistycznego sprzętu

Możesz kupić detektory promieniowania elektromagnetycznego, detektory optyczne i inny sprzęt do wykrywania ukrytych kamer i za jego pomocą samodzielnie sprawdzać każde pomieszczenie. Najtańsze, o promieniu wykrywania ok. 1 metra, można nabyć od 3 dolarów; profesjonalne i mocniejsze są oczywiście droższe.

Najprostszy detektor optyczny można zmontować ręcznie — wystarczą czerwone diody LED i filtr czerwonego światła. Skieruj światło na miejsce, w którym podejrzewasz, że może znajdować się kamera, i spójrz przez filtr — obiektyw kamery pojawi się w postaci jasnej kropki. Pamiętaj, że zasięg takiego urządzenia jest mniejszy niż 10 metrów.

Jeśli chcesz sprawdzić wszystko samodzielnie, zwróć szczególną uwagę na łazienkę i sypialnię, w której mogą zostać nakręcone kompromitujące materiały, a także czujniki dymu i sprzęt gospodarstwa domowego. Sprawdź także obrazy, zegary, doniczki, a nawet zabawki.

Plusy:

 • Niezależność
 • Możliwość regularnych kontroli
 • Potencjał samodzielnie pracy

Minusy:

 • Krótki efektywny zasięg
 • Cena
 • Wymagania dotyczące czasu i umiejętności

Podsumowanie

Jeśli ufasz tylko sobie — a zwłaszcza jeśli nie boisz się lutowania diod LED — ta metoda jest dla Ciebie.

Metoda 3. Korzystanie ze smartfona

Czasami możesz obejść się bez specjalnego sprzętu i użyć aparatu w smartfonie i latarki. Wyłącz światła i zaciągnij zasłony, aby w pokoju było ciemno. Włącz zarówno latarkę, jak i aparat w telefonie i skieruj je tam, gdzie Twoim zdaniem może się ukryte urządzenie. Jeśli twoje podejrzenia są prawdziwe, zobaczysz odblask na ekranie smartfona. Jeśli nie możesz jednocześnie korzystać z aparatu i latarki telefonu, użyj oddzielnej latarki.

W niektórych przypadkach można obejść się bez latarki. Wiele kamer szpiegowskich wykorzystuje do filmowania w ciemności oświetlenie podczerwone. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, ale nie dla aparatu w smartfonie. Podczas filmowania w ciemności źródło światła podczerwonego pojawi się na ekranie jako pulsująca kropka. Pamiętaj, że aparat główny w smartfonie zwykle ma filtr światła podczerwonego, więc lepszym rozwiązaniem będzie aparat przedni. Aby sprawdzić, czy Twój smartfon się do tego nadaje, poeksperymentuj z pilotem do telewizora.

Plusy:

 • Za darmo
 • Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności
 • Nie jest wymagany specjalny sprzęt

Minusy:

 • Nie wszystkie modele telefonów są w stanie sprostać temu zadaniu
 • Metoda czasochłonna
 • Nieefektywne — możliwe jest wystąpienie fałszywych alarmów, a kamery bez promieniowania podczerwonego nie są widoczne

Podsumowanie

Ta metoda jest odpowiednia tylko do powierzchownej inspekcji i istnieje prawdopodobieństwo, że nie wszystko zostanie wykryte. Chociaż zawsze lepsze to niż nic.

Metoda 4. Zaufaj aplikacji

Aplikacje mobilne do wyszukiwania kamer szpiegowskich i innych ukrytych urządzeń dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza grupa znajduje urządzenia po odblasku soczewki, jak w wyżej opisanej metodzie. Działa tak na przykład Glint Finder, który wykrywa odblask (lub błysk), gdy światło latarki trafia w obiektyw. Wówczas wystarczy sprawdzić dany obszar pod kątem wszelkich ukrytych urządzeń.

Aplikacje należące do drugiej grupy są przeznaczone do wyszukiwania bezprzewodowych urządzeń szpiegowskich. Aby działały, musisz połączyć się z lokalną siecią Wi-Fi. Po przeskanowaniu routera aplikacja wyświetli listę podłączonych urządzeń. Sprawdź te, co do których nie masz absolutnej pewności. Dzięki specjalnemu narzędziu możesz odróżnić nieszkodliwy sprzęt od urządzeń śledzących — za pomocą identyfikatora.

Plusy:

 • Rozsądna skuteczność
 • Minimalne koszty
 • Nie wymaga sprzętu poza kompatybilnym smartfonem

Minusy:

 • Gorsze od specjalistycznych urządzeń
 • Nieodpowiednie dla inteligentnych domów z wieloma urządzeniami połączonymi z internetem
 • Nieodpowiednie dla hotelowej sieci Wi-Fi i innych publicznych routerów z wieloma podłączonymi urządzeniami

Podsumowanie
Specjalistyczne oprogramowanie znajduje się pomiędzy profesjonalnym sprzętem a improwizowanymi środkami. Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja dla ostrożnych podróżujących, pod warunkiem, że korzystają oni z zaufanej aplikacji.

Co zrobić, jeśli wykryjesz urządzenie szpiegowskie

Jeśli znajdziesz coś, co wygląda jak aparat fotograficzny lub inne urządzenie śledzące, zrób mu zdjęcie i przeprowadź wyszukiwanie za pomocą obrazów, aby dowiedzieć się, z czym masz do czynienia. Może się okazać, że jest ono nieszkodliwe.

Ale jeśli Twoje obawy się potwierdzą, skontaktuj się z policją, administracją hotelu lub serwisem do rezerwacji, z którego korzystałeś. Na przykład zasady wprowadzone przez serwis AirBnB wyraźnie zabraniają umieszczania ukrytych kamer, więc przynajmniej część poszkodowanych gości otrzyma zwrot pieniędzy lub inne zakwaterowanie.

Lepiej się zabezpieczyć, niż żałować

Omówiliśmy kilka sposobów, dzięki którym żaden szantażysta, dowcipniś z TikToka ani właściciel lokalu nie będzie filmować Cię bez pozwolenia. Jednak ukryte kamery to nie jedyne zagrożenie, jakie może Cię spotkać podczas podróży. Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo w nowym otoczeniu:

 • Zabierz ze sobą powerbank, aby móc cały czas być w kontakcie.
 • Pobierz aplikacje, które pomogą Ci w podróżowaniu (mapy, słowniki i tłumacze).
 • Nie zostawiaj cennych przedmiotów bez opieki.
 • Nigdy nie używaj publicznych komputerów ani terminali do przesyłania prywatnych wiadomości, logowania się na konta ani zakupów online.
 • Użyj aplikacji VPN, aby chronić swoje dane przed hakerami, a także mieć dostęp do treści, które nie są dostępne w odwiedzanym kraju.
Porady