5 porad pozwalających zachować bezpieczeństwo podczas podróży

Podróżowanie jest przyjemne, ale warto zadbać, aby było również bezpieczne. Na co zwrócić uwagę podczas noclegu poza domem?

Informacja: Niniejszy post jest przeznaczony dla osób, które nie lubią być obserwowane lub nagrywane. Czy to paranoja?

Każdy dąży do tego, aby w domu żyło mu się wygodnie i bezpiecznie. Niektóre osoby nawet wybierają opcję pracy w domu, aby móc dłużej cieszyć się swoim gniazdkiem. Jednak nawet pracownicy zdalni czasami wybierają się w podróż, zamieniając tę wygodę — i bezpieczeństwo — na możliwość zwiedzenia nowego miejsca. Podczas wydarzenia Security Analyst Summit 2019 Marco Preuss i Ariel Jungheit z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analizy od Kaspersky Lab opowiedzieli o ochronie swojej prywatności podczas podróżowania. Oto skrót przedstawionych wiadomości, podsumowany w pięciu poradach.

  1. Nigdy nie zostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru

Nie zaszkodzi przypomnieć rzeczy oczywistych: pozostawienia bez opieki plecaka na lotnisku nawet na krótką chwilę może skutkować jego fizycznym zniszczeniem przez służby ochronne.

Jednak dotyczy to nie tylko lotniska. Ważne przedmioty (telefon, laptop itp.) miej zawsze przy sobie. Nawet gdy opuszczasz hotelowy pokój. Nie zostawiaj swojego laptopa na stoliku w kawiarni, gdy musisz udać się do toalety. Ponadto wszystkie urządzenia muszą mieć ochronę w postaci hasła, a gdy ich nie używasz — należy pamiętać o ich zablokowaniu.

  1. Włącz szyfrowanie na swoich urządzeniach

Nawet jeśli nie rozstajesz się ani na chwilę ze swoim sprzętem, czasami nie da się uchronić przed kradzieżą. Używanie solidnego plecaka jest bardzo ważne, ale nie daje żadnej gwarancji. A jak wiadomo, informacje przechowywane na naszych urządzeniach zwykle warte są zacznie więcej niż sam sprzęt, dlatego należy im się stosowna ochrona. Upewnij się więc, że pamięć w Twoim urządzeniu jest zaszyfrowana.

Urządzenia, na których znajduje się najnowsza wersja Androida, są szyfrowane domyślnie; z kolei urządzenia z systemem iOS są chronione kodem lub hasłem. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak włączyć szyfrowanie całego dysku, czyli BitLocker, dla systemu Windows. Tutaj znajdziesz porady, jak włączyć odpowiednik tej funkcji — FileVault — w systemie macOS.

  1. Dowiedz się, jak rozpoznawać atrapy i ukryte kamery oraz jak je oszukiwać

Z pewnością znacie najnowsze historie o ukrytych kamerach w lokalach wynajmowanych za pośrednictwem serwisu Airbnb? Tak, to okropne — nigdy nie wiesz, kto będzie następną ofiarą. Jeśli dużo podróżujesz biznesowo, jesteś politykiem, aktywistą walczącym o prawa człowieka lub dziennikarzem, ktoś może ukryć taki mikrofon lub podstawić atrapę w Twoim hotelowym pokoju lub wynajmowanym mieszkaniu, aby Cię podsłuchiwać.

Na szczęście identyfikowanie ukrytych urządzeń do monitorowania nie jest trudne. Wystarczy niewielkie narzędzie, które zawiera skaner częstotliwości radiowych umożliwiający identyfikację źródeł emitujących fale elektromagnetyczne (np. bezprzewodowe kamery), a także diody emitujące światło oraz czerwone szkło pomagające odnaleźć taki ukryty sprzęt.

Ponieważ obiektyw aparatu odbija światło znacznie lepiej niż inne powierzchnie, po skierowaniu obiektywu na diody kamery i spojrzeniu przez czerwone szkło zobaczysz jasnoczerwony punkt. Takie urządzenia nie są towarem luksusowym — w sklepach internetowych ich ceny nie przekraczają 50 dolarów.

Ponadto, jeśli aparaty używające podczerwieni znajdują się w Twoim otoczeniu, dostrzeżesz je przy pomocy swojego telefonu — aparaty w telefonach komórkowych potrafią wykrywać emisję światła podczerwonego (pamiętaj, że niektóre telefony, np. iPhone’y, mają zbyt silny filtr podczerwieni w swoich aparatach, więc mogą się tu nie przydać).

Techniki te nie pomogą zidentyfikować ukrytych mikrofonów przewodowych, ale można je łatwo oszukać, puszczając wodę z kranu lub generując jakiś inny szum, na przykład przy pomocy takich usług jak Noisli. Szum w tle sprawia, że wszelkie nagrania stają się bezużyteczne, co zwiększa bezpieczeństwo rozmowy w takim pomieszczeniu.

  1. Naucz się rozpoznawać lustro weneckie

Pamiętasz lustra weneckie pokazywane często w filmowych pokojach przesłuchań? Osoba znajdująca się w takim pomieszczeniu widzi lustro, ale osoby znajdujące się po jego drugiej stronie mogą patrzeć przez nie jak przez okno i zaglądać do takiego pokoju. Rzadko można je spotkać. Oprócz prawdziwych pokojów przesłuchań przeważnie można je zobaczyć w filmach detektywistycznych. Jednak istnieją naprawdę, a jeśli nieoczekiwanie znajdziesz się w centrum wydarzeń niczym w szpiegowskim filmie, będziesz wiedzieć, jak się przed nim ochronić.

Nie jest to trudne: należy położyć palec na powierzchni takiego lustra — jeśli między palcem a jego odbiciem będzie luka, masz do czynienia ze zwykłym lustrem, w którym na powierzchnę odbijającą nałożone jest szkło. Jeśli przestrzeń taka nie istnieje, może to być lustro weneckie — a po jego drugiej stronie może znajdować się osoba, która Cię podgląda lub nagrywa. Może to być również zwykłe lustro, które nie ma szkła na powierzchni odbijającej — takie lustra również istnieją (na przykład w samochodach).

Lepiej jednak dmuchać na zimne. W końcu nikt nie chce być oglądany w negliżu. Można więc zakryć takie lustro ubraniem lub starać się nie przebywać w jego pobliżu.

  1. Używaj przewodowej myszy i klawiatury

Wiesz już, że używanie publicznie dostępnego komputera w hotelu lub należącego do gospodarza nie jest dobrym pomysłem. I tak pewnie zabierasz ze sobą własny laptop. Jeśli jednak używasz zewnętrznej klawiatury lub myszy, weź ze sobą również wersję przewodową; znane są przypadki ataków, które umożliwiały osobom obcym podsłuchiwanie, co ofiara wpisuje lub klika przy użyciu bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych lub wstrzykiwanie kliknięć — nawet jeśli komunikacja między takimi urządzeniami a komputerem jest zaszyfrowana.

Pamiętaj, aby w domu zostawić również swoją bezprzewodową mysz. Płyta dotykowa w laptopie wystarczy, a jeśli nie lubisz z niej korzystać, wybierz starą dobrą mysz przewodową.

Niektóre sposoby i działania opisane w niniejszym poście mogą wydawać się oczywiste, ale wszystkie są ważne. Nadal często spotykam osoby, które nie przestrzegają najprostszych zasad bezpieczeństwa (co z mojej strony wymaga dużego samozaparcia, aby z nich nie zażartować, gdy mam dostęp do ich niezabezpieczonych laptopów pozostawionych bez nadzoru). Zatem w mojej ocenie lepiej jest czasami powtarzać te podstawowe zasady; nie dla każdego wydają się one tak oczywiste. Bezpiecznego podróżowania!

Porady