Mój dom to moja twierdza: technologie zabezpieczające dla domu

Inteligentne technologie, dzięki którym można samodzielnie zabezpieczyć swój dom, stają się coraz popularniejsze. Jakie mają zalety i co trzeba o nich wiedzieć?

Twój dom to Twoja własna, prywatna oaza spokoju, w której możesz spokojnie odpocząć — o ile jest bezpieczna. W przeciwnym razie pewnego dnia może okazać się, że jest to miejsce publiczne. Zebraliśmy informacje o trendach i nowych produktach z dziedziny technologii zabezpieczających. Dziś opiszemy ich zalety i co jako użytkownik musisz wiedzieć o każdej z nich.

Systemy ochronne typu „Zrób to sam”

Według analityków w nadchodzących latach coraz więcej osób będzie instalować własne systemy bezpieczeństwa i monitorować swoje domy bez pomocy zawodowców. Rynek już oferuje wiele systemów, które nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Oszczędności na instalacji i konieczności łączenia się z centralą są warte uwagi, dlatego zapotrzebowanie na takie systemy wzrasta. Jeśli jednak rozważasz zakup systemu do samodzielnego montażu i obsługi, musisz wiedzieć o kilku niedogodnościach.

Po pierwsze, alarm może uruchomić się w dowolnym momencie, o każdej porze dnia. Wyobraź sobie, że nocujesz poza domem i otrzymujesz wiadomość od systemu zabezpieczającego. Co robisz? W środku nocy analizujesz zapis z kamery, aby sprawdzić, czy alarm jest fałszywy? Zignorujesz wiadomość? Poczekasz do rana? A jeśli ktoś naprawdę włamał się do Twojego domu?

Po drugie, zawsze mogą pojawić się potencjalne problemy z komunikacją. Wyobraź sobie, że bateria w Twoim telefonie wyczerpie się w nieodpowiednim momencie, albo że telefon straci zasięg. I właśnie wtedy złodzieje zaczną włamywać się do Twojego domu. System ochronny spróbuje Cię ostrzec, ale będziesz niedostępny, więc wiadomość do Ciebie nie dotrze. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to mocno przesadzona historia, ale nie jest niemożliwa.

Po trzecie, jeśli bierzesz pełną odpowiedzialność za ochronę swojego domu, musisz zadbać również o bezpieczeństwo samego systemu. A każda technologia, nawet ta związana z bezpieczeństwem, jest podatna na luki, które mogą wykorzystać przestępcy.

Na przykład w 2017 roku badaczka Ilia Schnaidman wykryła błędy w systemie typu Zrób to sam, iSmartAlarm, które umożliwiały osobie postronnej przecięcie kontroli nad dowolnym systemem alarmowym oraz włączanie i wyłączanie go. Ostatnio eksperci z firmy Kaspersky zhakowali inteligentny dom Fibaro — udało im się nie tylko wyłączyć system ochronny oraz kamery monitoringu, ale także zdalnie otworzyć drzwi wejściowe, które były wyposażone w inteligentny zamek.

Domowa armia inteligentnych urządzeń

Pilnowanie domu umożliwiają również komponenty inteligentnego domu niezwiązane z systemami bezpieczeństwa. Na przykład inteligentny dzwonek do drzwi może zostać wykorzystany do obserwowania gości i komunikacji z nimi, nawet jeśli jesteś na drugim końcu świata.

Jeśli są tymi, za których się podają, możesz wysłać polecenie do inteligentnego zamka, aby ich wpuścił. Drzwi można również tak zaprogramować, aby otwierały się automatycznie dla określonych osób — na przykład dla sprzątaczki, którą znasz i której ufasz. Inteligentny zamek umożliwia także sprawdzenie, czy drzwi zostały zamknięte na klucz.

Inteligentne oświetlenie może włączać się automatyczne, gdy ktoś wejdzie na teren Twojego podwórka, a Ciebie nie ma w domu. Czasami to wystarczy, aby przestraszyć złodziei amatorów. Co więcej, wielu producentów oferuje tryb, w którym inteligentne oświetlenie symuluje obecność człowieka w domu, włączając się i wyłączając co jakiś czas.

Jednak jak to bywa ze stosunkowo nowymi technologiami, inteligentne urządzenia są podatne na błędy w oprogramowaniu. Można je zhakować i użyć przeciwko Tobie. A im bardziej skomplikowany sprzęt, tym bardziej prawdopodobne, że pojawi się usterka bez wyraźnego powodu.

Zwiększanie poziomu inteligencji

Innym trendem w dziedzinie bezpieczeństwa domowego jest sztuczna inteligencja. Odmiennie niż w przypadku tradycyjnych inteligentnych urządzeń, systemy sztucznej inteligencji potrafią uczyć się i dostosowywać. Jeśli chodzi o technologie zabezpieczające, potrafią one rozróżnić zagrożenia prawdziwe od tych wyimaginowanych — na przykład włamywacza od dziecka wchodzącego przez okno. W efekcie alarm uruchamia się znacznie rzadziej, ale gdy już zostanie uruchomiony, użytkownicy i personel ochrony reagują szybciej.

W tym celu producenci stosują wiele technologii. Rozpoznawanie twarzy sprawia, że system akceptuje mieszkańców i stałych bywalców, np. znajomych i rodzinę. Z drugiej strony wirtualne ogrodzenie wykrywa na przykład, gdy ktoś za bardzo zbliży się do budynku lub zbyt długo stoi przy bramie.

Oczywiście precyzja decyzji sztucznej inteligencji wciąż wymaga dopracowania. Nie wspominając również o tym, że elektroniczny mózg, podobnie jak ten ludzki, można oszukać. Zatem jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zrezygnować z ludzi, jeśli chodzi o system monitoringu ochronnego.

Robotyczni strażnicy

Większość opisanych wyżej systemów i urządzeń — zarówno tych inteligentnych, jak i tradycyjnych — ma charakter stacjonarny, co teoretycznie wiążę się z powstaniem tzw. białych plam. W związku z tym organizacja Sunflower Labs wymyśliła ciekawy projekt.

Zainstalowane wzdłuż obwodu ogrodu lampy ogrodowe są wyposażone w mikrofony i czujniki ruchu/drgań. Po zauważeniu czegoś podejrzanego informują o tym właściciela domu, który przy pomocy aplikacji mobilnej uruchamia drona z kamerą. Dron automatycznie obiera kurs na określone miejsce i przekazuje obraz w czasie rzeczywistym z kamery do właściciela. Po zakończeniu wycieczki powraca do bazy w celu naładowania, a także wysyła dane do chmury.

Pojawia się tu wiele pytań: czy dron może działać w każdych warunkach pogodowych? Czy atakujący może go unieszkodliwić, a jeśli tak, w jaki sposób system zabezpieczy wówczas użytkownika? Czy łatwo jest przechwycić dron? Producenci poszukują nowych sposobów na to, aby ochrona domu była bardziej niezawodna i łatwiejsza w obsłudze.

Dążenie do autonomii

Jak widzicie, systemy zabezpieczające i pozostałe technologie ochrony domu stają się coraz elastyczniejsze, coraz bardziej autonomiczne i przystępne. Z pewnością przyniosą one wiele dobrego — za jakiś czas znacznie więcej osób będzie w stanie monitorować bezpieczeństwo swoich domów w czasie rzeczywistym i szybko reagować na incydenty.

Z drugiej strony dążenie do niezależnych systemów ochronnych i inteligentnych rozwiązań będzie wymagać większej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa informacji. Aby system ochrony nie stał się bronią w rękach osoby obcej, należy przynajmniej na bieżąco śledzić informacje na temat luk oraz niezwłocznie instalować aktualizacje.

Porady