Jak reagować na dokuczanie w grach online

Każdy może doświadczyć nieprzyjemnego zachowania ze strony innych w grze internetowej. Co należy zrobić, gdy spotkamy agresywnego gracza?

Gry wieloosobowe to nie tylko rozrywka; to platformy komunikacyjne, w których można spotkać lojalnych sojuszników — ale i trolli czy osób lubiących pastwić się nad innymi. Każdy może paść ofiarą dokuczania, a problem ten dotyczy zarówno młodszych graczy, jak i ich rodziców.

Na przykład nowy gracz może spotkać się z obelgami i groźbami, ponieważ w oczach innych niedostatecznie szybko odnajduje się w danej grze lub zwyczajnie dlatego, że ludzie znajdujący się po drugiej stronie czatu lubią się czepiać. Konsekwencje znęcania się mogą być różne, od zepsutego wieczoru po depresję. Jeśli członkowie zespołu lub przeciwnicy zaczną wykazywać toksyczne zachowanie, pamiętaj o naszych wskazówkach.

Nie daj się wciągnąć w tę grę

Chociaż brzmi to banalnie, pamiętaj, że wszystko, co pisze do Ciebie nieprzyjemna osoba, to tylko słowa na ekranie. Za przeklinanie zablokowany może zostać każdy uczestnik takiej sytuacji i nie będzie miało znaczenia, kto zaczął.

Jeśli ktoś grozi, że zgłosi Cię moderatorom gry za przyczynienie się do przegranego meczu, nie panikuj. Dopóki nie łamiesz żadnych zasad gry, nikt nie może Cię zbanować. Gry, w których można wygrać lub przegrać… mają zwycięzców i przegranych. Weź głęboki wdech, wydech i pamiętaj, że zasady są takie same dla każdego.

Jeśli troll używa mocnych słów, a wracają one w Twojej głowie nawet po zakończeniu rozgrywki, nie wahaj się i lepiej zrezygnuj z uczestnictwa. Omów konflikt z osobami, którym ufasz, np. znajomymi lub rodziną. Dzięki temu wyrzucisz to z siebie, spojrzysz na sytuację z innej perspektywy i poczujesz wsparcie. To emocjonalne jest szczególnie istotne.

Nie wstydź się na kogoś poskarżyć

Nie musisz wymyślać koła na nowo; taką osobę możesz zgłosić moderatorom. W niemal wszystkich grach internetowych dostępny jest mechanizm zgłaszania użytkowników, którzy zachowują się nieodpowiednio względem innych. Na przykład moderatorzy w serwisie Steam zachęcają użytkowników do zgłaszania naruszeń przez członków społeczności. Stosują również stopniowanie zakazów za obrażanie i zachowanie agresywne.

Nikt nie zakaże trollom grania, ale można ich zablokować kontakty społeczne na kształt tego w filmie Czarne lustro: Steam może uniemożliwiać takim graczom publikowanie postów na forach i w centrum społeczności.

Nawet jeśli taka osoba nie zostanie zablokowana natychmiast, w serwisie Steam lub w konkretnej grze, Twoje zgłoszenie może być początkiem powrotu do niej karmy. Jeśli zostanie ona zgłoszona przez inną osobę, będzie ona pod lupą. Na przykład Xbox stosuje system reputacji dla graczy. Jeśli na jakiegoś gracza spływaj wiele skarg, może nie zostać zablokowany, ale jego krąg graczy zostanie ograniczony do innych trolli.

Blokuj agresywnych graczy lub filtruj wiadomości od nich na czacie

Większość platform z grami oferuje narzędzia służące do zwalczania nadużyć. Możesz ustawić automatyczne filtrowanie rozmów na czacie, aby oszczędzić sobie czytania nieprzydatnych wiadomości. Jeśli ktoś nęka Cię na kanale głosowym, możesz go wyciszyć. Jeśli ktoś męczy Cię zarówno podczas gry, jak i poza nią, umieść tę osobę na liście blokowanych, aby nie mogła się już z Tobą kontaktować.

Nie graj z łobuzami

Trudno zrezygnować w połowie gry zespołowej, ale jeśli kolega z drużyny obraża Cię lub grozi Ci, a Ty coraz bardziej skupiasz się na odgryzaniu się, postaraj się zatrzymać. Oczywiście jeśli opuścisz grę, możesz pożegnać się z ewentualnym świętowaniem zwycięstwa, ale przecież zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie są ważniejsze.

Zachowaj informacje osobowe tylko dla siebie

Jeśli gracze znają tylko Twój pseudonim w grze, nie mogą zaszkodzić Ci w życiu prywatnym. Jednak toksyczni gracze bywają podstępni. Ktoś po drugiej stronie ekranu może wydawać się miły; może okazywać Ci przyjazne zainteresowanie, a przy okazji pytać o Twoje prawdziwe imię, prosić o zdjęcie lub link do profilu w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że te informacje mogą pomóc im znaleźć Cię i nękać również na innych platformach, a także w życiu prawdziwym.

Zanim ujawnisz komuś informacje na swój temat, zastanów się, dlaczego ufasz tej osobie. Jeśli ktoś obcy chce poznać Twój adres lub prosi o zdjęcia już w pierwszej minucie meczu, poinformuj o tym moderatorów; z pewnością się tym zajmą.

Nie musisz podawać swojego numeru telefonu, adresu e-mail czy konta w mediach społecznościowych kolegom z drużyny. Możesz komunikować się z nimi podczas gry za pomocą wewnętrznego czatu.

Nie pisz o sobie zbyt dużo na swoim profilu w grze. Pamiętaj, że takie osoby mogą go przeanalizować, aby dowiedzieć się więcej na Twój temat. Zachowaj dla siebie swoje prawdziwe imię i nazwisko, płeć, kraj i wiek.

Tak naprawdę dane osobowe, które gdzieś publikujesz, mogą zadziałać na Twoją szkodę. Skorzystaj z naszego narzędzia analizującego poziom prywatności, aby sprawdzić ustawienia prywatności w popularnych serwisach.

Jeśli obawiasz się, że ktoś zidentyfikuje Cię po adresie IP i będzie dręczyć Cię poza grą, korzystaj z bezpiecznego połączenia. Korzystając z technologii VPN, ukryjesz swój prawdziwy adres IP, więc trolle nie będą mieć najmniejszego pojęcia, gdzie mieszkasz.

Co zrobić, gdy ktoś Cię nęka

Jeśli ktoś dokucza Ci w grze, nie sprzeczaj się z nim i nie zniżaj do jego poziomu. Lepiej będzie praktykować następujące zasady:

  • Ustaw filtr czatu, wycisz toksyczne osoby, zablokuj wiadomości od irytujących trolli.
  • Opuść mecz, jeśli czujesz, że zaczyna brakować Ci cierpliwości.
  • Wyślij zgłoszenie do pomocy technicznej i dołącz dowody.
  • Korzystaj z VPN-a i nie udostępniaj innym graczom swoich informacji prywatnych, nawet jeśli wydają się przyjaźnie nastawieni — a już na pewno gdy zachowują się agresywnie.
Porady