Galaxy S5, Nokia X i wiele więcej – rzut oka w przyszłość branży mobilnej

Największe coroczne wydarzenie w dziedzinie mobilności, Mobile World Congress, miało miejsce niedawno w słonecznej Barcelonie. Już na początku pojawiły się niesamowite i niespodziewane informacje, a wiele z nich z pewnością

Największe coroczne wydarzenie w dziedzinie mobilności, Mobile World Congress, miało miejsce niedawno w słonecznej Barcelonie. Już na początku pojawiły się niesamowite i niespodziewane informacje, a wiele z nich z pewnością zmieni krajobraz bezpieczeństwa.

Nokia ogłosiła swoją nową linię niedrogich telefonów. Wszystkie są połączone z internetem, co daje stały dostęp do sieci społecznościowych i stron internetowych, a kosztują jedynie 29 euro. Najtańszy model dotykowy, Nokia Asha 230, kosztuje 45 euro, co również wydaje się być atrakcyjną ceną. Ale najbardziej interesującą i sensacyjną częścią (chociaż nieco zepsutą przez poprzedzające ją wycieki) było przedstawienie trzech smartfonów z systemem Android – Nokia X, X+ oraz XL. Wszystkie trzy modele bazują na AOSP (Android Open-Source Project), co oznacza, że telefony te oparte są na prawdziwym Androidzie, lecz nie oferują usług Google’a. Zamiast Google Play, Google Maps, Google Music, G+ Drive i Gmail są tam Nokia Store, HERE Maps, Mix Radio, OneDrive (SkyDrive) i Outlook.com.  Pomimo tej zamiany ekosystemu seria X obsługuje dowolne aplikacje dla Androida, pod warunkiem że nie odwołują się one bezpośrednio do usług Google’a. Za to możliwe jest instalowanie aplikacji z dowolnych źródeł (np. przy użyciu plików .apk), co akurat jest potencjalnie złą wiadomością, ponieważ oznacza, że telefony Nokii dołączą do ogromnej rodziny nowoczesnych mobilnych urządzeń podatnych na szkodliwe oprogramowanie. Mam jednak nadzieję, że w androidowym sklepie Nokii szybko zostanie zaprezentowany Kaspersky Internet Security for Android.

Nokia X umożliwia instalowanie aplikacji z nieoficjalnych źródeł, będzie zatem podatna na szkodliwe oprogramowanie.

Kulminacją dnia był występ Marka Zuckerberga. Przez większość swojego czasu promował hojny pomysł, aby internet i wszystkie jego usługi stały się dostępne dla większości ziemskiej populacji. Według Zuckerberga tylko jedna trzecia wszystkich ludzi posiada dostęp do internetu, podczas gdy innych ograniczają finanse, analfabetyzm lub brak sieci mobilnej w regionie. Celem inicjatywy Internet.org, którą założyły firmy Ericsson, Facebook, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung, będzie sprostanie temu wyzwaniu. Oczywiście, były też pytania o ostatnie nabycie Whatsapp. Mark potwierdził, że komunikator ten będzie działać niezależnie, bez większych zakłóceń, takich jak wprowadzenie reklam czy usuwanie funkcji związanych z prywatnością. Obecne sposoby usuwania wiadomości dostarczonych z serwera pozostaną bez zmian. Ponadto, Zuckerberg oświadczył, że zespół zajmujący się Whatsapp skoncentruje się na ulepszeniu usługi oraz zwiększeniu liczby użytkowników w ciągu kolejnych pięciu lat. Przy okazji, założyciel Whatsapp – Jan Koum – powiedział dziennikarzom wcześniej tego samego dnia, że komunikator wkrótce zacznie obsługiwać połączenia głosowe.

Nokia-X-Family-e1393247488432

Co łączy tanie telefony Nokii z Internet.org?  Razem umożliwią nowym osobom dostęp do internetu. Internet jest ciekawym i przydatnym, ale także niebezpiecznym medium, a założyciele Internet.org już powinni myśleć o edukacji następnego miliarda użytkowników – jak poruszać się w Sieci, jak właściwie się komunikować oraz jaki rozpoznać zagrożenia takie jak phishing.

Większość dostawców aplikacji bezpieczeństwa przedstawiła ulepszone wersje swoich programów do ochrony mobilnej lub zarządzania urządzeniami mobilnymi. Jednak najgorętszym tematem z punktu widzenia konsumenta jest biometria. Podążając za Apple, dostawcy zarówno sprzętu, jak i oprogramowania, przedstawili swoje propozycje zastąpienia wszystkich niewygodnych i często słabych haseł.

galaxys5

Samsung zaprezentował długo oczekiwany smartfon Galaxy S5. Oprócz ulepszonych parametrów i 16-megapikselowego aparatu zawiera on czytnik linii papilarnych służący do odblokowania telefonu. Dzięki współpracy z serwisem PayPal ten rodzaj uwierzytelniania może być także używany przy płatnościach mobilnych. Ponadto Samsung zastosował cyfrową skrytkę na prywatne dane użytkowników, która także może być chroniona odciskiem palca.

Najbardziej zauważalne udoskonalenia sprzętu w Galaxy S5 to aparat 16 mpix i skaner odcisku palca.

W smartfonach, które nie mogą odczytywać odcisków palców, podstawowym czytnikiem biometrycznym jest aparat. Jego możliwości nie ograniczają się do rozpoznawania twarzy. Niektóre firmy tworzące oprogramowanie promują na przykład technologię opartą na rozpoznawaniu oka. Rozdzielczość aparatu jest zbyt niska do skanowania tęczówki, ale unikatowy jest również układ siatkówki oka. Jedna z takich firm, HoyosID, postanowiła zastąpić wszystkie hasła użytkowników skanami twarzy i oka wykonanymi przez smartfony – aby uniknąć wpisywania hasła, konieczne będzie zainstalowanie specjalnego programu na komputerze i smartfonie. Jednak system ten musi jeszcze zostać sprawdzony przez niezależnych ekspertów pod kątem niedopracowania przy wdrażaniu.

Firma Kaspersky Lab tradycyjnie wzięła udział w Mobile World Congress. Ogłosiliśmy tam nasze nowe produkty i technologie, o których możecie poczytać tutaj, tutaj oraz tutaj.

Porady