Jak znaleźć darmową grę, a przy tym nie paść ofiarą oszustwa

O czym należy pamiętać, wybierając darmową grę na komputer PC.

Ogólnie można powiedzieć, że nie powinno się pobierać żadnych przypadkowych darmowych gier czy programów ani otwierać łączy obiecujących gratisy. Wszystko, co jest darmowe, ma swoją cenę — czasami jest nią Twój dobry nastrój. Jak więc wybrać grę, aby się nie rozczarować?

Pobieraj gry z zaufanych źródeł

Co roku pojawiają się kolejne platformy z grami: na rynku dominuje Steam, ale od jakiegoś czasu rozwijają się także Origin, uPlay czy Epic Games Store. Wielu niezależnych producentów chce sprzedawać gry bezpośrednio przez swoje strony, aby nie płacić sklepom prowizji od sprzedaży. Część graczy wie, że nie ma nic złego w pobieraniu gry bezpośrednio z jakiejś strony internetowej, nawet jeśli nigdy wcześniej się na nią nie natknęli.

Tak bogata oferta może wprowadzać w głowie nieco zamieszania, co skrzętnie wykorzystują internetowi oszuści. Wabią więc oni graczy na strony phishingowe, na których umieszczają szkodliwe programy udające nowe gry lub te dobrze znane, np. Fortnite.

Jeśli więc ktoś nakłania Cię do pobrana czegoś ze strony, której nie znasz, nie daj się pokusie (i podobnie, nie klikaj nigdy łączy otrzymanych od nieznajomych).

Ręcznie wprowadzaj adres sklepu w przeglądarce

Łącza mogą w rzeczywistości prowadzić do innych stron, niż deklarują. Jeśli ktoś opublikuje na forum post, twierdząc, że grę Battlefield można pobrać za darmo ze sklepu Origin, nie spiesz się z wprowadzaniem swojej nazwy użytkownika i hasła na stronie, która zostanie otwarta po kliknięciu tego łącza. Strona ta może równie dobrze być fałszywa, a jej adres może być łudząco podobny do tego, pod którym znajduje się prawdziwy sklep. W tej sposób hakerzy zdobywają dane logowania i przechwytują konta graczy.

Oferta udostępniona na forum nie musi od razu wyglądać podejrzanie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z klientów oficjalnych sklepów z grami lub wprowadzanie adresu sklepu samodzielnie w pasku adresu przeglądarki.

Szukaj zweryfikowanych producentów i wydawców

Grę, która stanie się światowym hitem, może wydać nawet małe studio, dlatego gracze obserwują nowych producentów tak samo często jak dużych, znanych wydawców. Próbują to wykorzystać cyberprzestępcy, którzy ukrywają szkodliwe programy jako najnowsze gry z wcześniejszym dostępem.

A zatem zanim cokolwiek pobierzesz, poszukaj najpierw w internecie stosownych informacji. Jeśli producent ma problemy z bezpieczeństwem, najprawdopodobniej napisały już o tym media i fora poświęcone grom. I w ten sposób przechodzimy do kolejnej porady…

Poczytaj opinie innych graczy

W 2018 roku producentów gry Abstractism, która została zaakceptowana przez moderatorów serwisu Steam, złapano na potajemnych generowaniu kryptowalut na komputerach użytkowników. O schemacie poinformowali sami gracze, którzy zauważyli, że program zużywał ogromne ilości zasobów. Zanim administratorzy platformy zauważyli oszustwo, gra zebrała wiele negatywnych recenzji od wściekłych użytkowników.

Dlatego zanim zainstalujesz jakąś grę, poczytaj o niej opinie. Jeśli zalewa ją fala negatywnych komentarzy, powinno dać Ci to do myślenia.

Nie wyłączaj ochrony

Trudno jest być nieustannie czujnym. Jeśli przez roztargnienie klikniesz jakieś łącze, zawsze pomoże Ci niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, które powstrzyma szkodliwe programy i oszustów. Oprogramowanie antywirusowe potrafi wykrywać oszukańcze strony internetowe, zanim wyrządzą one jakąkolwiek szkodę, skanować pliki instalacyjne, blokować podejrzaną aktywność i chronić najcenniejsze dane.

Niektórzy gracze wyłączają swoją ochronę, bo uważają, że w ten sposób zwiększą wydajność grania. W rzeczywistości to zły pomysł, ponieważ z chwilą, gdy wyłączasz rozwiązanie antywirusowe, włącza się wbudowana w system Windows ochrona, która też zużywa pewne ilości zasobów komputera. Rozwiązania firm trzecich, np. Kaspersky Total Security, oferują Tryb gracza, w którym oprogramowanie antywirusowe zmniejsza obciążenie procesora podczas rozgrywek. Microsoft Defender nie ma takich możliwości.

Graj za darmo i bezpiecznie

Podobnie jak płatne gry, te darmowe mogą oferować wiele radości i bywają w dobrej jakości. Przykładami mogą tu być Dota 2, League of Legends, Fortnite i wiele innych niezależnych projektów w serwisie Steam. Jednak nie zapominaj o bezpieczeństwie:

  • Pobieraj gry tylko z oficjalnych źródeł. Jeśli nie znasz danej strony, skąd wiesz, że osoba obca, która udostępniła na niej instalator gry, nie dodała do niego czegoś od siebie?
  • Przed pobraniem gry sprawdź opinie o jej producencie i wydawcy: jeśli zdarzyło im się postępować nieetycznie, zrezygnuj z ich tytułów.
  • Przeglądaj komentarze i opinie o grze wystawione przez innych. Jeśli jest to oszustwo, ktoś już o tym napisał.
  • Chroń się przy użyciu dobrego rozwiązania zabezpieczającego. Jeśli używasz naszych produktów, nie musisz martwić się o wydajność; nasz tryb gracza minimalizuje zużycie zasobów.
Porady