Fałszywe aplikacje w sklepie App Store

Prawdopodobnie wiele razy słyszeliście o bezpieczeństwie systemu iOS oraz o kontrolowaniu przez Apple aplikacji, które trafiają do sklepu App Store. Faktem jest, że firma ta wykonuje dobrą robotę od czasu

Prawdopodobnie wiele razy słyszeliście o bezpieczeństwie systemu iOS oraz o kontrolowaniu przez Apple aplikacji, które trafiają do sklepu App Store. Faktem jest, że firma ta wykonuje dobrą robotę od czasu wydania iOS-a, filtrując i blokując szkodliwe programy. Do tej pory było jedynie kilka przypadków pojawienia się niebezpiecznych aplikacji w oficjalnym sklepie Apple. Niestety cała ta kontrola nie jest idealna i nie powstrzyma ona deweloperów piszących fałszywe aplikacje przed opublikowaniem swoich dzieł na witrynie App Store. Ich główny cel jest taki sam jak twórców szkodliwego oprogramowania: ukraść pieniądze – sprawić, by użytkownik kupił kota w worku.

fraud_app_store_fb

Fałszywe aplikacje próbują przyciągnąć uwagę użytkownika, oferując funkcje, których system iOS domyślnie nie posiada np. filtrowanie i blokowanie połączeń telefonicznych. W jaki sposób deweloperom udaje się publikować tego typu programy, omijając przy tym restrykcyjną kontrolę ze strony Apple? Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie.

Szybkie przeszukanie App Store dla hasła „blokowanie połączeń” (ang. block calls) pokazuje w wynikach dwie fałszywe aplikacje za 4,99 oraz 1,99 dolarów amerykańskich:

fake-ios-app1

fake-ios-app1b

Programy te są fałszywe, ponieważ przy obecnej, szóstej wersji systemu iOS, nie jest możliwym użycie aplikacji osób trzecich do blokowania połączeń. Wyżej wymienione programy znaleźliśmy w sklepie App Store dla rynku Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Brazylii, gdzie pewna grupa użytkowników żądała zwrotu swoich pieniędzy – stali się oni ofiarami oszustwa.

Kolejnym przykładem fałszywej aplikacji opublikowanej w meksykańskiej wersji sklepu Apple, jest skaner odcisku palca, którego można użyć do sprawowania kontroli nad telefonem. Do momentu premiery iPhone’a 5S, produkty firmy Apple nie posiadały tego typu funkcji. Mimo że najnowsza odsłona telefonu posiada skaner odcisku palca, firma już teraz zapowiedziała, że zewnętrzne aplikacje nie będą miały dostępu do zakodowanego odcisku:

fake-ios-app2

Dobrą wiadomością dla osób szukających wyżej wymienionych rozwiązań będzie fakt, że Apple zaimplementowało wiele nowych opcji, takich jak blokowanie niechcianych połączeń, w wersji  iOS 7, który za kilka dni będzie oficjalnie dostępny do pobrania.

ios7-blocking

Aby uniknąć strat i przykrości wynikających z zainstalowania fałszywej aplikacji, sugerujemy wszystkim posiadaczom systemu iOS, by przed instalacją programu sprawdzili, czy dana funkcja nie występuje w systemie natywnie. Dobrze jest też poszukać informacji w internecie lub zapytać na odpowiednim forum, czy system w wersji zainstalowanej na telefonie pozwoli na wprowadzenie funkcji oferowanej przez aplikację, którą chcemy dodać. Na koniec można zapoznać się z opiniami osób, które zakupiły program wcześniej.

fake-ios-app4

Jeżeli stałeś się ofiarą fałszywej aplikacji, możesz poprosić Apple o zwrot kosztów zakupionego programu. W tym celu należy wykonać poniższe czynności:

  • Otwórz aplikację iTunes i kliknij przycisk iTunes Store w prawym górnym rogu.
  • W lewym górnym rogu, kliknij nazwę użytkownika i wybierz Account.
  • Mniej więcej w połowie strony kliknij przycisk Purchase History.
  • Na dole strony znajdziesz historię zakupów w App Store – kliknij Report a Problem.
  • Zlokalizuj zakupioną aplikację, za której zakup chciałbyś otrzymać zwrot kosztów, i kliknij przycisk Report a Problem.
  • Wypełnij formularz, starając się podać jak najwięcej szczegółów i kliknij Next.

Jeżeli wniosek będzie poprawnie wypełniony, a roszczenia zasadne, Apple rozpocznie procedurę zwrotu kosztów.

Porady