Fałszywe antywirusy: co to takiego i jak się ich wystrzegać?

Cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów, aby zwabić swoje ofiary w internecie. Najlepszą metodą na zatrzymanie danych osobistych i pieniędzy w swoich rękach jest pozostanie świadomym zagrożeń i czujnym. Niestety, przy

Cyberprzestępcy nieustannie poszukują nowych sposobów, aby zwabić swoje ofiary w internecie. Najlepszą metodą na zatrzymanie danych osobistych i pieniędzy w swoich rękach jest pozostanie świadomym zagrożeń i czujnym. Niestety, przy obecnych metodach atakowania musisz być także na bieżąco z tematem fałszywych antywirusów. Udają one prawdziwe produkty na stronach, a czasami mogą wyglądać jak całkowicie autentyczne aplikacje. Ale pomyśl dwa razy, zanim nawet rozważysz kliknięcie jednego z nich.

 fake_title

Czy zdarzyła ci się sytuacja, w której podczas przeglądania internetu na ekranie pojawiła się wiadomość lub baner reklamujący oprogramowanie antywirusowe? Zazwyczaj jest to tak przygotowane, że wygląda jak wynik „skanowania antywirusowego”, które wykryło tuziny wirusów na twoim systemie. Wiadomość prawdopodobnie mrugała na ekranie i zachęcała cię do podjęcia jakichś kroków, lecz w takiej sytuacji najrozsądniej jest nie reagować. Fałszywe antywirusy mogą spowodować wiele szkód na twoim komputerze. Są one tak spreparowane, że wyglądają na prawdziwe i często zachęcają ofiary do usunięcia wirusów systemu, wykonania aktualizacji lub zainstalowania nowego programu. Mogą mieć postać reklamy, banera, wyskakującego okna lub odnośnika w poczcie e-mail. Co więcej, mogą nawet pojawiać się w wynikach wyszukiwania produktów antywirusowych. Jeśli je zainstalujesz, ich celem może być np. przekonanie cię do zapłacenia 80 dolarów za „ochronę”, zainfekowanie twojego komputera szkodliwym oprogramowaniem, kradzież danych osobistych (łącznie z numerem karty kredytowej) lub uszkodzenie plików na dysku. Użytkownicy systemu Android także mieć wzmożoną czujność, ponieważ fałszywe antywirusy na Androida istnieją już od trzech lat.

Zatem, jeśli programy te są tak dobrze przygotowane i wyglądają autentycznie, jak można je rozpoznać?

Przeprowadź swoje własne śledztwo

Nigdy nie instaluj żadnego programu bez wcześniejszego sprawdzenia informacji na temat reputacji dostawcy. Jeżeli firma wydaje się być godna zaufania w reklamach, wcale nie znaczy, że tak jest w rzeczywistości. Bezmyślne klikanie linków lub banerów reklamowych może doprowadzić cię do szkodliwej strony lub pobrać złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem botnetu, a ty możesz nawet nie mieć o tym pojęcia. Im więcej wiesz, tym jesteś bardziej bezpieczny, więc nigdy nie wahaj się i przeprowadź szybkie rozpoznanie, zanim podejmiesz jakąkolwiek akcję.

Użyj ustawień swojej ochrony

Po wyszukaniu i zainstalowaniu zaufanego antywirusa skorzystaj z oferowanych ustawień ochrony:

  • Włącz zaporę sieciową, aby zapewnić ochronę swojej sieci lokalnej i internetowej. Nasz najnowszy produkt, Kaspersky Internet Security 2014, oferuje dwukierunkowy firewall, monitorowanie ruchu przychodzącego i wychodzącego, zapewniając ci dodatkową warstwę ochrony.
  • Skonfiguruj ustawienia tak, aby umożliwić antywirusowi automatyczne wykonywanie aktualizacji. Mają one na celu eliminację poprzednich błędów lub dostarczenie użytkownikom ulepszonych funkcji. Zdefiniowanie tych ustawień umożliwi programowi antywirusowemu wyszukiwanie nowszych wersji aplikacji w tle oraz dbanie o aktualność systemu, dzięki czemu ty będziesz mógł zająć się innymi rzeczami.
  • Zrób użytek z modułów typu anti-phishing, anti-spam czy anti-banner, aby zminimalizować otrzymywanie propozycji pobrania fałszywych antywirusów. Pamiętaj, że masz także możliwość ustawienia reguł wyjątków, abyś z łatwością mógł korzystać z wcześniej zdefiniowanych zaufanych stron i źródeł.
  • Pamiętaj, że nie potrzebujesz dwóch antywirusów. Jeśli korzystasz z dobrego rozwiązania, nie instaluj innego, szczególnie jeśli nie znasz jego marki.

Zwracaj uwagę na szczegóły

To, że posiadasz porządny program antywirusowy, nie zwalnia cię z obowiązku dbania o swoje bezpieczeństwo. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z wybranym oprogramowaniem zabezpieczającym. Powinieneś wiedzieć, jak wyglądają jego komunikaty i wiadomości – abyś mógł z łatwością odróżnić je od tych fałszywych, z którymi możesz się zetknąć podczas surfowania online. Dwa najczęstsze znaki ostrzegawcze sugerujące, że masz do czynienia z fałszywą wiadomością, to brak logo firmy lub żądanie podania informacji związanych z karta kredytową. W przypadku korzystania z wiarygodnego antywirusa nigdy nie zostaniesz poproszony o wprowadzenie danych karty kredytowej w celu wykonania aktualizacji lub podjęcia podstawowych akcji. Dobrą praktyką jest zapoznanie się z funkcjami i działaniem oprogramowania przed jego instalacją – w ten sposób można zaoszczędzić sobie potencjalnych kłopotów.

fake-av-super-1

Wygląda wiarygodnie? Niestety to stuprocentowa fałszywka!

Uzbrój się w wiedzę

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważna jest świadomość istnienia najnowszych oszustw. Nasza firma zawsze bardzo stara się informować na bieżąco o najnowszych atakach oraz o sposobach ochrony przed nimi. Twoje bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, ale i ty musisz o nie dbać!

Jeśli podejrzewasz, że twój system został zainfekowany fałszywym antywirusem i nie posiadasz żadnego programu, który by cię ochronił, możesz użyć naszego darmowego skanowania antywirusowego i narzędzia do usuwania szkodliwego oprogramowania. Posiadając odpowiednie narzędzia i ogólną wiedzę na temat zagrożeń istniejących w sieci zwiększysz swoje bezpieczeństwo.

 

Porady