Jak bezpiecznie pobrać system Windows 11 i nie zainfekować komputera

Oszuści dystrybuują szkodliwe oprogramowanie i adware podszywające się pod oczekiwany system operacyjny.

Firma Microsoft jeszcze nie wydała systemu Windows 11, ale jest on już dostępny do pobrania i testów. Oczywiście wykorzystują to cyberprzestępcy, którzy podsuwają użytkownikom szkodliwe oprogramowanie pod przebraniem nowego systemu operacyjnego.

Kto pobiera system Windows 11 już teraz?

Microsoft poinformował, że Windows 10 będzie ostatnim wydaniem systemu Windows i od tej pory firma będzie wydawać same aktualizacje; jednak 24 czerwca tego roku gigant zaprezentował Windows 11. I chociaż pod maską znajduje się w zasadzie system Windows 10, jedenastka jest w rzeczywistości największą aktualizacją systemu operacyjnego od sześciu lat, z imponującą liczbą nowych funkcji i modyfikacji interfejsu.

Oficjalnie Windows 11 stanie się publicznie dostępny w 2021 roku, ale mnóstwo ludzi już go testuje, instalując kompilację przedpremierową. Niektórzy entuzjaści chcą wypróbować nowy system pod kątem jego nowości, dziennikarze techniczni chcą móc poinformować ludzi o nowych funkcjach, a programiści muszą przeprowadzić testy zgodności nowego systemu z własnymi produktami i rozwiązać wszelkie problemy, zanim zostanie on oficjalnie upubliczniony.

Chociaż Microsoft dość mocno uprościł proces pobierania i instalowania systemu Windows 11 ze swojej oficjalnej strony internetowej, wiele osób nadal odwiedza w tym celu inne źródła, na których często trafiają na niereklamowane gadżety od cyberprzestępców (przy czym nie są one systemem Windows 11).

Jak wygląda oszustwo związane z pobieraniem Windows 11

Cyberprzestępcy najczęściej wślizgują się do systemu ofiary dzięki jakimś dodatkom.

Jednym z przykładów jest plik wykonywalny o nazwie 86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe. Ma on duży rozmiar (1,75 GB), więc nie wzbudza podejrzeń. W rzeczywistości jednak większość tej przestrzeni składa się z jednego pliku DLL, który zawiera wiele bezużytecznych informacji.

Otwarcie wspomnianego pliku wykonywalnego uruchamia instalator, który wygląda jak zwykły kreator instalacji systemu Windows. Jego głównym celem jest pobranie i uruchomienie innego, bardziej interesującego pliku wykonywalnego. Drugi plik wykonywalny również jest instalatorem, a nawet zawiera umowę licencyjną (którą niewiele osób czyta), a jego nazwa sugeruje, że jest to menedżer pobierania systemu Windows 11 wraz z narzędziem aktywującym. Pojawia się także informacja, że zostanie także zainstalowane jakieś oprogramowanie sponsorowane. Jeśli użytkownik zaakceptuje umowę, na jego komputerze zostanie zainstalowanych wiele szkodliwych programów.

Produkty marki Kaspersky udaremniły już kilkaset prób infekcji, które korzystały z podobnych schematów związanych z systemem Windows 11. Spora część tego szkodliwego oprogramowania składa się z aplikacji służących do pobierania i uruchamiania innych programów.

Natura tych programów może być bardzo różna — od stosunkowo nieszkodliwego adware, które nasze rozwiązania klasyfikują się jako not-a-virus, po pełnoprawne trojany, narzędzia kradnące hasła, exploity i inne wątpliwe przyjemności.

Skąd i jak bezpiecznie pobrać system Windows 11

Jak radzi firma Microsoft, aby pobrać system Windows 11, należy korzystać tylko z oficjalnych źródeł. Na tę chwilę system Windows 11 jest oficjalnie dostępny wyłącznie dla uczestników programu Windows Insider — aby wziąć w nim udział, należy się zarejestrować. Potrzebne jest również urządzenie z zainstalowanym systemem Windows 10.

Aby uaktualnić komputer z systemem Windows 10 do systemu Windows 11, przejdź do pozycji Ustawienia, kliknij pozycję Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie wybierz pozycję Niejawny program testów systemu Windows i aktywuj Kanał dla deweloperów, aby uzyskać aktualizację.

Aktualizacji nie zaleca się uruchamiać na głównym komputerze — wersje poglądowe bywają niestabilne.

Ponadto warto korzystać z niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego i nigdy go nie wyłączać, aby cyberprzestępcy nie mogli uzyskać dostępu do komputera poprzez socjotechnikę lub luki w niekompletnym jeszcze systemie.

Porady