Nie boisz się epidemii ExPetr? Przeanalizuj ryzyko jeszcze raz

Według ostatnich informacji na temat globalnych cyberataków ich ofiarami były w większości duże firmy. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy zwykłych komputerów mogą o sprawie zapomnieć. To, co sprawia kłopoty

Według ostatnich informacji na temat globalnych cyberataków ich ofiarami były w większości duże firmy. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy zwykłych komputerów mogą o sprawie zapomnieć. To, co sprawia kłopoty dużym firmom, dotyka także nas, zwykłych obywateli — nie tylko dlatego, że takie zagrożenia jak WannaCry czy ExPetr (znany także jako Petya czy NotPeyta) mogą zainfekować również komputery prywatne.

Łatwo zapomnieć, że duże firmy skupiają się przede wszystkim na produkcji towarów i świadczeniu usług, z których korzystamy wszyscy. W związku z tym bezpośredni wpływ ma na nas działanie wielu podmiotów: producentów żywności, dostawców, spedytorów, sklepów, a także transportu — począwszy od sygnalizacji drogowej przez strony sprzedające bilety lotnicze po kontrolę ruchu lotniczego — czy banków.

Wyobraź sobie, że chcesz kupić czekoladę. Niestety nigdzie nie możesz jej dostać, bo ExPetr zaszyfrował urządzenia wspomagające jej produkcję w fabryce.

Mogłoby się także zdarzyć, że sieć sklepów zaatakuje wirus i nic nie można kupić, bo nie działają kasy. Kolejki się wydłużają, ludzie zaczynają się denerwować i wszyscy mają nadzieję, że kryzys wkrótce minie.

Albo na przykład firma transportująca czekoladę olbrzymimi statkami kontenerowymi również padła ofiarą szkodliwego programu ExPetr, co wywołało problemy logistyczne w wielu portach i dostawa czekolady została wstrzymana.

Powiedzmy, że osoba jest zdesperowana i decyduje się opuścić kraj, aby kupić upragnione słodycze gdzieś indziej — albo że leci na wakacje. Okazuje się, że serwery lotniskowe zostały zaszyfrowane, więc wszystkie loty odwołano. Operatorzy wycieczek także mają problemy — komputery zmusiły ich do wstrzymania sprzedaży pakietów wakacyjnych.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko utopić swoje smutki. Ups! Nie ma takiej możliwości: alkohol, podobnie jak słodycze, jest niedostępny z powodu zaszyfrowania komputerów w fabryce i w sklepie.

Morał tej historii jest taki: nawet jeśli Twój własny komputer nie został zaszyfrowany, bo ofiarami są głównie firmy prywatne lub przemysł — globalna epidemia zagrożenia NotPetya dotyczy pośrednio także i Ciebie. Dziś prawdopodobnie kupisz w pobliskim sklepie czekoladę, ale w ciągu miesiąca wiele może się zmienić, bowiem nowe dostawy zależą od tego, czy producent dostatecznie zabezpieczy swoje systemy przed wirusami.

Porady