Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na platformie Discord

Zablokuj spamerów, przejmij kontrolę nad powiadomieniami i ochroń swoje konto przed przejęciem.

Granie ze znajomymi w CS:GO lub Apex Legends jest fajniejsze, gdy każdy gracz korzysta z tej samej platformy do komunikacji. Dla wielu osób posiadanie konta na takiej platformie to bardzo istotny element gry, bo mogą wówczas żartować, rozmawiać i udostępniać rozgrywkę innym. Jeśli uwielbiasz grać w internecie, prawdopodobnie znasz Discorda, który od wielu lat służy jako kanał komunikacyjny dla graczy. Niektóre gry i platformy z grami mają własne serwery na Discordzie ułatwiające znalezienie osób z drużyny, kontakt z pomocą techniczną czy prowadzenie rozmów.

Jak można się domyśleć, duże społeczności przyciągają nie tylko osoby posiadające wspólne zainteresowania, lecz także oszustów, spamerów i trolli. Jeśli nie zadbasz o swoją prywatność i bezpieczeństwo zawczasu, mogą oni zepsuć Ci dobrą zabawę i wtrącać się w komunikację z innymi. Zobacz, jak właściwie skonfigurować ten serwis do komunikacji.

W którym miejscu znajdują się ustawienia bezpieczeństwa i ochrony

Wszystkie potrzebne nam opcje znajdują się w menu Ustawienia użytkownika. Kliknij ikonę koła zębatego znajdującą się pod listą znajomych i rozmów.

Jak zabezpieczyć swoje konto przed przechwyceniem

Najpierw należy zająć się bezpieczeństwem konta. Jeśli Twoje hasło jest proste, musisz ustawić nowe — najlepiej, aby było ono długie (zobacz, jak się za to zabrać). Użyj cyfr, dużych i małych liter, a także znaków specjalnych, jednak najbardziej skup się na długości.

Aby zmienić hasło do swojego konta na platformie Discord przy użyciu komputera:

 • przejdź do Moje konto,
 • kliknij Zmień hasło,
 • wprowadź swoje stare hasło, a następnie nowe,
 • kliknij Gotowe.

Nieco inaczej wygląda to w aplikacji mobilnej:

 • przewiń obecną rozmowę w prawo, Następnie w menu znajdującym się na dole dotknij swojego awatara,
 • wybierz Konto (iOS) lub Moje konto (Android),
 • dotknij Zmień hasło,
 • wprowadź swoje stare hasło i nowe,
 • dotknij Zapisz.

Teraz przejęcie Twojego konta będzie znacznie trudniejsze!

Jak skonfigurować autoryzację dwuetapową

Aby zapewnić sobie ochronę przed cyberprzestępcami, włącz autoryzację dwuetapową, dzięki której podczas logowania się na konto na platformie Discord trzeba będzie wprowadzać kod jednorazowy. W tym celu możesz skorzystać z aplikacji uwierzytelniającej, na przykład Authy lub Google Authenticator; wówczas konieczne będzie zainstalowanie na swoim smartfonie lub tablecie specjalnej aplikacji — na szczęście może się ona przydać również do ochrony innych kont.

Na komputerze:

 • przejdź do sekcji Moje konto i kliknij Włącz uwierzytelnienie dwuetapowe,
 • otwórz aplikację uwierzytelniającą i zeskanuj kod QR z ekranu lub wprowadź go ręcznie,
 • w polu Loguj się za pomocą kodu wprowadź sześć cyfr wskazanych przez program do autoryzacji i kliknij Aktywuj.

Gotowe! Teraz masz wystarczający poziom ochrony. Dodaj jeszcze swój numer telefonu i pobierz kody zapasowe; mogą one się przydać, gdy trzeba będzie go wprowadzić, a Ty nie będziesz mieć dostępu do aplikacji autoryzującej.

Jeśli korzystasz z Discorda na smartfonie lub tablecie:

 • przejdź do ekranu Konto (iOS) lub Moje konto (Android) i dotknij Włącz uwierzytelnienie dwuetapowe,
 • dotknij Dalej, skopiuj kod z platformy Discord, dotknij ponownie Dalej i otwórz aplikację do autoryzacji,
 • wprowadź kod z aplikacji autoryzującej.

Jak uwolnić się od spamerów

Teraz zajmiemy się wiadomościami. Aby nie otrzymywać wiadomości od spamerów i innych niechcianych osób, dostosuj ustawienia prywatności:

 • otwórz ekran Prywatność i bezpieczeństwo,
 • w sekcji Bezpieczne rozmowy prywatne wybierz opcję Chroń mnie.

Dzięki tej opcji sztuczna inteligencja zastosowana na platformie Discord będzie skanować wszystkie przychodzące wiadomości i zablokuje niechciane. Jeśli masz zaufanie do wszystkich znajomych na Discordzie, zaznacz opcję Moi kumple są spoko, aby sztuczna inteligencja pomijała wysyłane przez nich wiadomości.

Możesz również zablokować osobom nieznajomym dodawanie Cię do listy znajomych. Skorzystaj z sekcji o nazwie Do znajomych mogą dodać Cię i zaznacz grupy, od których chcesz przyjmować zaproszenia do znajomych. Pamiętaj, że po wybraniu opcji Wszyscy zwiększasz szanse na otrzymywanie wiadomości spamowych.

Możesz także wybrać opcję Członkowie serwera — to wspólne ustawienie dla wszystkich serwerów, z których korzystasz. Jest ono włączone domyślnie, ale możesz ustawić własne zasady dla każdego z serwerów.

W tym celu wróć do strony głównej na platformie Discord, w menu po lewej stronie kliknij prawym przyciskiem myszy logo serwera, a następnie wybierz opcję Ustawienia prywatności. W wersji na urządzenia mobilne kliknij trzy kropki znajdujące się po prawej stronie nazwy serwera i włącz opcję w sekcji Rozmowy prywatne.

Jak uwolnić się od niechcianych powiadomień

W tej kwestii Discord działa dość przyzwoicie i nie przeszkadza nadmierną liczbą powiadomień, jednak warto skonfigurować własne zasady ich wyświetlania.

Na komputerze:

 • otwórz ekran Powiadomienia,
 • ustaw format powiadomień za pomocą przycisków Włącz powiadomienia na pulpicieWłącz powiadomienie o nieprzeczytanych wiadomościach Włącz miganie na pasku zadań,
 • w sekcji Dźwięki wyłącz powiadomienia dźwiękowe dla zdarzeń mniej istotnych.

Przy okazji korzystania z komputera możesz także zdecydować, kiedy serwis powinien przełączyć się na powiadomienia mobilne. Co do zasady Discord nie wysyła zdublowanych powiadomień na tablet czy smartfon, lecz jeśli aplikacja na komputer jest od dłuższego czasu w stanie bezczynności, wówczas powiadomienia zostaną również wysłane na gadżet mobilny. Aby to zmienić, wybierz odpowiedni przedział czasu w menu rozwijanym Limit czasu nieaktywności dla powiadomień push.

Na telefonie ustawienie to nieco się różni:

 • dotknij swojego awatara,
 • dotknij Powiadomienia,
 • wyłącz opcję Powiadomienia w aplikacji, jeśli nie chcesz otrzymywać powiadomień w obrębie Discorda,
 • włącz opcję Powiadomienia systemowe, jeśli chcesz być na bieżąco z osobami z drużyny przez cały czas.

Jeśli denerwuje Cię mrugająca dioda na telefonie, wybierz powiadamianie za pomocą wibracji lub dźwięków. Użytkownicy systemu Android mogą jeszcze bardziej ograniczyć powiadomienia za pomocą opcji Wyłącz światło przy powiadomieniuWyłącz wibrację przy powiadomieniu i Wyłącz dźwięki.

Jak zadbać o swoją prywatność

Temat irytujących powiadomień i wiadomości mamy już za sobą, przejdźmy więc do tego, co platforma Discord o Tobie wie i czego na Twój temat mogą dowiedzieć się inni, a także co powinno zostać kwestią prywatną.

Jak wyłączyć personalizację

Programiści Discorda bez pardonu gromadzą informacje odnośnie Ciebie i Twoich przyzwyczajeń, ulepszając w ten sposób działanie programu. Nie podoba Ci się ta praktyka? Ogranicz dane, jakie są gromadzone i wykorzystywane:

 • otwórz ekran Prywatność i bezpieczeństwo,
 • W sekcji Jak wykorzystujemy Twoje dane wyłącz następujące opcje:
  • Używaj danych, aby ulepszyć Discorda,
  • Używaj danych, aby spersonalizować moje korzystanie z Discorda,
  • Zezwól Discordowi na śledzenie korzystania z czytnika zawartości ekranu (opcji tej nie zawiera wersja na system Android).

Gdzie znaleźć informacje, co gromadzi Discord

Discord i tak będzie gromadzić informacje na Twój temat. Aby zobaczyć, jakie dane przechowuje ten serwis do komunikacji, a także aby je pobrać, możesz poprosić platformę Discord o plik zawierający archiwum z Twoimi informacjami osobistymi. Aby go otrzymać:

 • otwórz Prywatność i bezpieczeństwo,
 • kliknij przycisk Zażądaj danych znajdujący się u dołu ekranu.

Łącze do archiwum otrzymasz w wiadomości e-mail.

Jak ukryć informacje osobowe przed innymi serwisami

Oprócz wspomnianej platformy do komunikacji Twoimi danymi mogą interesować się również inne serwisy połączone z Discordem, z kolei opisywana tu platforma może podglądać informacje w innych miejscach w internecie. Aby tego uniknąć, rozłącz konta na serwisach, które mają nie wymieniać się informacjami z Discordem. Opcję tę znajdziesz w sekcji Połączone konta.

W wersji na komputer wyłącz opcję Automatycznie wykryj konta z innych platform na tym komputerze. Discord nie musi wiedzieć, gdzie jeszcze masz konto.

Jak uniknąć udostępniania niepotrzebnych informacji osobom obcym

Nie każda osoba na serwerze musi wiedzieć, kiedy grasz, podobnie nie wszyscy oglądający muszą znać każdy szczegół z Twojego profilu. Aby osoby postronne nie widziały zbyt wiele na Twój temat:

 • w sekcji Aktywność w grze wyłącz opcję Wyświetl aktualnie działającą grę jako status,
 • w sekcji Tryb streamowania zaznacz opcję Ukryj dane osobowe, która kontroluje dostęp do Twoich danych przez odwiedzających Twój stream,
 • w tej samej sekcji (Tryb streamowania) włącz opcję Ukryj linki z zaproszeniem. W ten sposób trolle nie będą mogły publikować na Twoim serwerze na Discordzie.
Porady