Czy pomyślałeś kiedyś, że Twoje dane mogą być walutą?

Ilość posiadanych przez nas danych szybko zwiększa się z każdą minutą: w skrzynkach pocztowych wciąż pojawiają się nowe wiadomości, na smartfonach przybywa zdjęć, w sieciach społecznościowych publikujemy nowe posty… Czy

Ilość posiadanych przez nas danych szybko zwiększa się z każdą minutą: w skrzynkach pocztowych wciąż pojawiają się nowe wiadomości, na smartfonach przybywa zdjęć, w sieciach społecznościowych publikujemy nowe posty… Czy próbowałeś kiedykolwiek oszacować, jak duży jest ten zbiór lub jaką może mieć wartość finansową? Być może przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie musisz przemyśleć, czy byłbyś skłonny oddać swoje dane w zamian za jakąś rzecz. To właśnie chcieliśmy sprawdzić, więc otworzyliśmy w Londynie specjalny sklep.

Sklep, który nie akceptuje pieniędzy

Jako Kaspersky Lab chcieliśmy poznać odpowiedzi na powyższe pytania — nie dla siebie samych, ale także dla innych osób. Postanowiliśmy otworzyć sklep Data Dollar Store — pierwszy sklep tymczasowy, w którym za towar można było zapłacić wyłącznie swoimi danymi. Naszą walutę nazwaliśmy „Data dolar”. W dniach 6 i 7 września sprzedawaliśmy w londyńskim centrum Shoreditch koszulki, kubki i plakaty, które zaprojektował specjalnie na tę okazję artysta uliczny, Ben Eine.

Trudna decyzja

Kto by nie chciał otrzymać designerskiego towaru, nie płacąc za niego prawdziwymi pieniędzmi? Początkowo wielu klientów było taką informacją wyraźnie podekscytowanych. Jednak sytuacja się komplikowała, gdy dowiadywali się, że w zamian muszą udostępnić sprzedawcy prywatne rozmowy przeprowadzone przez aplikację WhatsApp lub zdjęcia, które będą publicznie wyświetlane w sklepie przez dwa dni. Jednak oferta uzyskania czegoś wyjątkowego bez płacenia realnymi pieniędzmi była dla wielu mocno kusząca i decyzja była naprawdę trudnym wyborem.

Jaka jest prawdziwa cena?

Tak naprawdę wyboru tego dokonujemy wszyscy stosunkowo często, ale tego nie zauważamy. Zapisujemy się do usług, które gromadzą nasze dane, przetwarzają je i sprzedają, oferując nam dostęp do sieci społecznościowej czy filmów oglądanych na żądanie. Przeważnie nie czytamy nawet warunków umowy i chętnie zgadzamy się na udostępnianie naszych prywatnych informacji każdemu. W eksperymencie Data Dollar Store chcieliśmy podnieść świadomość tego zjawiska, znacznie je przejaskrawiając.

Najbardziej istotny jest tutaj fakt, że dane mają taką wartość, na jaką wycenia ich właściciel. Nadaj swojej prywatności i informacjom osobistym wystarczająco wysoką cenę i odpowiednio je zabezpiecz, aby miały szansę przetrwania w przyszłości.

Porady