Konferencja „Kaspersky Cybersecurity Summit 2017” dobiegła już końca. Nadszedł czas, aby spojrzeć wstecz i zastanowić się nad problemami i pomysłami, które na niej poruszyliśmy. Wydarzenie było promowane przy użyciu słowa kluczowego „Next” (pol. Dalej), które ma symbolizować pytanie: Co będzie dalej z cyberbezpieczeństwem i technologią? Podczas ten całodziennej imprezy pojawiło się wiele różnych tematów, od hakowania wyposażenia medycznego przez komputery kwantowe po kosmiczny wyścig.
Oto pięć rzeczy, których dowiedziałem się podczas spotkania w Dublinie.
-
Łańcuch bloków może się przydać nie tylko do bitcoinów
Eksperci z różnych obszarów szczegółowo omówili, do czego można wykorzystać łańcuch bloków — od pomagania rolnikom i hodowcom w lepszym zrozumieniu łańcucha żywności po decentralizację głosowania online w celu uodpornienia go na włamania czy manipulacje. Genevieve Leveille, założycielka firmy AgriLedger, twierdzi, że zdecentralizowany łańcuch bloków może wprowadzić zasadnicze zmiany w demokracji. W dyskusji pojawił się również wątek dotyczący przygotowanego przez Kaspersky Lab systemu do głosowania Polys, który wykorzystuje technologię łańcucha bloków.
https://www.instagram.com/p/BbbmBTpDyGn/
-
Hakerzy nie są wcale taką nowością
Zwykle termin haker odnosi się zorganizowanej grupy przestępczej lub samotnika, który atakuje użytkowników i firmy, i jest kojarzony raczej z XXI wiekiem. W rzeczywistości działania obejmujące cyfrowe włamania i manipulacje miały miejsce już na początku lat 70. W jednym ze znanych przypadków użytkownicy telefonów wykorzystali częstotliwość rzędu 2600 Hz do wykonywania połączeń telefonicznych z najdalszymi zakątkami świata.
https://www.instagram.com/p/Bbbq3twjcLe/
Ponadto David Jacoby, badacz z zespołu GReAT w Kaspersky Lab, powiedział, że większość dzisiejszych problemów z cyberbezpieczeństwem ma swoje korzenie w początkach lat 80. Dobrym przykładem jest podejście do zagadnienia haseł — wciąż doświadczamy problemów wynikających ze stosowania słabych haseł, a przestępcy wykorzystują tę wiedzę w celu włamywania się do sieci.
Next up for the #KLNext event – preparing for our future beyond earth. #mars #space pic.twitter.com/u0gfQRQnW6
— Kaspersky (@kaspersky) November 13, 2017
-
Lot na Marsa będzie łatwiejszy niż powrót z niego
Chiara Cocchiara z organizacji EUMETSAT szczegółowo omówiła, dlaczego lot na Marsa będzie ogromnym wyczynem inżynierii — ale jeszcze trudniejszy będzie powrót na Ziemię. Przyznała, że mimo ryzyka, że może to być podróż w jedną stronę, swój udział w symulacjach zgłaszają tysiące chętnych.
-
Przestrzeń kosmiczna została zhakowana (w pewnym sensie)
Omawiając temat przestrzeni kosmicznej, Cocchiara stwierdziła również, że w przyszłości statki kosmiczne będą prawdopodobnie połączone z internetem za pośrednictwem satelitów (tak, NASA niedawno rozszerzyła zasięg ogólnoświatowej sieci WWW o przestrzeń kosmiczną). Problem w tym, że hakerzy mogą znaleźć sposób na użycie tych połączeń do włamań. Przypomniała także, że satelity zostały już zhakowane przez grupę Turla (zidentyfikowaną przez Kaspersky Lab w 2014 roku).
-
Wyścig komputerów kwantowych już został oficjalnie rozpoczęty
Dające do myślenia wystąpienie dotyczyło komputerów kwantowych. Zasadniczo odpowiednio skonfigurowany komputer kwantowy mógłby złamać tradycyjne szyfrowanie SSL w ciągu kilku sekund.
W wyścigu tym bierze udział trzech dużych graczy: amerykańskie firmy: Google i Microsoft; Unia Europejska, którzy przyznała się do zapłacenia 1 miliarda euro na rzecz rozwoju istniejącego już komputera kwantowego; a także rząd Chin.
Gracze ci są na różnych etapach, jednak bez wątpienia na czele technologii stoją Chiny.
https://www.instagram.com/p/BbcK23Njo5V/
Jaya Baloo, której prezentacja dotyczyła obliczeń kwantowych, wyjaśniła, dlaczego należy jak najszybciej opanować tę technologię: grupa, która wygra wspomniany wyścig, nie poinformuje o tym pozostałych.
Na koniec Adam Maskatiya, dyrektor generalny oddziałów Kaspersky Lab w Wielkiej Brytanii i Irlandii, powiedział: „To niesamowite uczucie poznać zakres badań, które są aktualnie prowadzone w odniesieniu do przyszłości. Chociaż możliwości, jakie niesie ze sobą łańcuch bloków, komputery kwantowe, służba zdrowia połączona z internetem i podróże kosmiczne, są ekscytujące, spotkanie Kaspersky Next wskazało nam również bardzo realne zagrożenia, jakie stwarza nasz opleciony coraz gęstszą siecią połączeń świat, ponieważ cyberprzestępcy także wykorzystują technologię, której używają zarówno firmy, jak i użytkownicy. Kontynuacja współpracy jest konieczna, aby poznać kolejną generację zagrożeń i ochronić przed nią branżę i klientów”.
Rozważanie, co może przynieść przyszłość, jest naprawdę emocjonujące, jednak trzeba skupić się również nad walce z cyberprzestępstwami tu i teraz.