Cyberlabirynt obejmujący 30-lat, od wirusa Cascade po chwilę obecną

Zobaczcie naszą infografikę przedstawiającą 30 lat rozwoju bezpieczeństwa informacji. Aby było ciekawiej, ułożyliśmy ją w labirynt!

Dawno temu w odległej galaktyce wirusy były tworzone nie dla zysku, ale dla zabawy. I w systemie MS-DOS. I było ich niewiele. A zatem wszystko było zupełnie inne. Jednym z pierwszych szkodliwych programów był wirus o nazwie Cascade, który powodował spadnie symboli w dół ekranu, uniemożliwiając pracę na zainfekowanym komputerze.

Cascade był pierwszym wirusem, z którym miał do czynienia Jewgienij Kasperski. Było to 30 lat temu, w 1989 roku, i całkowicie zmieniło jego życie. Przeanalizował on wirusa i napisał  narzędzie, które pomagło go usunąć. Narzędzie to zyskało popularność wśród jego przyjaciół i znajomych, i właśnie wtedy postanowił, że poświęci cały  swój czas tworzenie rozwiązania antywirusowego. Sprzedaż produktu ruszyła w 1992 roku, a w 1997 r. powstała firma, którą teraz znamy jako Kaspersky.

Od 1989 roku wiele się wydarzyło – od powstania Unii Europejskiej przez rozpad ZSRR po klonowanie życia i dostępność internetu. Na poniższym rysunku umieściliśmy minione 30 lat: co się zmieniło, jak komplikował się krajobraz cybernetyczny, jak ewoluowała technologia, a także jak świat reagował na takie zmiany.

Podpowiedź nr 1. Grafika jest duża, dlatego lepiej jest ją pobrać, zamiast przeglądać online.

Podpowiedź nr 2. To labirynt. Zacznij od dołu i śledź zdarzenia cyberbezpieczeństwa, aby dotrzeć do góry; martwe końce zawierają zdarzenia niezwiązane z bezpieczeństwem informacji, które mimo to były bardzo ważne w historii świata. Po prawej stronie znajduje się krótki opis każdego wydarzenia.

Porady