Według badania przeprowadzonego w ciągu 12 miesięcy przez Kaspersky Lab i B2B International 22% ankietowanych rodziców wskazało, że ich dzieci miały styczność z cyberincydentami, takimi jak akty cyberprzemocy czy natknięcie się na strony z nieodpowiednią i/lub szkodliwą dla nich treścią.
Podczas surfowania w internecie dzieci mogą napotkać strony zawierające nieodpowiednią treść, np. promujące przemoc, militaria czy narkotyki.
Rozwiązania IT mogą pomóc chronić dzieci przed taką zawartością. Niektóre przeglądarki mobilne potrafią automatycznie blokować dostęp do niebezpiecznej zawartości. Ponadto istnieją także programy zabezpieczające, które nie tylko automatycznie blokują dostęp do niebezpiecznych stron, ale także informują rodziców, gdy dziecko chciało je odwiedzić.
Świadomość rodziców, że dziecko próbuje uzyskać dostęp do nieodpowiedniej zawartości, jest bardzo istotna, ponieważ pomaga dostrzec nietypowe zmiany w zainteresowaniach. Rodzic może wtedy lepiej się przygotować do rozmowy oraz będzie bardziej kompetentny w kwestii niebezpieczeństw świata online.
Wielokrotnie wyniki wyszukiwania nie prowadzą do tego, czego szukamy – jest to powszechnie znany problem, z którym muszą radzić sobie rodzice. Na przykład dziecko może wyszukiwać bajki, ale w wynikach wyszukiwania pojawią się także takie, które zawierają płatną zawartość i są przeznaczone dla dorosłych. W takich sytuacjach mogą pomóc specjalne programy blokujące określone wyniki wyszukiwania.
Bezpieczeństwo dzieci: uważaj na niebezpieczną zawartość
Tweet
Kaspersky Lab posiada w swojej ofercie wiele narzędzi, które zapewniają dzieciom ochronę przed cyberzagrożeniami na urządzeniach mobilnych. Są wśród nich Bezpieczna przeglądarka dla systemu iOS i Windows Phone, Kaspersky Internet Security for Android oraz Kaspersky Safe Kids – specjalne rozwiązanie bezpieczeństwa dla Windows, Mac OS X, Android oraz iOS.
Jednak ważne jest, aby nie tylko zapewniać rodzinie ochronę online samymi środkami mechanicznymi. Należy zawsze być na bieżąco w temacie nowych zagrożeń i otwarcie rozmawiać o nich z dzieckiem. Jeśli pomożesz mu zrozumieć zasady bezpiecznego zachowania online i pozostaniesz czujny w kwestii treści online, pomożesz swojemu dziecku uniknąć w przyszłości cyberincydentów.