Jak wybrać najlepszy antywirus dla telefonu z Androidem

Czym się kierować podczas wyboru aplikacji antywirusowej dla urządzenia z Androidem? Co sprawia, że antywirus jest dobry lub niekoniecznie?

Czy muszę mieć na telefonie antywirusa? Jakieś pięć lat temu może było to zasadne pytanie, jednak z uwagi na szybki wzrost liczby ataków mobilnego szkodliwego oprogramowania, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich lat, obecnie odpowiedź brzmi wręcz jak nakaz: Tak, antywirus na telefonie z Androidem to konieczność. Pozostaje pytanie, jak wybrać tego najlepszego?

Jak wybrać aplikację antywirusową dla telefonu lub tabletu z Androidem

W dzisiejszych czasach mobilne pakiety bezpieczeństwa mają wiele funkcji, a ich działanie znacznie wykracza poza ochronę przed wirusami. Mimo to antywirus nadal jest bardzo istotnym elementem każdego pakietu zapewniającego bezpieczeństwo w internecie.

Co sprawia, że antywirus jest dobry lub niekoniecznie? Jest wiele parametrów, według których można ocenić aplikacje antywirusowe dla Androida. Na szczęście istnieją niezależne laboratoria testowe, które sprawdzają rozwiązania zabezpieczające i przyznają im punkty według różnych kryteriów. Omówmy najpierw, na jakie parametry warto zwracać uwagę i dlaczego.

Współczynnik wykrywania

Antywirus musi złapać wszystko, co podejmie próbę przedostania się na telefon, a zatem w niezależnych testach dobra aplikacja antywirusowa wykazuje się wysokim współczynnikiem wykrywania, co oznacza, że wykryła i zablokowała tak wiele zagrożeń umieszczonych w zestawie testowym, ile tylko można. Na przykład według niezależnego laboratorium AV-TEST Kaspersky Internet Security for Android wykrywa 99,9% szkodliwych programów dla Androida w czasie rzeczywistym oraz 100% najnowszych zagrożeń dla tej platformy wykrytych w na przestrzeni ostatnich czterech tygodni. Dla porównania, średnia branżowa wynosi 98%.

Fałszywe powiadomienia

Innym parametrem jest liczba fałszywych alarmów mówiąca o tym, jak często antywirus informuje użytkownika o zagrożeniu, którego w rzeczywistości nie ma. Według tej samej organizacji rozwiązanie Kaspersky Internet Security for Android wykazało w teści tylko jedno fałszywe trafienie na 2385 nieszkodliwych aplikacji pochodzących ze sklepu Google Play — i żadnego w odniesieniu do legalnego oprogramowania ze sklepów zewnętrznych.

Wydajność

Kolejnym parametrem jest szybkość, z jaką działa antywirus, a także stopień, w jakim wpływa na wydajność i żywotność baterii w telefonie z Androidem. Testy sprowadzają tę koncepcję do ogólnego parametru — wydajności. Oczywiście im szybsze i lżejsze jest rozwiązanie antywirusowe, tym lepiej, ponieważ w aplikacja antywirusowa dla Androida powinna działać w sposób nieodczuwalny dla użytkownika, gdy nie dzieje się nic szczególnego.

Zestaw funkcji

Jak już wspomnieliśmy, rozwiązania bezpieczeństwa dla Androida nie są wyłącznie antywirusami; zawierają one wiele innych funkcji, które również są ważne podczas wybieranie właściwego produktu zabezpieczającego dla Androida. Poniżej podajemy listę funkcji, które można znaleźć w mobilnych rozwiązaniach zabezpieczających:

  • Ochrona przed kradzieżą — zdolność do zdalnego blokowania lub wymazywania danych w urządzeniu w przypadku, gdy zostanie ono zgubione lub skradzione.
  • Blokowanie numeru — funkcja, która blokuje połączenia od spamerów i innych niepożądanych osób.
  • Filtrowanie wiadomości — działa tak samo jak funkcja Blokowanie numeru, jednak w odniesieniu do wiadomości tekstowych.
  • Bezpieczne przeglądanie — wtyczka, która blokuje otwieranie szkodliwych stron w przeglądarce.
  • Kontrola rodzicielska — funkcja, która umożliwia rodzicom ograniczenie czasu, jaki dzieci spędzają na korzystaniu z urządzenia, jak również blokowanie dostępu do określonych aplikacji i filtrowanie treści, do której można uzyskiwać dostęp z poziomu urządzenia przez internet.
  • Kopia zapasowa — zdolność tworzenia kopii zapasowych zdjęć i innych przydatnych danych znajdujących się na urządzeniu.
  • Szyfrowanie — opcja szyfrowania zawartości urządzenia lub nawiązywania połączenia VPN w celu bezpiecznego łączenia się z internetem.

Na liście funkcji rozwiązania Kaspersky Internet Security for Android znajduje się zarówno ochrona przed kradzieżą, jak i blokowanie połączeń z danego numeru, filtrowanie wiadomości czy bezpieczne przeglądanie. Ponadto zawiera on funkcję blokującą odnośniki w SMS-ach prowadzące do szkodliwych lub phishingowych stron internetowych oraz funkcję chroniącą prywatność, której celem jest ochrona użytkownika przed wszechobecnym śledzeniem w internecie.

Kontrola rodzicielska, kopia zapasowa i szyfrowanie nie są obecne w Kaspersky Internet Security for Android, ponieważ oferujemy je w ramach oddzielnych aplikacji. Nasz produkt Kaspersky Secure Connection zapewnia usługę VPN, a Kaspersky Safe Kids to zaawansowany system kontroli rodzicielskiej zawierający mnóstwo funkcji, także unikatowych.

A zatem najlepszy antywirus dla telefonów z systemem Android powinien mieć najwyższy współczynnik wykrywania, niewielki wpływ na wydajność i żywotność baterii, a także jak najmniejszą liczbę fałszywych alarmów. Gdzie można znaleźć dane, dzięki którym porównany rozwiązania antywirusowe w oparciu o te parametry? W testach niezależnych laboratoriów, które często publikują takie informacje na swoich stronach — na przykład AV-TESTAV Comparatives i PCMag. Opierając się na danych opublikowanych w ramach tych testów i przeglądając listę dodatkowych funkcji, można wybrać takie rozwiązanie antywirusowe dla swojego telefonu z systemem Android, które wyda się nam najbardziej atrakcyjne.

Co równie istotne, rozwiązania antywirusowe zwykle są płatne, jednak istnieją również dobre, darmowe antywirusy dla Androida. Zobaczmy, czym różnią się darmowe od płatnych.

Czy potrzebuję płatnego antywirusa na telefonie z Androidem? Komu wystarczy wersja darmowa?

To, czy musisz zapłacić za antywirusa dla urządzenia z platformą Android, zależy od tego, jak go używasz. Na przykład kluczową różnicą między wersją płatną a darmową rozwiązania Kaspersky Internet Security for Android jest to, że wersja płatna skanuje wszystko automatycznie, tymczasem darmowa — po zainicjowaniu przez użytkownika.

Oznacza to, że użytkowanie tych dwóch rozwiązań całkowicie się różni. W wersji płatnej wystarczy ją zainstalować i można o niej zapomnieć — aplikacja zrobi wszystko za nas: zeskanuje każdy nowy plik i każdą otwieraną przez nas stronę. Aby zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z darmowej wersji Kaspersky Internet Security for Android, należy ręcznie uruchamiać skanowanie podczas każdej instalacji nowej aplikacji czy pobierania nowego pliku.

Jeśli Ci to nie przeszkadza i uważasz, że będziesz o tym pamiętać, wystarczy Ci darmowa wersja — możesz ją pobrać stąd. Jednak jeśli nie chcesz pamiętać o ręcznym skanowaniu urządzenia z platformą Android, lepiej zdecyduj się na wersję płatną, która będzie to robić za Ciebie.

Jeśli chcesz użyć wersji płatnej naszego antywirusa mobilnego, pobierz Kaspersky Internet Security for Android, a następnie dokonaj zakupu w aplikacji.

Pamiętaj, że antywirus dla systemu Android jest teraz niezbędny — od Ciebie zależy, czy chcesz za niego zapłacić. Każdy smartfon z Androidem potrzebuje ochrony tak samo jak każdy komputer.

Porady