5 prostych sposobów na zabezpieczenie Twojego urządzenia mobilnego

Niedawno opublikowaliśmy poradnik z pięcioma sposobami ochrony nowego komputera. Teraz mamy dla Was poradnik dla niezaawansowanych, który pozwoli szybko zabezpieczyć nowe urządzenie mobilne, takie jak smartfon lub tablet. Zanim wprowadzisz

Niedawno opublikowaliśmy poradnik z pięcioma sposobami ochrony nowego komputera. Teraz mamy dla Was poradnik dla niezaawansowanych, który pozwoli szybko zabezpieczyć nowe urządzenie mobilne, takie jak smartfon lub tablet.

Zanim wprowadzisz swój nowy smartfon lub tablet w prawdziwy świat – i zaczniesz pobierać aplikacje, streamować muzykę i ogólnie rzecz biorąc szaleć ze swoją nową zabawką – powinieneś wiedzieć, jak zapewnić sobie ochronę. Innymi słowy, co robić, aby Twoje urządzenie, a tym samym Twoje dane, były bezpieczne. Poniżej kilka wskazówek:

1. Zablokuj dostęp do sprzętu. Użyj kodu w celu zablokowania swojego urządzenia. W przypadku, gdy zostanie zgubione lub skradzione, ten podstawowy poziom obrony powstrzyma przypadkową osobę przed wtargnięciem w Twoje życie osobiste, na które składają się wszystkie dane przechowywane w urządzeniu, pobrana zawartość oraz wiadomości e-mail i dostęp do portali społecznościowych. Jest to jednak zaledwie pierwsza linia obrony – dlatego nie można traktować jej jako wystarczającej.

2. Minimalizuj ryzyko. Przede wszystkim nie powinieneś nosić ze sobie zbyt wielu poufnych danych na swoim telefonie. Być może niekiedy wygodnie będzie mieć kilka dokumentów pod ręką, jednak Twoje urządzenie nie powinno stać się magazynem poufnych informacji – osobistych czy związanych z pracą – na utratę których nie możesz sobie pozwolić. Do przechowywania takich informacji służą dyski twarde oraz bezpieczne serwery.

3. Uważaj na ataki w kawiarniach. Zanim zasiądziesz do porannej filiżanki kawy i podłączysz swojego smartfona do lokalnej publicznej sieci WiFi (dotyczy to hoteli, lotnisk i wszystkich publicznych łączy bezprzewodowych), uświadom sobie istniejące zagrożenia. Takie niezabezpieczone sieci to marzenie hakera i wiele osób przebywa w tych miejscach po to, aby włamać się na urządzenia i wyszukiwać na nich hasła i inne poufne informacje. Dlatego korzystaj z usług szyfrowania danych, takich jak sieci VPN oraz bezpieczne opcje dla poczty e-mail i innych aplikacji. Jednak ogólna zasada brzmi: unikaj wykonywania poufnych zadań w sieciach publicznych.

4. Praktykuj inteligentne korzystanie z aplikacji. Powinieneś pobierać aplikacje tylko z zaufanych źródeł (takich jak Apple App Store czy Google Play), które dokładnie sprawdzają wszystkie sprzedawane programy, dokładając wszelkich starań, by nie były one szkodliwe i posiadały odpowiednie protokoły bezpieczeństwa. Jednak nawet wtedy musisz uważać na to, jakich pozwoleń i jakiego dostępu udzielasz aplikacjom. I pamiętaj – nigdy nie pobieraj aplikacji od nieznanych osób trzecich – to najszybsza droga do utraty kontroli nad swoim urządzeniem.

Rozważ instalację programu antywirusowego. Mobilne oprogramowanie antywirusowe nie jest bardzo popularne i wielu twierdzi, że nie jest konieczne. Jednak, wzrost liczby mobilnych szkodliwych programów, szczególnie dla Androida, to jasny sygnał, że nadszedł moment, w którym należy przynajmniej zastanowić się nad wyposażeniem swojego smartfona lub tabletu w odpowiednie rozwiązanie bezpieczeństwa. Dobre programy tego typu, takie jak Kaspersky Mobile Security, chronią przed wszelkimi zagrożeniami mobilnymi, nawet gdy Twój sprzęt zginie lub zostanie skradziony.

Porady