5 szybkich sposobów ochrony nowego komputera

Czy dostaliście nowe komputery w okresie świątecznym? A może sami sprawiliście sobie nowy sprzęt? Mamy mały poradnik dla niezaawansowanych użytkowników, który pozwoli Wam na rozpoczęcie bezpiecznej pracy z nowym nabytkiem.

Czy dostaliście nowe komputery w okresie świątecznym? A może sami sprawiliście sobie nowy sprzęt? Mamy mały poradnik dla niezaawansowanych użytkowników, który pozwoli Wam na rozpoczęcie bezpiecznej pracy z nowym nabytkiem.

1. Pobierz i uaktualnij programy antywirusowe. Jest to podstawa ochrony komputerów i laptopów. Techniki, jakie stosują osoby atakujące do wykorzystywania najnowszych urządzeń, nieustannie ewoluują, dlatego potrzebujesz programu, który dotrzyma im tempa. Jeżeli Twój nowy system nie został wyposażony w taki program, pobierz go natychmiast. I aktualizuj systematycznie. A jeżeli nie jesteś zdecydowany na konkretny produkt antywirusowy, możesz skorzystać z darmowej wersji testowej, którą oferuje większość producentów. 30-dniowa wersja testowa naszego Kaspersky Internet Security 2013 dostępna jest tutaj: http://www.kaspersky.pl/download.html?s=prod_download&prod_id=156.

2. Zawsze aktualizuj aplikacje i oprogramowanie. Osoby atakujące żerują na lukach w zabezpieczeniach powszechnie wykorzystywanych programów, takich jak Adobe, Flash oraz Java – nie wspominając już o wszystkich przeglądarkach internetowych i systemach operacyjnych – dlatego, jak tylko pojawią się nowe aktualizacje dla programów, które posiadasz na swoim komputerze, natychmiast je pobierz. Aktualizacje te obejmują najnowsze łaty bezpieczeństwa, które ochronią Twoje programy przed wykorzystaniem znajdujących się w nich luk. Dodatkową korzyścią jest to, że instalacja uaktualnień może usprawnić działanie użytkowanych przez Ciebie aplikacji.

3. Sporządzaj kopię zapasową poufnych danych. Twój komputer nieuchronnie stanie się repozytorium poufnych informacji, musisz jednak to ograniczyć. Wykonuj kopię zapasową swoich poufnych danych i usuwaj je z systemu w sposób regularny. Prędzej czy później Twój system padnie ofiarą ataku hakerskiego, a przecież nie chcesz, aby przechowywane na nim informacje zostały skradzione lub utracone w przypadku awarii systemu.

4. Uważaj, co pobierasz. Nawet najlepsze systemy antywirusowe oraz zapory sieciowe nie zdadzą się na nic, jeżeli pobierzesz szkodliwy program. Pamiętaj, aby nie pobierać załączników do wiadomości e-mail od osób, których nie znasz. Podobnie postępuj w przypadku załączników do wiadomości pochodzących od osób, które znasz – Twoi znajomi mogli nieświadomie przekazać szkodliwy kod od spamerów.

5. Surfuj inteligentnie. Zawsze stosuj złożone hasła podczas logowania się online – nie używaj prostych słów, ale frazy zawierające kombinacje wielkich i małych liter, cyfr i symbole niestandardowe. W przeciwnym razie możesz otworzyć drzwi hakerom, umożliwiając im dostęp do Twoich kont e-mail, na portalach społecznościowych oraz w systemie bankowości online.

Windows: w oku cyber-cyklonu

W ciągu zaledwie trzech miesięcy 2012 r. produkty firmy Kaspersky Lab wykryły i zablokowały prawie 1,5 miliarda prób zainfekowania komputerów użytkowników. Próby te obejmowały ataki na urządzenia mobilne oraz wykorzystywały

Porady