5 praktycznych porad – chroń swoich bliskich

W walentynki – i nie tylko – nie ma słodszego i lepszego prezentu, który możesz ofiarować swoim bliskim, niż zapewnienie im należytego bezpieczeństwa. Jeżeli śledziłeś na bieżąco nasze posty, z

W walentynki – i nie tylko – nie ma słodszego i lepszego prezentu, który możesz ofiarować swoim bliskim, niż zapewnienie im należytego bezpieczeństwa. Jeżeli śledziłeś na bieżąco nasze posty, z pewnością już wiesz, jak najlepiej chronić swoje urządzenia, ale czy zadbałeś także o sprzęt swoich ukochanych? Sporządziliśmy zestaw 5 porad, dzięki którym błyskawicznie zadbasz o bezpieczeństwo Twojej drugiej połówki.

1. Używaj programu antywirusowego.

Pierwszym podstawowym krokiem, który powinieneś wykonać, jest zainstalowanie programów antywirusowych na smartfonie bliskiej Ci osoby. Jeżeli używa ona sprzętu z systemem Android lub iPhone’a, to masz parę alternatyw na znalezienie odpowiedniej metody ochrony. Od kiedy nasze telefony stały się również narzędziem do pracy online, bardzo ważne stało się traktowanie ich na równi z komputerami, m.in. w kwestiach występowania potencjalnych zagrożeń. Współcześni cyberprzestępcy nie atakują wyłącznie PC-tów – rośnie liczba ataków celowanych wyłącznie w urządzenia mobilne. Zatem, bądź przygotowany stosując pewne rozwiązanie.

2. Miej na uwadze wszystkie inne urządzenia.

Kiedy już odpowiednio zabezpieczysz smartfona swojej połówki, powinieneś podjąć kolejne kroki w celu ochrony jej/jego PC-ta czy tabletu. Ma to szczególne znacznie, zwłaszcza gdy wymieniasz dane z tą osobą. Jeden zainfekowany plik może zaszkodzić nie tylko urządzeniu właściciela, ale również Twojemu. Jeżeli szukasz rozwiązania, które zapewni ochronę dla wielu urządzeń jednocześnie, proponujemy Ci użycie Kaspersky Internet Security multi-device, dzięki któremu zabezpieczysz PC-ta, Maka, a także smartfony/tablety z systemem Android.

3. Nie daj się zwieść listom miłosnym.

Być może rozważasz wysłanie w tym roku elektronicznej kartki walentynkowej. Dzięki niezliczonym opcjom wysyłki e-prezentów, e-kartek oraz innym społecznościowym wariantom, dzielenie się miłością w internecie stało się dziecinnie proste. Niemniej jednak za ich pierwotnym przesłaniem, mogą się kryć zagrożenia. Bądź ostrożny wobec prezentów, które masz zamiar wysłać swojej drugiej połówce i upewnij się, że nie otworzy ona zainfekowanego listu miłosnego lub nie kliknie odnośnika prowadzącego do szkodliwej strony. Twórcy szkodliwego oprogramowania często wysyłają swoje „twory” w postaci załączników do tych miłosnych listów, dlatego też jeżeli masz zamiar wysłać komuś miłosną wiadomość, niech Twój odbiorca będzie wiedział czego się może od Ciebie spodziewać i unika całej reszty.

4. Używaj stron z zabezpieczonym protokołem HTTPS.

Wspominając już o wysyłaniu prezentu online poruszę jeszcze ważną kwestię. Przeglądając strony na których Ty, Twoja druga połówka oraz 2 miliony innych użytkowników szukają prezentu, poświęć trochę czasu i upewnij się, że posiadają one odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Jedynie przeglądanie stron, które korzystają z protokołu HTTPS przy swoim adresie URL (w odróżnieniu od HTTP) gwarantuje bezpieczeństwo połączenia. Należy również pamiętać o sprawdzeniu autentyczności strony, przed tym jak któreś z Was zdecyduje się na zakup. Wystarczy do tego odpowiednia świadomość i chęć odczytania znaków, które mogą świadczyć o nieuczciwym charakterze witryny – błędy ortograficzne, niepoprawne adresy URL. Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych dopóki nie upewnisz się, że dana witryna jest bezpieczna.

5. Bądź przygotowany na nagłe przypadki.

Ostatnia porada – znajdź trochę czasu na obmyślenie i sporządzenie planu działania w razie ewentualnego ataku na któreś z Waszych urządzeń. Ustalcie pomiędzy sobą Wasz prywatny kod i używajcie go, gdy macie zamiar przesyłać do siebie poufne informacje. Ta wskazówka pomoże Wam uniknąć ewentualnych problemów.

Porady