Porada tygodnia: Jak włączyć sprawdzanie reputacji?

Walentynki to gorący czas. Ale nie tylko dla zakochanych – w tym dniu oprócz fali miłości zalewa nas także … fala spamu związanego z romantycznymi prezentami i okazjami. Pewnie sobie

Walentynki to gorący czas. Ale nie tylko dla zakochanych – w tym dniu oprócz fali miłości zalewa nas także … fala spamu związanego z romantycznymi prezentami i okazjami. Pewnie sobie myślisz: „Moja ochrona antyspamowa na pewno sobie z tym poradzi”. Weź pod uwagę dwa fakty: po pierwsze – aby moduł zapewniał ochronę przed spamem, musi korzystać z aktualizacji antywirusowych baz danych produktu, które są publikowane co jakiś czas – w zależności od producenta. Po drugie – spam jest tworzony w ogromnych ilościach i wysyłany niemal natychmiast. Można więc wywnioskować, że – szczególnie w takich sytuacjach – ochrona antyspamowa nie jest elementem wystarczającym. Jak możesz ją wspomóc?

36

Każdego dnia tworzone są i wysyłane tysiące nowych wiadomości spamowych. Zanim specjaliści wykryją nowe zagrożenie i umieszczą je w bazie, minie około 4 godzin lub nawet więcej. Nawet zaawansowane metody ochrony heurystycznej nie zawsze są w stanie pomóc rozpoznać zagrożenia (poziom ich prawidłowego rozpoznania nie przekracza 70%). Rachunek jest więc prosty – wiele wiadomości śmieciowych, które mogą przecież zawierać szkodliwe oprogramowanie, odnośniki do stron phishingowych i innych zagrożeń, przez kilka godzin ma „wolną rękę”.

Jak można zmniejszyć tę lukę czasową? Do skutecznych metod ochrony przed spamem należy stosowanie technologii chmury, która korzysta z informacji zebranych poprzez Kaspersky Security Network (KSN) od użytkowników z całego świata. Jeśli zgodzisz się na udział w KSN, informacje o próbach infekcji Twojego komputera lub aktywności podejrzanego programu będą wysyłane do firmy Kaspersky Lab, gdzie zostaną przeanalizowane przez specjalnie zaprojektowany system. Po zaledwie 40 sekundach produkty Kaspersky Lab tych użytkowników, którzy dołączyli do KSN, zostaną zaktualizowane o dane na temat nowych zagrożeń oraz ich źródeł.

Twoje uczestnictwo w Kaspersky Security Network daje specjalistom z Kaspersky Lab możliwość wglądu w najświeższe informacje o nowych rodzajach zagrożeń, wyszukanie sposobu na ich zneutralizowanie oraz zredukowanie wystąpienia fałszywych powiadomień. Co ważne, firma Kaspersky Lab nie gromadzi, nie przetwarza ani nie przechowuje żadnych informacji osobistych użytkowników, a o swoim uczestnictwie w programie Kaspersky Security Network decydujesz sam. Szczegółowe informacje na temat antywirusowych technologii chmury możesz znaleźć w naszym artykule na stronie Securelist.pl.

Aby zostać uczestnikiem Kaspersky Security Network:

1) W oknie głównym aplikacji kliknij Ustawienia.

2) Z menu znajdującego się po lewej stronie wybierz Dodatkowe, a następnie przejdź do zakładki Gromadzenie danych.

3) Kliknij przycisk Włącz:

feedback_pl

Co ważne, technologii ochrony w chmurze możesz używać do sprawdzenia aplikacji pobranych z internetu.

W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy plik wykonywalny i wybierz w menu kontekstowym Sprawdź reputację w KSN. W ten sposób możesz sprawdzać pliki wykonywalne, pakiety instalacyjne (msi) i pliki skryptów. Ochrona w chmurze przydaje się do sprawdzenia otrzymanych lub pobranych plików, co do których masz wątpliwości.

Porady